کد خبر: ۹۵۹۴
تاریخ انتشار:۱۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۸
204 هزار نفر؛ گردشگران نوروزی کازرون
شهرستان کازرون به عنوان قطب گردشگری جنوب غرب فارس سالانه حجم بسزایی از آمار گردشگری استان را با موقعیت خاص گردشگری و قرارگیری در ترمینال ورود و خروج استان به سمت استان های همجوار و طبیعت چهار فصل با توجه به گستردگی و تنوع ارتفاعی به خود اختصاص داده است.
مهندس معینی سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دبیر ستاد خدمات سفر شهرستان کازرون در جلسه شورای اداری شهرستان کازرون گزارش نوروزی خود را ارائه داد. در این گزارش آمده است:
شهرستان کازرون به عنوان قطب گردشگری جنوب غرب فارس سالانه حجم بسزایی از آمار گردشگری استان را با موقعیت خاص گردشگری و قرارگیری در ترمینال ورود و خروج استان به سمت استان های همجوار و طبیعت چهار فصل با توجه به گستردگی و تنوع ارتفاعی به خود اختصاص داده است.
نوروز به عنوان مهمترین رویداد گردشگری در جذب سرانه گردشگران و توزیع عادلانه بسته های سفر در تقویم گردشگری شهرستان محسوب می گردد. شایان ذکراست رویدادهای تک مکانی، تک زمانی دیگری از جمله جشن گل نرگس در بهمن ماه، سالروز ثبت ملی مجموعه طبیعی – تاریخی بیشاپور در شهریور ماه، جشنواره انجیر در مهرماه و جشنواره خرما در شهریور ماه از جمله رویدادهای گردشگری شهرستان محسوب می گردد.
ستاد خدمات سفر شهرستان کازرون با تشکیل جلسه هماهنگی و تعیین کمیته هایی از جمله:
-  کمیته خدمات انتظامی ،امنیتی و ترافیک شهری شهرستان کازرون (به ریاست فرماندهی نیروی انتظامی)
-  کمیته حمل و نقل و ترافیک شهرستان کازرون(اداره راه داری و حمل و نقل )
-  کمیته خدمات شهری(به ریاست شهردارکازرون)
-  کمیته خدمات اسکان و رفاه شهرستان کازرون(به ریاست مدیریت اداره آموزش و پرورش)
-  کمیته نظارت و تنظیم بازار شهرستان کازرون(به ریاست اداره صنعت ،معدن و تجارت )
-  کمیته خدمات امداد و نجات شهرستان کازرون(به ریاست مدیریت سازمان هلال احمر )
-  کمیته بهداشتی ،سلامت و محیط زیست شهرستان کازرون(به ریاست ریاست شبکه بهداشت و درمان شهرستان)
-  کمیته ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات شهرستان کازرون(به ریاست فرماندار شهرستان )
. این کمیته ها از بهمن ماه 1396 با تمام ظرفیت و پتانسیل های موجود در شهرستان ،جهت آماده سازی نقاط هدف گردشگری ،کمپ ها و مسیر های تردد بسیج گردیدند و با بیش از 190 مصوبه اجرایی به استقبال نوروزی متفاوت در شهرستان کازرون با شعار «توزیع عادلانه بستهای سفر »رفتند .
آمارهای برداشت شده مسافران و گردشگران نوروزی شهرستان توسط کمیته های اجرایی ستاد نشان می دهدکه رشدی بین 7 الی  درصد  26/98داشته است .
  میزان اقامت در مهمانپذیر ها 8% رشد
  میزان اقامت در خانه مسافر 9.5% رشد
  میزان اقامت در کمپ ها ،زیرساخت های آموزش پرورش و چادرهای مسافرتی 26.98% رشد
  میزان اقامت در خانه مسافر غیر رسمی بدون مجوز 7% رشد
  جمع بازدیدهای نظارتی از فعالیتهای ستاد ،نظر سنجی ها و زیر ساخت های گردشگری بیش از 60 مورد بازدید
  اخطار کتبی منجر به تعطیلی 2مورد
  تعداد بازرسی ستاد مرکزی خدمات سفراستان  3مرحله
آمار بازدید کنندگان با توجه به این مهم که شهرستان کازرون دارای بیش از 250 اثر شناسایی و تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران می باشد و در استان فارس از لحاظ تعدد دوره های تاریخی در رده سوم قرار گرفته بیش از 204000 بوده که از آثار تاریخی همچون شهر تاریخی بیشاپور، نقوش برجسته تنگ چوگان، مجسمه و غار شاهپور، بازارهای تاریخی کازرون، کاروانسرای کنارتخته و ... به عنوان مقصد گردشگری جنوب غرب فارس بازدید داشته اند.
شهرستان کازرون با دارا بودن سابقه تاریخی – اسلامی و وجود پر برکت امامزادگان از جمله امام زاده سید حسین (ع) به عنوان یکی از امامزادگان واجب التعظیم استان، امامزادگان بی بی مهلت، بی بی شیرین، شیخ امین الدین و... بیش از 110/000 بازدید کننده داشته است.
شهرستان کازرون در جنوب غرب فارس قرار گرفته و سومین شهرستان از لحاظ وسعت با 6 بخش دارای تنوع آب و هوایی چهار فصل و پر تراکم ترین جنگل بلوط زاگرس جنوبی در فارس دشت برم و سرو هزار و پانصد ساله کلانی به عنوان شناسنامه آثار طبیعی شهرستان، چشمه سارهای ساسانی بیش از 142000هزار نفر بازدیدکننده و در بخش جاذبه های دست ساز از جمله غار شاهپور، غار شکارچی و سکونت گاه های پیش از تاریخ تنگ تیکاب بیش از 2200 هزار نفر بازدیدکننده بوده است .
لازم به توضیح است ستاد خدمات سفر شهرستان کازرون به ریاست فرمانداری شهرستان تاکنون بیش از 6 دوره متوالی است که جز شهرستان های برتر استان در حوزه کیفیت خدمات رسانی به مسافران و گردشگران و اجرای برنامه های مرتبط با حوزه عملکردی خود محسوب گردیده و این مهم که هم اکنون شهرستان کازرون از یک شهرستان عبوری تبدیل به مقصدی جهت اسکان در ایام نوروز گردیده جز به همت و تلاش و کوشش های همه اعضا و کمیته های خدمات سفر مقدر نمی گردیده است.
لازم به ذکر است برنامه های نوروزگاه که در بین 27 شهرستان استان فارس فقط 5 شهرستان از جمله کازرون اجرا گردیده با در نظر گرفتن اداب و سنن و آیین های نوروزی برگزار گردید بسیار مورد توجه علاقمندان و مسافران نوروزی بسیاری قرار گرفت.
لیست برنامه اجرایی نوروزگاه 1397:
 بازخوانی متل گازرگاه
مراسم آیینی محلی نوروزی ایل قشقایی
جشنواره غذایی سنتی چلسمه خورون
جشنواره جوشانده بهاری ،بهار نارنج و طارونه
اجرای  سروک خانی کازرون قدیم
اجرای مراسم فال گوش و عید تلخی بصورت نمادین
نمایشگاه  صنایع دستی  6 مورد
مراسم سنتی قاشق زنی ،معجومه برون عروس بصورت نمادین
مراسم او آش و سمنو پزون
اجراو بازیهای محلی بومی شهرستان
جشنواره صنایع دستی وبازیهای  بومی محلی  روستای کمارج
مراسم استقبال میهمانان نوروزی
نمایشگاه لباس بومی محلی سنتی شهرستان
نمایشگاه صنایع دستی و جشنواره غذاهای محلی دهکده گردشگری دوان
اجرای مراسم سنتی سفره هفت سین ومراسم هرچه بدر سنگی به سر
مراسم سنتی پخت مشتک ،دنگک،نان شیرین
اجرای مراسم سنتی سیزده بدر ،چهارده به تو
مراسم بدرقه میهمانان نوروزی
جشنواره عکاسی میرزا حسن عکاس باشی کازرونی
اجرای کارگاه مرمت سفال
نمایشگاه عکس جاذبه های گردشگری شهرستان
جشنواره صنایع دستی «مرکز گردشگری روستایی و عشایری تنگ چوگان »
راه اندازی رادیو بیشاپور
در اینجا برخود لازم میدانم از تلاش های مجدانه همه عزیزان و روئسای کمیته ها خدمات سفر شهرستان ،فرماندار شهرستان کازرون و معاونت های مربوطه ،انجمن های مردم نهاد به عنوان نوروز بانان بی نوروز تقدیر و تشکر داشته باشم .