t_page
کد خبر: ۱۵۸۳
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۲ - ۱۹:۳۶
در جلسه امروز شورای شهر شیراز تصویب شد
شورای شهر شیراز در جلسه امروز خود انجام مطالعات در مورد پیاده راه شدن پل علی‌ابن (ع) و احداث نخستین پل کف شیشه‌ای کشور در این کلان‌شهر را تصویب کرد.

به گزارش عصر فارس به نقل از فارس، عضو شورای اسلامی شهر شیراز ظهر امروز در مورد طرح پیشنهادی کمیسیون عمران اظهار داشت: این امکان وجود دارد که ساحلی جنوبی و شمالی را به یکدیگر وصل کرد به گونه‌ای که درب ورودی حرم علی‌ابن حمزه (ع) از سمت ساحلی جنوبی باز شود.

محسن معین افزود: انجام این طرح هم از نظر گردشگری و هم از نظر مذهبی برای شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) کاری ماندگار است.

این مسئول ادامه داد: توسعه طرح از طرفین محدودیت دارد و اینکه آتش‌نشانی به حرم الحاق شود سودی ندارد.

معین تصریح کرد: احداث پیاده‌راه و پل کف شیشه‌ای که زیر پای مردم شیشه‌ای باشد و با ترکیبی از نورپردازی سبز رودخانه از زیر پای مردم عبور کند شاید زیباترین کار شورا باشد.

وی تصریح کرد: در این طرح با برداشته شدن دیوار طاق‌دار نبش فعلی ورودی علی‌ابن حمزه (ع) با این کار به محلی که اکنون پارکینگ ماشین است منتقل می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: محور تاریخی که از قدیم وجود داشته از زیر دروازه قرآن و باغ جهان‌نما خیابان مستقیم به شاه‌چراغ (ع) می‌خورد طرح دیگری است که ارتباطی با این طرح ندارد.

معین اضافه کرد: در طرح احیای محور تاریخی شاه‌چراغ (ع) بیان شده مسافتی را اکنون گردشگران از موانع بسیار طی می‌کنند، پیاده‌راه شده و با استقرار کالسکه برای انتقال مسافران مسیری از باغ جهان‌نما تا علی‌ابن حمزه، بازار وکیل و سرای مشیر به شاه‌چراغ (ع) متصل شود.

در ادامه رئیس شورای اسلامی شهر شیراز به عنوان مخالف طرح گفت: ما میدان احمدی را اجازه دادیم به شاه‌چراغ (ع) ملحق شود، اما هزینه احداث خیابان 9 دی را نیز روی دست مردم گذاشتند.

علی زحمتکش ادامه داد: در یک جلسه نیز افرادی خواستار آن بودند که مقابل حرم سید علاءالدین حسین (ع) نیز باز و به آن الحاق شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که شورا با پیاده‌راه شدن حافظیه موافقت کرد جایگزینی خیابان‌های ضلع شمالی و جنوبی علی‌ابن حمزه بود و اکنون با بسته شدن آن و همین طور بسته شدن خیابان فرمانداری در ایام انتخابات مشکلات بسیاری برای مردم ایجاد می‌شود.

زحمتکش عنوان کرد: زمین قدیمی از 50 سال پیش در کنار علی‌ابن حمزه وجود دارد که می‌توان برای توسعه از آن بهره برد.

دیگر عضو شورا در این زمینه ابراز داشت: پیاده‌راه شدن پل قابل بررسی است اما الحاق آن به علی‌بن حمزه صحیح نیست.

مهدی خانی تصریح کرد: احداث زیرگذر در این منطقه و اینکه بالای زیرگذر به پیاده‌راه تبدیل شود جای مطالعه بیشتر دارد.

یک عضو دیگر شورای شهر شیراز در همین زمینه خاطرنشان کرد: پس از انقلاب طرح‌های بزرگی که بتوان گفت هزار سال بعد به اثر میراثی در حد حافظ و سعدی تبدیل شوند انجام نشده و این طرح می‌تواند چنین امری را محقق کند.

محمد حق‌نگر گفت: در شیراز کارهای شاخص کم انجام شده و شیشه‌ای شدن یک پل پیاده‌راه بسیار جذاب و در رونق گردشگری تاثیرگذار است.

زین‌العابدین عرب دیگر عضو شورا بود که در این زمینه به اظهار نظر پرداخت و گفت: پس از انقلاب کارهای بسیاری در شیراز انجام شده است.

وی افزود: شاه‌چراغ قابل مقایسه با قبل نیست، سعدی و حافظیه نیز توسعه یافته و حفظ باغ ارم، فلکه شهرداری و خواجوی کرمانی و موارد بسیار دیگری را می‌توان برای توسعه شهر شیراز مثال زد.

عرب همچنین تذکر داد که برای احداث زیرگذر باید مطالعات جامعی در مورد امکان سرازیر شدن سیلاب و موارد دیگر بررسی شود.

همچنین احمدرضا نقیب‌زاده با تشریح درخواست کمیسیون عمران یادآور شد که کمیسیون تصویب مطالعه این طرح را پیشنهاد داده و اجرای طرح مبحث دیگری است.

شبیر زارع نایب رئیس شورا نیز اذعان داشت: بین‌الحرمین و ادامه طرح توسعه آن ضرورت بیشتری دارد و نباید هزینه سنگین دوباره‌ای به شهر تحمیل کرد.

در پایان این نشست اعضای شورای شهر انجام مطالعه در مورد طرح توسعه علی‌ابن حمزه (ع) و پیاده‌راه شدن پل را تصویب کردند.

انتهای پیام/ص

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار