t_page
کد خبر: ۱۲۰۴
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۰:۳۵
یک سایت اپوزیسیون مدعی شد: ستاد حسن روحانی، زمان اخذ مدارک تکمیلی او را دهه ۹۰ میلادی عنوان می‌کند، در حالی‌که سازندگان فیلم تبلیغاتی‌اش، دوره اخذ مدرکش را به پیش از انقلاب عقب می‌کشند، از دانشگاهی که آن زمان تاسیس نشده بود.

به گزارش عصر فارس به نقل از دانا، فیلم تبلیغاتی حسن روحانی یکی از نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری قرار است امشب از 23: 30دقیقه از شبکه یک سیما  پخش شود. اما این فیلم مستند که ساخته ستاد تبلیغات وی است در فضای مجازی قبل از پخش عمومی نیز منتشر شده است.

سایت اپوزیسیون خودنویس در مطلبی نوشت:  چند ماه پیش، یک سایت ناظر بر انتخابات ریاست جمهوری، اعلام کرد که نتوانسته مدارک تحصیلی حسن روحانی را پیدا کند. با توجه به سابقه مدارک تقلبی صادر شده از سرزمین ملکه در سالیان اخیر، باید دید آیا کاندیدای مورد حمایت هاشمی رفسنجانی واقعا در بریتانیا درس خوانده است؟ حالا با هر نامی، حسن فریدون، فریدون حسن، فریدون روحانی یا...؟

چندی پیش، سایت Iran Election Watch خبر داد که از مدرک تحصیلی حسن روحانی در دانشگاه‌هایی که مدعی تحصیل در آنها بوده، خبری نیست.

این مساله در سالیان پیش چندان مورد توجه قرار نگرفته بود، اما سیل خبرهای مرتبط با مدارک تقلبی اخذ شده از بریتانیا، سوال‌هایی را در ارتباط با ادعاهای دارندگان مدارک تکمیلی از کشورهای انگلستان، ولز، ایرلند و اسکاتلند به‌وجود آورده است.

سایت ناظر بر انتخابات ایران پس از بررسی سایت‌های دانشگاه‌های مختلفی که دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی مدعی درس خواندن در آنها بوده، هنوز به هیچ نشانه‌ای از سابقه تحصیلی او دست نیافته است.

باید دید حسن روحانی در زمان اقامت در انگلستان با چه نامی درس خوانده است؟

این سایت همچنین  در مطلبی دیگر درباره فیلم تبلیغاتی که قرار است امشب پخش شود نوشته است: ستاد حسن روحانی، زمان اخذ مدارک تکمیلی او را دهه ۹۰ میلادی عنوان می‌کند، در حالی‌که سازندگان فیلم تبلیغاتی‌اش، دوره اخذ مدرکش را به پیش از انقلاب عقب می‌کشند، از دانشگاهی که آن زمان تاسیس نشده بود.

چندی پیش، بحث‌های متعددی در باره احتمال جعلی بودن و یا «مشکل‌دار» بودن مدارک تحصیلات تکمیلی حسن روحانی طرح شد که با واکنش ستاد او مواجه گردید.

ستاد روحانی مدعی بود که «حسن فریدون» مدرک خود را از دانشگاه کالدونین گلاسکو در دهه ۹۰ گرفته است. به عبارتی، حسن روحانی در ۱۹۹۳ می‌بایستی مدرک کارشناسی ارشد و در ۱۹۹۹، مدرک دکترای خود را از این دانشگاه گرفته باشد. مدارک ارائه شده نیز حاکی از فارغ شدن آقای روحانی در این زمان است، اما با توجه به اشتغال آقای روحانی در ایران و شکل امنیتی‌شان که مانع بزرگی برای حضور دائمی در خارج از کشور بوده، این شبهه را ایجاد می‌کند که‌«حسن فریدون»ی که از دانشگاه کالدونین مدرک گرفته چه کسی است و رساله دکترای او را خودش نوشته یا دیگری؟

البته نوشته شدن کتاب به‌وسیله دیگران و ثبت نام حسن روحانی به عنوان نویسنده، سابقه دارد وکتابی که با نام ایشان در زمینه امنیت ملی نوشته شده، به گواهی دست‌اندرکاران، نوشته کسانی دیگر است.

در ویکی‌پیدیا، از حسن روحانی به عنوان یکی فارغ‌التحصیلان دانشگاه کالدونین یاد شده است:

Hassan Rouhani, Iranian politician and Shia Mujtahid

فیلم تبلیغاتی و سئوالهای جدید:

این فیلم که قرار بوده نسخه کوتاه شده‌اش از سیما پخش شود، هم‌اینکه بر روی یوتیوب گذاشته شده است.

در فیلم تبلیغاتی حسن روحانی که توسط حسین دهباشی ساخته شده، از تحصیلات تکمیلی او در زمانی سخن می‌گوید که دانشگاه کالدونین، تاسیس نشده بود.

دقیقه ۴:۱۴: حسن روحانی در ۱۳۲۷ به‌دنیا آمد، ۱۲ ساله بود که تحصیل علوم دینی را شروع کرد. در سال ۱۳۴۷ دیپلم گرفت و سال بعد وارد دانشگاه تهران شد و در رشته حقوق قضایی مدرک کارشناسی گرفت.

دقیقه ۴:۳۸: دکتر روحانی در ادامه این مسیر به انگلستان رفت و دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری خود را در دانشگاه کالدونین گلاسکو به سرانجام رساند.

دقیقه ۵:۰۲: قرائت نامه ساواک در باره سخنرانی دکتر حسن روحانی: «علتی که جمعیت زیادی پای منبرش جمع می‌شود چند چیز است: یکی این‌ که دکتر جلوی اسمش دارد...»

این در حالی است که کارکنان مجلس در ابتدای انقلاب نیز حسن فریدون را به عنوان «دکتر روحانی» می‌شناخته‌اند.

چون آن‌چه در فیلم به نمایش در آمده مورد تایید حسن روحانی و ستادش بوده است، با این حساب ادعای ستاد مبنی بر اخذ مدارک دکترا و کارشناسی ارشد در دهه ۹۰ نمی‌تواند درست باشد. اما «دکتر» روحانی هیچ مدرکی و عکسی از دوران تحصیل خود در اسکاتلند «رو» نکرده است.

رقیب اصلاح‌طلب «دکتر» روحانی، یعنی دکتر عارف اما، از دانشگاهی معتبر فارغ‌التحصیل شده و عکس او از زمان دانشجویی‌اش در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخد.

ستاد «دکتر» روحانی اما هنوز معلوم نکرده است که مدرک ایشان پس از گذراندن کلاس در اسکاتلند به دست آمده و یا اینکه اساتید دانشگاه کالدونین به عنوان معلم سرخانه به تهران می‌آمده‌اند.

مدارک دسته دسته...

بحث داغ مدارک ساختگی در سال ۱۳۸۷، کردان، وزیر کابینه احمدی‌نژاد را با فشارهای زیادی مواجه کرد. همچنین مدرک «دکتر» رحیمی، معاون اول هم تردیدهای بسیاری بر جای گذاشت.

علاقه ویژه تحصیل مهدی هاشمی بهرمانی که مدرک معادل کارشناسی ارشد داشت (پروژه مشترک سازمان بهینه سازی و دانشگاه شریف) به داشتن مدرک دکترای علوم انسانی از انگلستان، به‌سان دوست لیبیایی معروفش «سیف قذافی»، دردسرهای زیادی برایش به ارمغان آورد و هم موضوع روز نشریات انگلیسی شد و هم دانشگاه آکسفورد را نزد بسیاری از ایرانیان به نامی مضحک و کم اعتبار تبدیل کرد.

اما اینک، حسن روحانی و تیم تبلیغاتی‌اش هنوز نتوانسته‌اند برسر زمان دقیق فارغ‌التحصیلی او به تصمیم مشترکی برسند.

قاعدتا از نظر جمهوری اسلامی، تحصیل یک مقام ارشد امنیتی در خارج از کشور یک ریسک بزرگ محسوب می‌شود و عملا غیر ممکن است. با این حساب آقای روحانی امکان درس خواندن و کار کردن همزمان در ایران و بریتانیا را از دست می‌داده است. فقدان عکس‌هایی برای اثبات ادعای این ستاد از جمله مواردی است که شک تحلیل‌گران را بیشتر می‌کند.

ایشان اگر نماینده مجلس پنجم بوده باشد، باز تا سال ۷۸ نمی‌توانسته از شهروندان حوزه «گلاسکو» را نمایندگی کند!

با این حساب، یا ما در خودنویس زیادی بدبین هستیم، یا اینکه واقعا یک جای کار عیب دارد.

بر اساس گفته کسانی که در طول سالیان بعد از انقلاب آقای روحانی را می‌شناخته‌اند، قدرت تکلم ایشان به زبان انگلیسی چندان بهتر از دانشجوی سابق دانشگاه آکسفورد نبوده است.

اگر «دکتر» روحانی که در فیلم تبلیغاتی خود مدعی شفافیت و صداقت است، نتواند «صادقانه» در باره درس خواندن خود توضیح بدهد، و نتواند به راحتی در باره نحوه درگذشت پسر خود چیزی بگوید، احتمالا رای دهندگانی که اسیر تبلیغات نیستند و بیشتر از آنکه تحت تاثیر دیگران باشند، در باره کاندیداها تحقیق می‌کنند، به سراغ رقیب او یعنی دکتر عارف خواهند رفت.

این ادعاهای این سایت هنوز هیچ واکنش یا پاسخی را از سوی ستاد تبلیغاتی حسن روحانی در پی نداشته است.

انتهای پیام/ص

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار