t_page
کد خبر: ۱۴۷۴
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۲ - ۲۱:۵۴
صادق الحسینی
یکی از دیپلمات‌های سفارت انگلیس در دمشق تاکید می‌کند که بیش از 60 درصد سلاح‌هایی که در سال اول بحران برای گروه‌های معارض مسلح مستقر در مناطق مرکزی و جنوبی ارسال شدند، از منطقه القصیر وارد سوریه شدند.

به گزارش عصر فارس به نقل از مشرق ، ارتش سوریه پس از حدود دو هفته درگیری شدید توانست شهر القصیر را به طور کامل از دست تروریست‌ها آزاد کند.

در بیان اهمیت منطقه القصیر طی دو سالی که از بحران سوریه می‌گذرد، یکی از دیپلمات‌های سفارت انگلیس در دمشق تاکید می‌کند که بیش از 60 درصد سلاح‌هایی که در سال اول بحران برای گروه‌های معارض مسلح مستقر در مناطق مرکزی و جنوبی ارسال شدند، از این منطقه و روستاهای اطراف آن وارد سوریه شدند.


آنچه در پی می خوانید، متن گفتگو با محمد صادق الحسینی کارشناس مسائل خاورمیانه، در خصوص پیروزی ارتش سوریه در نبرد استراتژیک القصیر است.


ارتش سوریه چگونه کنترل منطقه القصیر را در دست گرفت؟

با توجه به راهنمایی و اشراف سازمان‌های جاسوسی سیا، انگلیس، ترکیه، اردن ، قطر، اسرائیل و عربستان سعودی، استراتژی دشمن به گونه ای طراحی شده بود که "القصیر" به عنوان مرکز عملیات در سوریه طراحی شده و پس از دو سال درگیری در سوریه و تجهیز کامل تسلیحاتی به بقاع و بعلبک حمله کرده و مناطق مختلف جنوب لبنان را به اصطلاح پاکسازی کنند.

در این بین حزب الله از نقشه تروریست ها مطلع شده و با هماهنگی و جلسات طولانی با شخص بشار اسد و نیروهای مقاومت سوریه به جای آنکه به آنها حمله شود و ارتباط بین سوریه و حزب الله لبنان که پل ارتباطی جمهوری اسلامی ایران و حزب الله است منهدم گردد تصمیم گرفتند با استراتژی نقطه ای بر تروریست ها غلبه کنند.

ارتش سوریه در ابتدا توانست با کمک حزب الله لبنان حومه القصیر را در اختیار بگیرند و بدین ترتیب این منطقه تحت محاصره ارتش اسد قرار گرفت تا اینکه طی 10 روز گذشته با استراتژی فرسایشی و نقطه به نقطه توانستند با تنگ‌تر کردن حلقه محاصره هر روز پیشروی‌های بیشتری داشته باشند آنها برای آنکه اسیر تله‌های انفجاری نشوند مجبور به استفاده از استراتژی نقطه به نقطه گشته؛ تروریست‌های سوری در بیشتر مناطق از مین های دسته جمعی استفاده کرده و این تله ها به گونه ای عمل می‌کنند که یک نقطه انفجار داشته باشد چندین نقطه دیگر نیز منفجر خواهد شد (تکنیکی که حزب الله برای اسرائیل به کار برده و در این جنگ از تجربه آن استفاده کرد.) و در انتها بامداد امروز با یک حمله غافلگیرکننده کل این شهر را تحت سیطره خود قرار دادند.


چگونه تروریست‌هایی که تحت محاصره بودند، فرار کردند؟

تروریست های سوری بامداد دیشب وقتی حلقه محاصره را تنگ دیده و چاره‌ای جز فرار نداشتند به سمت دو روستای شمالی القصیر رفته تا از این طریق فرار کنند.

 


در حقیقت تروریست ها تنها از طریق شمال القصیر می‌توانستند فرار کنند که آن هم با مدیریت ارتش سوریه بود.

بالاخره تروریست ها با سلاح فرار می‌کردند برای آنکه تروریست را به دام بیاندازند یک راه را برای تروریست‌ها باز گذاشته؛ تا همه آنهایی که به دنبال فرار بودند از یک راه عبور کنند و از تونل های مشخص رد شوند.

بر اساس ترفند ارتش سوریه، تونل‌هایی که تروریست‌ها فکر می‌کردند در آنجا در امان هستند به یکباره منهدم شدند. باید گفت؛ مدت ها قبل این تونل ها کشف و در حال مراقبت بودند تا متوجه نشوند کی و کجا می‌خواهند حمله کنند.

 


در این بین بسیاری از تروریست ها در این تونل‌ها به دام افتاده و خفه شدند و برخی نیز اسیر شدند البته هنوز تعداد کشته ها و اسیران به طور رسمی اعلام نشده اند.


تلفات ارتش آزاد سوریه بیشتر بود یا جبهة النصرة؟

 

چیزی به نام ارتش آزاد در سوریه وجود ندارد این یک دروغ بزرگ است. همه تروریست ها یک حزب هستند و رهبر همه آنها "بندر بن سلطان" است که نماینده CIA در آل سعود نیز هست. بندر بن سلطان که تمام تروریست ها را در سوریه جمع کرده وعده داده بود که من یک ارتش رادیکال اصولگرای سنی در همه جهان جمع می‌کنم برای قلع و قمع کردن حزب الله در منطقه؛ که می بینیم به حمدلله این وعده بندر بن سلطان به حقیقت نپیوست.


 


و این تازه اول راه است؛ تمام اتوبان های متصل بین منطقه القصیر با دمشق،‌درعا، حمص، حماة و حلب باز شده و جنگ بزرگی در انتظار حلب برای آزادی کامل این شهر شروع خواهد شد.


نقش نیروهای حزب‌الله لبنان در پیروزی القصیر چگونه بود؟

نیروهای حزب الله در سوریه دو نوع اند؛ یک عده مردم خود سوریه هستند که در حومه القصیر زندگی می کنند که آنها سال های سال در سوریه ساکن بوده و هم شناسنامه سوری دارند و هم شناسنامه لبنانی که اینها جز مردم سوریه شده اند.

ارتش سوریه برای حفاظت از جان مردم این منطقه، آنها را مجهز به سلاح کرد. نوع دوم آن نیز، مشاوران عالی رتبه حزب الله هستند که برای دفاع از اماکن مقدس مانند زینبیه، حرم حضرت سکینه و تمام مراکز مذهبی سوریه وارد این کشور شدند.


حرف آخر

این اتفاق نقطه عطفی برای پاکسازی کل سوریه از تروریست‌هاست؛ که اولش القصیر است و انتهایش حلب خواهد بود که این موضوع به این معناست که تمام مرزها بر روی تروریست ها بسته خواهد شد و پیروزی کامل محور مقاومت علیه محور شرارت شکل خواهد گرفت.

انتهای پیام/ص
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار