t_page
کد خبر: ۱۶۱۹
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۲ - ۱۹:۴۴
اختلاف شهرداری شیراز و اداره کل امور کتابخانه‌ها
یک هفته پس از طرح انتقادات شدید مدیرکل کتابخانه‌های عمومی از شهرداری شیراز مبنی بر نپرداختن نیم درصد سهم کتابخانه‌ها، این ماجرا ابعاد تازه‌ای پیدا کرده است.

به گزارش عصر فارس به نقل از فارس، مشخص نیست که آیا اظهارات شهردار شیراز در آخرین روزهای سال گذشته مبنی بر پرداخت هفته‌ای 30 میلیون تومان به کتابخانه‌های عمومی، آتش زیر خاکستر اختلافات این دو نهاد را عیان کرد یا این که تغییر رویه شهرداری در پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه‌های عمومی مسبب این موضوع است.

شهردار شیراز در آخرین نشست شورای شهر در سال گذشته در پاسخ به مواردی که در مورد عملکرد فرهنگی شهرداری مطرح شد، نمونه شناخته شدن شهرداری این شهر توسط اداره کل کتابخانه‌های فارس را به عنوان حجتی بر حقانیت شهرداری به کمیسیون فرهنگی شورا ارائه کرد.

پاک‌فطرت عنوان کرد: شهرداری شیراز توجه ویژه‌ای به مباحث فرهنگی دارد به نحوی که توسط اداره کل کتابخانه‌ها به عنوان شهرداری نمونه در پرداخت سهم خود معرفی شده است.

وی در نطق خود در صحن شورا تصریح کرد: شهرداری بودجه بسیاری در بحث کتابخانه هزینه می‌کند و نیازی نیست به طور مستقیم به احداث کتابخانه بپردازد.

این مسئول ادامه داد: بهسازی قرائت‌خانه‌ها و فرهنگ‌سراها نیز توسط شهرداری انجام می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌ها شهرداری را به کتاب‌سوزی متهم کرد

چهارم تیرماه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی در نشستی با خبرنگاران به شدت از عملکرد شهرداری شیراز انتقاد کرد.

محسن اسماعیل‌پور آن روز اظهار داشت: بدون احتساب وام و اوراق مشارکت مجموع مبلغی که باید شهرداری به کتابخانه‌ها تخصیص می‌داد 4 میلیارد و 700 میلیون تومان بوده است.

وی افزود: در مجموع سال گذشته از 4 میلیارد تومان تنها 780 میلیون تومان به حساب کتابخانه‌ها واریز شده است.

این مسئول فرهنگی خاطرنشان کرد: ما چند مکاتبه با مسئولان شهرداری انجام و تذکر داده‌ایم که طبق مصوبه هیئت وزیران در صورت عدم پرداخت سهم کتابخانه‌ها، این مبلغ از سرجمع اعتبارات شهرداری کسر می‌شود.

اسماعیل‌پور اضافه کرد: شهرداری به تعهدات خود و صورتجلسه‌های امضا شده پایبندی نداشته و برخلاف مصوبات که باید اسفند ماه سال گذشته این بدهی تصفیه می‌شد، این کار انجام نشد.

«کف نفس» اصطلاح اسماعیل پور در توجیه سخنان گذشته

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس در سخنان خود با اشاره به اینکه اعمال سلیقه غیراصولی در کار کتابخانه‌ها کمتر از کتاب‌سوزی نیست، بیان داشت: ما در گذشته کف نفس کرده و حتی بیان کردیم که شهرداری شیراز در گذشته عملکرد خوبی داشته تا شاید بتوانیم حق مردم را استیفا کنیم.

وی ادامه داد: شهرداری 4 میلیارد تومان از حق شهروندان شیرازی را برگشت داده است، چرا که قانونگذار اعلام کرده در شهرهایی که این مبلغ پرداخت نشود از خزانه به شهرهای دیگری که نیاز به کتابخانه داشته باشند پرداخت می‌شود.

اسماعیل‌پور بیان داشت: شهرداری شیراز تشخیص داده که باید نیم درصد پرداخت نشود و سال 90، 2 میلیارد و 180 میلیون تومان از حساب شهرداری کسر شد که با پیگیری ما تنها یک‌میلیارد تومان آن بازگشت.

این مسئول خاطرنشان کرد: به عدم پایبندی شهرداری شیراز به قوانین و مقررات معترض و خواستار مداقه و توجه مسئولان نظارتی بر عملکرد مالی شهرداری شیراز در حوزه کتاب و مطالعه هستیم.

وی این سئوال را مطرح کرد که چرا اعمال سلیقه باید در حدی باشد که در پرداخت حق کتابخانه‌ها از عوارض مردم، افراد عمرانی اظهار نظر کنند.

اسماعیل‌پور در ادامه خاطرنشان کرد: اعمال سلیقه مسئولان غیرفرهنگی در مسائل فرهنگی قابل پذیرش نیست.

این مسئول با ابراز انتقاد شدید خود از کم‌توجهی به مباحث فرهنگی در دارالعلم شیراز، ابراز داشت: ما برای ساخت کتابخانه‌های عمومی نقشه نیازمندی و جانمایی علمی تدوین کرده‌ایم، در حالی که شهرداری شیراز برخلاف اطلس کتابخانه‌های عمومی به سلیقه خود در یک بازدید به دلیل وجود چند معتاد در منطقه‌ای از شهر گفته که کتابخانه باید در این نقطه ساخته شود.

وی تصریح کرد: 30 کیلومتر طولی در شهر شیراز فاقد کتابخانه بوده و این شهر با قدمت فرهنگی و ادبی خود به دلیل اعمال سلیقه مسئولان غیرفرهنگی در زمینه کتابخانه‌های عمومی دچار مشکل است.

تمرکز فعالیت‌ها بر مسائل عمرانی، توسعه کاریکاتوری است

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس به این نیز راضی نشد و حتی به اقدامات عمرانی شهرداری شیراز تعریضی زد و ادامه داد: حجم بسیار پروژه‌های عمرانی رشد کاریکاتوری به شیراز داده و امروز تمام دلسوزان فرهنگ و به ویژه عرصه کتاب از این وضعیت گله‌مند هستند.

این مسئول ابراز داشت: مردم حق دارند از محل عوارض خود شاهد رشد مسائل فرهنگی در شهر باشند.

به گفته وی، هزینه ساخت یک زیرگذر بیش از 50 میلیارد تومان است و در شرایطی که چند پروژه این‌چنین در شیراز در حال انجام است 4 میلیارد تومان اندک از سهم فرهنگ‌سازی برای همان مردمی که می‌خواهند از زیرگذر استفاده کنند دریغ می‌شود.

اسماعیل‌پور ادامه داد: بنابر قانون اگر اداره کتابخانه‌ها علاوه بر تجهیز و تعمیر آنها مازاد داشته باشد می‌تواند وارد حوزه عمران نیز بشود، اما به خاطر اینکه درآمد ما کفاف تعمیر و تجهیز را نمی‌دهد از ورود به احداث پرهیز داریم.

پول عوارض مردم شیراز نباید صرف حقوق کارمندان شود

از زمان طرح انتقادات مدیرکل کتابخانه‌های عمومی یک روز کامل نگذشته بود که عصر همان روز شهردار در جمع خبرنگاران سه خبرگزاری‌ رسمی کشور گفت: ما مشکلی با کتابخانه‌های فارس نداریم و این اختلاف بین شهرداری‌ها و دولت است.

وی تصریح کرد: دولت می‌گوید نیم درصد بودجه ملاک است و شهرداری‌ها بیان می‌کنند که نیم درصد درآمد نقدی ما ملاک بوده و اوراق مشارکت و وام درآمد نیست و باید سود آن بازگردانده شود.

شهردار شیراز ادامه داد: سال گذشته با مدیرکل قبلی کتابخانه‌های فارس به نتیجه رسیدیم و مبلغ تفاهم شده را دادیم.

وی اضافه کرد: سال 91 نیز این اتفاق تکرار شد و از بودجه یک‌هزار و 100 میلیارد تومانی شهرداری شیراز نیم درصد را محاسبه کردند در حالی که بودجه نقدی شهرداری شیراز 400 میلیارد است.

پاک‌فطرت خاطرنشان کرد: قانونگذار این مطلب را دقیق مشخص نکرده، اما ما سال 91 را تسویه و هفته‌ای 30 میلیون تومان به نهاد کتابخانه‌های عمومی پرداخت کردیم.

این مسئول البته مطالبی را در مورد نحوه هزینه‌کرد این 30 میلیون تومان بیان کرد و این که نباید چنین پولی هزینه جاری کتابخانه‌ها شود بلکه خود شهروندان شیرازی باید اثر پول‌های پرداخته شده را در سطح شهر شیراز و نه جای دیگر این استان ببینند.

به گفته وی، در نشستی با حضور فرماندار مقرر شده  شش کتابخانه یا قرائت‌خانه در سال 92 در پارک‌های شیراز ساخته شود و به جای هفته‌ای 30 میلیون، 15 میلیون نقدی و 15 میلیون برای احداث کتابخانه‌ها اختصاص یابد.

شهردار شیراز البته به صراحت سخنان اسماعیل پور را جواب داد و گفت: به طور قطع شهرداری مسئول امور فرهنگی شهر است و مجموعه‌ای که شهرداری از کارشناسان فرهنگی گرد آورده بسیار کیفی‌تر از برخی متولیان ظاهری است.

پاک‌فطرت عنوان کرد: شهرداری با مردم در تماس است و شهرساز می‌داند کجا کتابخانه نیاز است و باید در این زمینه تصمیم بگیرد.

این مسئول یادآور شد که دولت خود وارد عمل شده و از محل مالیات بر ارزش افزوده سهم کتابخانه‌ها را برداشته و شاید این توفیق اجباری به عدالت نزدیک‌تر باشد.

وی اضافه کرد: پیش از این از محل مالیات بر ارزش افزوده که سال گذشته پنج درصد بوده 2.8 درصد را خود دولت بر می‌داشت و 2.2 را به شهرداری‌ها می‌داد که از آن 2.2 درصد نیم درصد کتابخانه‌ها را برداشته است.

ترجیح فرمانداری، شهرستان یا شهر شیراز

چهار روز بعد از اظهارات این دو مسئول، فرماندار وارد گود شد و سعی کرد اختلاف را حل کند، جواد زرین کلاه بدون بیان اظهار نظری مستقیم در مورد رویکرد شهرداری که خرج کردن پول شیرازی‌ها در سایر نقاط شهرستان را نادرست می‌داند، گفت: طرح سند توسعه چشم‌انداز انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز توسط اداره مربوطه تهیه و تنظیم شده و مهم‌ترین بخش آن عملیاتی کردن طرح برای رسیدن به اهداف مشخص شده است.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز با بیان اینکه شهردار شیراز عضو انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان شیراز است، خاطرنشان کرد: شهرداری باید دلیل کسر مبلغ بیش از 4 میلیارد تومان از اعتبارات شهرداری این شهر توسط دولت را توضیح دهد؛ زیرا که شهر شیراز برای از بین بردن کسری کتابخانه‌های عمومی خود به چنین اعتباری نیاز داشت.

وی با بیان پرسش و پاسخی واضح ابراز داشت: آیا اگر شهرداری به تعهدات خود بر اساس قانون عمل کرده و سهم کتابخانه‌های عمومی شهرستان را که خرج همین شهرستان می‌شود پرداخت کرده بود، دولت این مبلغ را از حساب سال 91 شهرداری برداشت می‌کرد.

زرین‌کلاه سپس از موضع ثبوتی وارد قضیه شد و اضافه کرد: با تعاملات بین دستگاهی و حرکت در مسیر قانون اجازه ندهید حقوق شهر زیر پا گذاشته شود و از امروز خود را پاسخگوی مردم در قبال وظایف تعریف شده قانونی خود بدانید و مطمئن باشید مردم ما قدر شناس و با بصیرت هستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس برای بار دوم در این جلسه به اظهارات شهردار شیراز واکنش نشان داد و گفت: در قانون نیامده که شهرداری به جای انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان که شخص شهردار نیز عضو آن است از بابت خرج‌کرد مبالغ دریافتی توضیح دهد، اما ما به رسم احترام هر سئوالی که از سوی شهرداری در این زمینه و نوع خرج‌کرد مطرح شد، پاسخگو بودیم و مستندات خود را نیز ارائه دادیم.

طلب 3.5 میلیاردی شهرداری از اداره کتابخانه‌ها

اکنون و پس از چند روز از ماجرا معاون فرهنگی اجتماعی شهردار شیراز است که در این زمینه نکات جدیدی را مطرح کرده و گفته است: با احتساب هزینه‌ها شهرداری 3 میلیارد و 500 میلیون تومان از نهاد کتابخانه‌ها طلب دارد.

محمد فرخ‌زاده رقمی را ذکر می‌کند که به طور تقریبی با 4 میلیارد مطروحه از سوی اداره کل کتابخانه‌ها برابر است.

وی در این زمینه توضیحات مبسوطی را ارائه و تصریح کرد: در سال 90 از 637 میلیارد تومان بودجه شهر شیراز 215 میلیارد تومان بودجه نقدی شهرداری بوده که سهم نیم در صد کتابخانه یک‌میلیارد و 70 میلیون تومان بوده و 290 میلیون تومان نقد پرداخت شده و یک میلیارد و 800 میلیون تومان علی‌الراس از بودجه کشوری شهرداری شیراز نهاد کتابخانه‌ها کم کردند و در مجموع 2 میلیارد و 100 میلیون تومان گرفتند.

بنا به اظهار فرخزاده در سال 91 از یک‌هزار و 65 میلیون تومان بودجه شهر، بودجه نقدی شهرداری شیراز 287 میلیارد تومان بوده که سهم نیم درصدی کتابخانه‌ها یک‌میلیارد و 400 میلیون تومان شده و پرداخت نقدی شهرداری 715 میلیون تومان بوده و از خزانه کشوری 4 میلیارد و 800 میلیون تومان برداشتند.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار شیراز در همین نشست اضافه کرد: اگر مبنا بودجه نقدی باشد با احتساب پرداخت‌ها شهرداری 350 میلیون تومان طلبکار است.

فرخ‌زاده خاطرنشان کرد: شهرداری همزمان 26 مجموعه را اداره می‌کند و در سال 90 در موضوع کتابخانه و قرائت‌خانه‌ها یک‌میلیارد و 400 میلیون تومان و در سال 91 یک‌میلیارد و 800 میلیون تومان هزینه کرده است.

بودجه شیراز باید در همین شهر هزینه شود

وی ادامه داد: با احتساب این هزینه‌ها شهرداری 3 میلیارد و 500 میلیون تومان از نهاد کتابخانه‌ها طلبکار است و چرا به جای جذب بودجه، پول مردم شیراز را در روز روشن بذل و بخشش می‌کنند و بودجه شیراز فقط باید در همین شهر هزینه شود.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار شیراز تصریح کرد: در حال حاضر 18 کتابخانه و هشت قرائت‌خانه در سطح شیراز فعال بوده که 13 کتابخانه زیر نظر نهاد کتابخانه‌ها و پنج کتابخانه مستقل است.

فرخ‌زاده در ادامه با بیان آمار به سخنان اسماعیل پور در مورد عمرانی بودن شهرداری پاسخ داد و گفت: در سال 91 ما 102 هزار جلد کتاب داشتیم که 11 هزار جلد نیز اضافه کردیم.

این مسئول افزود: همچنین 215 هزار جلد کتاب از ما به امانت گرفته شده که در مجموع 86 هزار نفر از کتابخانه‌ها استفاده کردند و در سه ماهه نخست امسال 32 هزار جلد کتاب به امانت برده شده و در مجموع 11 هزار نفر از خدمات کتابخانه استفاده کردند.

وی اضافه کرد: شهرداری شش قرائت‌خانه با هزینه 2 میلیارد و  500 میلیون تومان در مناطق دو، چهار، پنج، شش، هفت و هشت در حال احداث دارد که  تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد و همچنین ساخت 9 قرائت‌خانه نیز در حال بررسی است.

به گفته معاون فرهنگی اجتماعی شهردار شیراز،‌ دو کتابخانه مشارکتی با سازمان عمران و بهسازی در حال ساخت است و در مجموع  9 میلیارد تومان پروژه در دست احداث است.

جدا کردن نهاد کتابخانه‌ها از ارشاد کتاب‌سوزی بود

فرخ‌زاده گفت: کتابخانه‌سوزی از روزی شروع شد که نهاد کتابخانه‌ها را از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جدا کردند.

وی به همین اکتفا نکرده و وارد موارد دیگری نیز شد و ادامه داد: چرا انجمن خیرین کتابخانه‌ساز شش زمینی را که شهرداری معرفی کرد نساخته و چرا نهاد کتابخانه‌ها از ظرفیت خیرین استفاده نکرده است.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار شیراز ابراز داشت: سئوال ما از از نهاد کتابخانه‌ها این است که چرا دستگاه‌های مختلف زمانی از بودجه بیت‌المال برای ساختن کتابخانه‌های خود استفاده کرده‌اند در کتابخانه‌ها را برای استفاده عموم مردم باز نمی‌گذارند.

به هر روی با وجود بیان این مطالب شورای اسلامی شهر شیراز با وجود تقاضای مدیرکل کتابخانه‌ها و فرماندار در این هفته هیچ اشاره‌ای به مدعای طرفین نکرد و  شاید شورا ترجیح داده در دور چهارم برای این موضوعات ویژه تصمیمی اتخاذ شود.

از سوی دیگر اگر این اختلافات برای احقاق حق مردم باشد واجد ارزش است اما در این بین چنانچه برخی اغراض دیگر در میان باشد جای تاسف دارد که این حجم از مطالب ضد و نقیض بیان شده و دست آخر نیز هیچ نفعی عاید مردم نشود.

انتهای پیام/ص

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار