t_page
کد خبر: ۱۶۸۸
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۲ - ۲۲:۰۰
امام جمعه شیراز:
امام جمعه شیراز با تاکید بر امر برنامه‌ریزی گفت: تبلیغ دین بدون مطالعه و برنامه راه به جایی نمی‌برد.

به گزارش عصر فارس به نقل از فارس، آیت‌الله اسدالله ایمانی ظهر امروز در نخستین روز همایش تخصصی «ماه خدا، راه خدا» اظهار داشت: در تمام برنامه‌ها و فعالیت‌هایی که به مقتضای موقعیت اجتماعی و تحصیلی توسط طلاب و روحانیون دنبال می‌شود باید برنامه و نظم و نسق در اولویت باشد.

وی افزود: باید در تمام کارها به ویژه در تبلیغ که از مهم‌ترین کارهای روحانیت است برنامه، مطالعه و طرح اولیه وجود داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در فارس ادامه داد: ائمه و پیشوایان دین در دوران پیامبر (ص) و امیرالمونین با برنامه قدم برداشتن و نظم در امور را مورد تاکید قرار داده‌اند.

این مسئول اضافه کرد: امیرالمونین (ع) در خطبه شقشقیه بر رایزنی و بررسی در امر تصمیم‌گیری تاکید دارد و همین‌طور در نبرد با معاویه گاه آنقدر می‌اندیشیدند که طول شب را به آن اختصاص می‌دادند.

ایمانی خاطرنشان کرد: امام معصوم که شاگرد پیامبر (ص) است بدون برنامه حرکتی انجام نمی‌دهد پس به طور قطع در امر تبلیغ دین نیز باید با برنامه کار را به پیش برد.

وی تصریح کرد: در دنیایی که محاسبات دقیق علمی برای مسائل شکل گرفته و ارزیابی روندها به امری عادی بدل شده، آیا می‌توان خلق‌الساعه سخن گفت و مردم را بدان دعوت کرد.

امام جمعه شیراز بیان داشت: در آیه شریفه « وَمَا کَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِیَنفِرُواْ کَآفَّةً فَلَوْلاَ نَفَرَ مِن کُلِّ فِرْقَةٍ مِّنْهُمْ طَآئِفَةٌ لِّیَتَفَقَّهُواْ فِی الدِّینِ وَلِیُنذِرُواْ قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُواْ إِلَیْهِمْ لَعَلَّهُمْ یَحْذَرُونَ» بر همین معنا تاکید دارد که حتی در زمان جنگ عده‌ای باید به آموختن علوم دین مشغول باشند.

این مسئول همچنین ابراز داشت: با همین آیه است که اهمیت درس و بحث و فقیه محدث موعظ کارشناس شدن روشن شده و افضل بودن مداد علما بر دماء شهدا معنا می‌یابد.

روحانی و عالم باید روشنی‌بخش باشد

نماینده ولی فقیه در فارس در فراز دیگری از سخنان خود ابراز داشت: روحانی و عالم باید در هر حال روشنی‌بخش باشد چرا که علم نور است به ویژه آنگاه که با تبلیغ همراه شود.

وی افزود: دین خدا بر اساس تبلیغ و زکات علم که آموختن آن است پا برجا مانده و اهل انذار همواره باید در جوامع حضور پر‌رنگ داشته باشند.

ایمانی ادامه داد: تمام کارها نیاز به برنامه و شناخت زمان و مکان دارد و اینکه بنابر فرموده امیرالمومنین (ع) انسان به آنچه می‌خواهد بدان وارد شود معرفت داشته باشد.

به گفته این مسئول، امام خمینی (ره) مقوم اجتهاد را زمان و مکان می‌دانست که اگر شرایط مکان و زمان در انذار و استنباط رعایت نشود تبلیغ دچار مشکل می‌شود.

نماینده ولی فقیه در فارس بیان داشت: مبلغ باید حال و شرایط شنونده را رعایت کند و بداند مخاطب وی بیمار یا سالم است و در این منطقه و روستا و شهر مشکلات مردم کدام است.

وی گفت: همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند گاه بیان حرف حق در یک فضا حق و در جای دیگر ضرر است.

ایمانی عنوان کرد: یهودیان در میان خود کلمه «راعنا» را که در ظاهر به معنای زمان بده (صبر بده) است به معنایی هجوآمیز به کار می‌بردند و قرآن در مورد این سبک رفتار بیان کرد؛ «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَقُولُوا راعِنا وَ قُولُوا انْظُرْنا وَ اسْمَعُوا وَ لِلْکافِرینَ عَذابٌ أَلیمٌ» یعنی به جای راعنا «انظرنا» گفته شود.

امام جمعه شیراز ادامه داد: تعابیر و کلمات از نظر قرآن جا دارد و به جا حرف زدن و درست سخن گفتن بسیار مهم است و همین امر اهمیت بلاغت در سخن را به ما نشان می‌دهد.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: قرآن و احادیث اهل بیت ظرفیتی دارند که می‌توانند دنیا و آخرت مردمان را آباد کنند.

ایمانی با اشاره به هجمه‌ای که علیه گسترش فکر شیعی و حب اهل بیت در جریان است خطاب به مبلغان و روحانیون حاضر در جلسه گفت: سخنان خود را از آیات و روایات مملو و آن را با اخلاص توام کنید تا خود و جامعه را از خطرات و آسیب‌ها نجات دهید.

به گزارش فارس، این همایش که به همت گروه علمی فرهنگی امام هادی (ع) سامان یافته قبل از شیراز در شهرهای اصفهان و اهواز، برگزار شده بود.

در نخستین روز این برنامه اساتید و علمای مدعو با برگزاری کلاس و کارگاه‌هایی به ارائه مهارت‌ها و آگاهی‌های لازم برای پاسخگویی به شبهات، جذب دین‌گریزان و تبلیغ در ماه مبارک رمضان برای مبلغان پرداختند.

انتهای پیام/ص

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار