t_page
کد خبر: ۱۷۱۲
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۲ - ۲۳:۰۶
سایت شبکه ان بی سی نیوز در خبری نوشت: انسان های اولیه در ایران 12 هزار سال قبل کشاورزی می کرده اند.

به گزارش عصرفارس، شبکه آمریکایی ان بی سی نیوز در گزارشی مستند نوشت: "بر اساس یافته های جدید دانشمندان علم باستان شناسی کشت گندم در ایران از دوازده هزار سال پیش وجود داشته است که نشان از تمدن و دموکراسی اجتماع آن زمان دارد."

این شبکه آمریکایی که پیش از این واقعیت های تاریخی، فرهنگی کشورمان را غالبا و به بهانه های سیاسی سانسور می کرد در خبری به کشفیات جدید زمین شناسان در حوزه رشته کوه زاگرس اشاره کرد و نوشت: از بررسی سنگ هایی که در رشته کوه زاگرس ایران به دست آمده معلوم می شود انسان های اولیه دوازده هزار سال قبل در این کشور مشغول کشت گندم بوده اند.

 

 
ان بی سی افزود: یافته های جدید نشان می دهد که از آخرین دوره یخبندان در این منطقه کشاورزی به عنوان یکی از پایه های اصلی تمدن وجود داشته است و باستان شناسان این ناحیه را به عنوان هلال حاصلخیز جهان معرفی کرده اند.
 
این شبکه آمریکایی با تفصیل در خصوص قدمت تمدن کشاورزی در ایران، آن را یکی از قدیمی ترین یافته دانشمندان علوم باستان شناسی در جهان توصیف کرد و نوشت:  باستان شناسان در این منطقه از فراوانی نمونه های گیاهی شگفت زده شده اند.در یک محدوده کوچک در بخش منطقه "چغا جولان" ایران بیش از 21 هزار نمونه گیاهی و کشاورزی در عمق 8 متری زمین به همراه سنگ تراش ها و مجسمه های قدیمی یافت شده است که نشان از وجود تمدنی کهن دارد.

"نیکولاس کونارد"، باستان شناس دانشگاه توبینگن آلمان و یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی به شبکه خبری ان بی سی گفت: این گونه های گیاهی شامل عدس، گندم، جو و نخود نیز می شوند.دانشمندان غربی در گفتگو با این شبکه خبری متذکر شده اند که کشت غلات و گندم در علم زمین شناسی به وجود آینده نگری و تامین غذای نسل های بعدی اشاره دارد که این نیز حکایت از وجود اجتماع در این ناحیه می کند و در نهایت نتیجه می دهد که مردم در آن دوره در این بخش از زمین با قوانین خاص خود و به صورت دموکراتیک به مسائل روزمره خود می پرداختند.
 

ان بی سی در ادامه نوشت: در حال ما ایده های بهتری از تاریخ بشر بدست آورده ایم، اینکه مردم در گذشته چگونه با چالش مواجه شده اند و  منشا گونه هایی که امروزه در اختیار ما هستند از کجا بوده است.

این منطقه جدید می تواند ایده جوامع دموکراتیک را به ما نشان دهد. اینکه کشاورزی چگونه تکامل یافته است. یک  ایده این است که کشاورزی از زمانی به وجود آمده که انسان های اولیه می خواستند گروه های بزرگتر تشکیل دهند و فقط به شکار و جمع آوری غذا نبوده اند. در همان زمان جوامع انسانی  برای دفن مرده ها مراسم داشتند و اینکه در مواقعی جشن گرفتن  می گرفتند. "همه اینها در جوامع به وجود آمده است."


در انتهای این گزارش آمده است: اگرچه انسان های اولیه برای دموکراسی برنامه ریزی نداشته اند، اما کشاورزی آنها را در مسیر اسکان بیشتر، زندگی اجتماعی و در نهایت زندگی خلاقانه تر قرار داده است.

انتهای پیام/ص

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار