t_page
کد خبر: ۱۰۶۷
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۸:۳۳
معاون اداره کل میراث فرهنگی فارس:
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: بر خلاف تصور برخی، وجود پوشش گیاهی در محوطه‌های تاریخی و باستانی همیشه مضر نیست.

به گزارش عصر فارس به نقل از فارس، عبدالرضا نصیری بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران استان اظهار داشت: گاهی برخی افراد غیرکارشناس رویش پوشش گیاهی در سایت‌های تاریخی را مضر عنوان کرده و در جامعه جو ایجاد می‌کنند، در حالی که کاه‌گل هنوز بهترین ماده برای اندود کردن برخی سطوح است و در آن امکان رویش گیاه وجود دارد.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس افزود: در کاه‌گل بیشتر گندم رشد می‌کند که ریشه سطحی دارد و به سطح زیرین آن وارد نشده و حتی بر استحکام می‌افزاید.

نصیری ادامه داد: در قطعنامه‌های جهانی پوشش گیاهی بیشاپور نیز به عنوان هویت فرهنگی آن مطرح شده و طبیعت بهاری این منطقه بر زیبایی آن افزوده و اینکه گیاهان منطقه خشکانده شود قابل قبول نیست.

این مسئول تصریح کرد: خشکاندن گیاهان در برخی مناطق از این دست، خودکشی از ترس مرگ است و مورد قبول منابع طبیعی و محیط زیست نیز نیست.

وی ادامه داد: پوشش گیاهی همواره تهدید نیست بلکه بنابر سنجش منطقه پوشش گیاهی به انواع مضر و مفید تقسیم می‌شود چنانکه اگر درز سنگ‌های حجاری شده گیاه یک ساله به بالا بروید باید حذف شود.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در مورد مطالب منعکس شده در برخی رسانه‌های پایتخت نیز گفت: ترک‌های زمینی برخی سایت‌های تاریخی به دلیل فرونشست زمین پس از یک دوره خشکسالی در دشت مرودشت حاصل شده است.

نصیری عنوان کرد: این موضوع برای میراث فرهنگی نگران‌کننده نیست چرا که فرونشست که در اثر افت ذخایر سفره‌های آب زیرزمینی رخ داده برای کشاورزی و اداره آب منطقه‌ای مهم است.

قائم‌مقام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس نیز در این نشست گفت: رسانه‌ها با بازگو کردن واقعیات و شفاف‌سازی می‌توانند در برطرف کردن نقاط ضعف و ایجاد روحیه نشاط و امیدواری در جامعه سهم داشته باشند.

قدرت‌الله تاج‌بخش ادامه داد: ارتقای فرهنگ عمومی مردم در زمینه امور گردشگری، لزوم حفاظت از آثار تاریخی و معرفی جاذبه‌های فارس از مهم‌ترین رسالت‌های رسانه‌های فعال در این استان است.

وی با اشاره به تعامل مناسب میراث فرهنگی و رسانه‌ها عنوان کرد: انعکاس اخبار حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در رسانه‌ها بسیار بیشتر از گذشته، اما این روند باز جای بهبود دارد.

در این جلسه که با حضور علی‌اکبر صادقی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سپیدان برگزار شد از اصحاب رسانه فعال در مباحث میراث فرهنگی به سبب یک سال تلاش در انعکاس اخبار این حوزه قدردانی شد.

انتهای پیام/ص

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار