کد خبر: ۹۵۹۷
تاریخ انتشار:۲۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰
صفرپور در گفتگوی تفصیلی با عصر فارس مطرح کرد؛
حمله آمریکا به سوریه با بهانه‌های واهی و دلارهای نفتی/ چرایی ناکامی حمله و تشدید جو علیه آمریکا و عربستان
صفرپور گفت: ترس از به خطر افتادن نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه و عدم حمایت دیگر کشورها بویژه اعضای ناتو از این حمله نیز در محدود شدن این عملیات نقش داشتند.
غلامرضا صفرپور مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل منطقه‌ای در گفتگو با عصر فارس در خصوص حمله آمریکا و  هم پیمانانش به سوریه گفت: معمولا هر از گاهی که تروریست ها چه در عراق و چه در سوریه منطقه ای را از دست می دادند یا از سوی نیروهای مقاومت با شکست مواجه می شدند آمریکایی ها به بهانه های مختلف حتی بعنوان حمله به تروریست ها و مناطق تحت نفوذ نیروهای مقاومت رابمباران می کردند.

وی افزود: در این مورد هم آمریکایی ها با استفاده از بهانه واهی استفاده از سلاح شیمیایی از سوی دولت سوریه که تا کنون مورد تاییدکمیته حقیقت یاب ساز مان ملل قرار نگرفته است مناطق حساس و زیرساخت های کشور سوریه را مورد بمباران سه کشور غربی با هزینه دلارهای نفتی عربستان سعودی قرار دادند.

این کارشناس مسائل منطقه بیان داشت: به فرموده مقام معظم رهبری کشور هایی که خود هر گونه سلاح حتی سلاح شیمیایی را در ۸ سال دفاع مقدس در اختیار رژیم بعث عراق قرار دادند که بر علیه ملت ایران و ملت عراق (حلبچه) بکار گرفت و امروزه هم با سلاح های کشور های غربی به وسیله رژیم آدم کش سعودی مردم یمن را و رژیم صهیونیستی مردم مظلوم فلسطین را به خاک و خون می کشندمدعی حقوق بشر شده اند.

وی با بیان اینکه همین ملت سوریه نبوده و نیست که قریب ۷ سال است مورد حملات وحشیانه ترین گروهک تروریستی داعش و جبهه النصره قرار گرفته است گفت: آیا رهبران سازمان منافقین که دستشان به خون ۱۶۰۰۰ شهید ایرانی آغشته است در مهد تمدن غرب فرانسه آلت دست محور غربی، عبری و عربی بر علیه جمهوری اسلامی مشغول هستند تروریست نیستند؟

صفرپور با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد آمریکایی ها در این بمباران اهداف خاصی را دنبال می کردند گفت: باج خواهی(دوشیدن)رژیم آل سعود و محمد بن سلمان جاه طلب برای سرپوش گذاشتن از شکست های سیاسی پی در پی این رژیم از محور مقاومت سوریه و عراق، فتنه سعد حریری و موشک انصارالله (به نام ایران) یکی از این اهداف هست.

وی روحیه امیدواری به تروریست های تحت الحمایه محور غربی، عبری، عربی از شکست در غوطه شرقی سوریه را  از دیگر اهداف این حمله دانست  و افزود: انحراف افکار عمومی از مسائل داخلی آمریکا بویژه رسوایی اخلاقی ترامپ و نشان دادن به اجرا در آوردن اولتیماتوم های خود و به اشتباه انداختن برخی از جریان های سیاسی در ایران جهت ایجاد اقتصادی دو قطبی و در پیش گرفتن برجام ۲ از دیگر اهداف این بمباران بود.

این استاد دانشگاه ترس از واکنش نظامی روسیه و فراگیر شدن درگیری را یکی از دلایل محدود شدن این عملیات دانست و گفت: عدم وجود ظرفیت های نظامی و اقتصادی برای حمله گسترده با توجه به مشکلات سیاسی، اقتصادی لااقل در دو کشور آمریکا و فرانسه نیز یکی دیگر از دلایل محدود شدن این بمباران بود.

وی افزود: ترس از به خطر افتادن نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه و  عدم حمایت دیگر کشورها بویژه اعضای ناتو از این حمله نیز در محدود شدن این عملیات نقش داشتند.

صفرپور در توضیح آثار این حملات بیان داشت: عدم تلفات انسانی و حتی تجهیزات نظامی سوریه که گفته می‌شود از شلیک ۱۲۰ موشک تعداد انگشت شماری شهید شده است زیرا یک هفته از اولتیماتوم تا اجرا زمان در اختیار سوری ها قرار داشت که جاهای حساس و مناطق نظامی را تخلیه کنند.

این کارشناس مسائل منطقه  آمادگی سوریه و نشان دادن قدرت موشکی این کشور در رهگیری و انهدام موشک ها را نیز از آثار این حملات دانست و افزود: گفته می شود حدود ۷۰ درصد موشک ها به اهداف اصابت نکرده است که آمریکا تصورش را هم نمی کرده کشوری که ۷ سال در جنگ است چنین آمادگی داشته باشد.

وی با بیان اینکه این درسی است برای گروه های سیاسی ایران که این قدر قدرت آمریکا را به رخ ملت مقاوم ایران نکشند و تصریح کرد: ما ۱۳ تفنگدار آمریکایی را در آبهای نیلگون خلیج فارس دستگیر کردیم قبلا هم تفنگداران انگلیسی را و بفرموده حضرت امام هیچ کدام از این ها نتوانستند غلطی بکنند.

صفر پور اظهار داشت: آن چیزی که ایران را بیمه کرده است حماسه ۸ سال دفاع مقدس، قدرت موشکی ایران است و نه چیز دیگر.

وی  بیان داشت: تشدید جو ضد آمریکایی و عربستان در میان افکار عمومی جهانیان بویژه ملت های مسلمان منطقه که شاهد اعتراضات مردمی در جهان هستیم از دیگر آثار این بمبارن ها بود.

صفر پور در پایان بیان داشت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند این بمباران سودی برای آنها در پی نخواهد داشت و این بی تاثیر بودن حمله نظریه پردازان غربی حتی رژیم صهیونیستی و گروهک تروریستی جبهه النصره هم به آن اعتراض دارند.