t_page
کد خبر: ۱۵۵۹
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۲ - ۲۰:۴۵
معاون سازمان جهاد کشاورزی فارس خبر داد
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس از تولید 12 درصد خرمای کشور در استان فارس خبر داد.

به گزارش عصرفارس به نقل از دفتر مدیریت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، محمدحسن طلعتی اظهار داشت: در 13 شهرستان خرماخیز این استان حدود 100 رقم شناسائی شده که چهار رقم به ترتیب شاهانی، زاهدی، کبکاب و پیارم دارای سطح زیر کشت عمده است.

وی زمان شروع برداشت خرما را در سطح استان فارس اول مرداد و پایان آن را انتهای آبان‌ ماه ذکر کرد و بیان داشت: به طور معمول در مرداد ماه فصل برداشت خرمای لار آغاز می‌شود و آبان‌ ماه نوبت به خرمای شهرستان‌های کازرون و جهرم می‌رسد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس افزود: چنانچه میزان مصرف سرانه خرما هفت کیلوگرم در این استان در نظر گرفته شود، میزان خرمای تولیدی مازاد بر مصرف فارس که می‌تواند به استان‌های دیگر و خارج از کشور صادر شود، بیش از 99 هزار و  500 تن است.

طلعتی در ادامه بر ارزآوری و نقشی که صادرات خرما می‌تواند در اقتصاد بخش کشاورزی داشته باشد تاکید کرد و گفت: در سال گذشته 35 هزار تن خرما به ارزش 38.7 میلیون دلار از استان فارس صادر شد که در مقایسه با سال 90 رشد 25 درصدی در وزن و رشد 76 درصدی در ارزش دلاری صادرات را نشان می‌دهد.

این مسئول تصریح کرد: هم‌اکنون در بیش از 50 درصد از نخلستان‌های این استان شیوه‌های نوین آبیاری در حال اجرا است و شرایط مکانیزه شدن در 40 درصد از باغات نخل فارس وجود دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی فارس در بخشی دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه فرآوری خرما باید به‌طور جدی مورد توجه قرار گیرد ادامه داد: در حال حاضر 16 واحد صنعتی مرتبط با نگهداری، بسته‌بندی و فرآوری زیر پوشش سازمان جهاد کشاورزی فارس فعالیت می‌کنند که ظرفیت نگهداری و فرآوری خرمای این واحدها 21 هزار و 100 تن است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این واحدها که به طور عمده در شهرستان‌های کازرون، جهرم و قیر و کارزین و شیراز واقع شده‌اند با سرمایه‌گذاری 101 هزار و 682 میلیون ریال برای 136 نفر اشتغال‌زایی کرده‌اند.

انتهای پیام/ص

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار