t_page
کد خبر: ۲۰۶۱
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۵:۱۷
لباس رسمی و معروف قذافی که همیشه درمراسم مهم برتن می کرده است از روی دیوارهای تخت جمشید آمده بود. معمر قذافی شاه سابق لیبی در حین بازدید از تخت جمشید از نقش هدایا آورندگان لیبیایی درتخت جمشید برای شاه هخامنشی عکسبرداری کرده و عکس را به خیاط ایتالیایی داده که برای ایشان لباسی با همان طرح بدوزند.
فرصتی کوتاه در حد دو شب و یک روز کامل و دو نیمه روز برایم فراهم شد تا بعد از سالها از شهر شیراز دیدن کنم، و ا یندفعه در اسفندماه که یکی از زمانهای مناسب برای سفر به این شهر است. دراین فرصت کوتاه تنها توانستم برخی از دوستان قدیمی شیرازی را ملاقات کرده و سری به یکی از کنفرانسهای علمی زده و از تخت جمشید، حافظیه، آرامگاه سعدی، قلعه کریم خان، حمام وکیل، و خاجوی کرمانی دیدن کنم. اینبار هم همراهم دراین سفر کسی نبود جز دوربین عکاسی ام 

نقطه شروع، هتل بزرگ چمران که بر اساس شنیده هایم لوکس ترین هتل پنج ستاره در شهر شیراز است و بواسطه تعریفهایی که از آن شنیده بودم آن را انتخاب کردم.

 

تصویری از لابی هتل چمران:

 

اتاق های تمیز،  نوٰ، بدون بوی بد، بدون سوسک ، بدون ساس، بدون موش و هزارپا، . . . یکی از مهمترین آیتمهایی که همیشه در انتخاب محل اقامت به آن توجه می کنم. این هتل برای من دقیقا نمونه آن چیزی بود که از یک اقامت راحت و تمیز انتظار دارم.

 

 نمایی از شهر شیراز از بالکن رستوران هتل چمران در یک روز انتهای زمستان:

 

 و همان دروازه قرآن معروف:

 

 و مجسمه یادبود خاجوی کرمانی در تپه سنگی مجاور دروازه قرآن:

 

 و این هم خودش:

 

 و این هم من در حال رصد کردن صور فلکی با تلسکوپ، آرامگاه خاجوی کرمانی:

 

 اینهم رودخانه ای که به اسم "رودخانه خشک" معروف است. علتش هم اینه که تنها زمانهایی که بارش باران باشد در آن آب جاری است:

 

 و پل دروازه اصفهان:

 

 و مرودشت، سرزمین کشت گندم ، در مسیر سفرم از شیراز به تخت جمشید:

 

 و اینهم Guide انگلیسی زبان. ابتدا با خودم گفتم که من که همه چیزو درمورد تخت جمشید می دونم. ولی گاید به من گفت اگر منو یک ساعت استخدام کنی خواهید فهمید که هیچ چیز از تخت جمشید نمی دانسته ای. واقعا هم درست گفت.

درتصویر زیر گاید درحال توضیح روش استفاده از چوب و آب برای شکافتن سنگهای کوه برای حمل به تخت جمشید:

 

 و دروازه اصلی تخت جمشید که سر اسب سمت راست بنابه گفته گاید از 80 سال قبل سرقت شده و هنوز معلوم نیست درکجای دنیا مخفی شده است:

 

 و این بنایی که خیلی سالم و دست نخورده مانده است. بنا بر گفته گاید، زمان حمله اسکندر وحشی به تخت جمشید، این بناها که قبلا قرار بوده در قسمتی دیگر از تخت جمشید نصب شود و هنوز در قسمت کارگاه تخت جمشید بوده است را بلافاصله به زیر زمین نزدیک کارگاه برده و همانجا دفن کردند که از دست غارت جانواران همراه اسکندر درامان بماند.

 

 و اینجا گاید درحال توضیح سیستم تخلیه فاضلاب تخت جمشید  است:

 

 و یکی دیگر از بخشهای نسبتا سالم مانده در تخت جمشید:

 

 همانطور که درتصویر زیر دیده می شود، سنگهای عظیم تخت جمشید توسط میخ های فلزی که در سوراخهای زیر قرار می گرفته بهمدیگر محکم می شده اند. متاسفانه عمده این میخها توسط سپاه یکی از شاهان قاجاز از جا در آورده شده و برای تهیه سرنیزه از آن ها استفاده شده است:

 

 و تصویر زیر جنگ شیر و گاو نیست چراکه اگر شیر می خواست گاو را شکار کند حتما گردن او را مورد حمله قرار می داد و نه انتهای بدن گاو را. دراین نقش، شیر سمبل سال نو و بهار است و گاو هم سمبل سال کهنه است که در نوروز سال نو سال کهنه را کنار می زند.

 

 و این سربازها جنگی نبودند بلکه سربازهای مخصوص مراسم تخت جمشید بودند و نوع لباس و لوازم آنها ، آنها را از سربازان جنگی مجزا می کند:

 

 و تصویر شیر مادری که نگران دو بچه شیر است که در سمت چپ توسط دو سرباز دیگر نگهداری می شوند:

 

 و تصویری از گروهی از آورندگان هدایا برای شاه هخامنشی. طبق گفته گاید، آقای معمر قذافی شاه سابق لیبی در حین بازدید از تخت جمشید از هدایا آورندگان لیبیایی برای شاه هخامنشی عکسبرداری کرده و عکس را به خیاط ایتالیایی داده که برای ایشان لباسی با همان طرح بدوزند. بنابراین لباس رسمی و معروف قذافی که همیشه درمراسم مهم برتن می کرده است از روی دیوارهای تخت جمشید آمده بود:

 

 از تخت جمشید که بگذریم، کشی که به شیراز بیاید و از حافظیه عبور نکند بمانند این است که اصلا شیراز نیامده است:

 

 خدا رحمتش کند:

 

 و مرکز حافظ شناسی واقع در حافظیه:

 

 و نمایی از آرامگاه سعدی:

 

ورودی بنای آرامگاه سعدی:

 

 و گلی زیبا که تصویر آن را از باغچه داخل حیاط آرامگاه سعدی تهیه کردم:

 

 و اینهم ورودی حمام وکیل. ابتکار خوبی که بخرج داده اند این است که درتمام سالنهای حمام وکیل صدای مخصوص هر قسمت بازسازی شده و از بلندگوهایی به آرامی درمحیط پخش می شود که بازدید کننده می تواند فضای واقعی حمام وکیل در آن زمان را در ذهن خود مجسم کند:

 

 ویکی از سالنهای اصلی حمام وکیل:

 

 و این هم دلاک درحال کیسه کشیدن مشتری:

 

 و فردی درحال انجام حجامت در داخل حمام وکیل:

 

 اینهم ماساژ داخل حمام:

 

 و نمایی از سقف حمام وکیل:

 

 و حالا می رسیم به قلعه کریم خان:

 


و این هم من ،‌درحال شکار تصاویر از خارج قلعه کریم خان:زند و اطرافیان درحال پذیرش تاجر هلندی:

  و نمایی از دیوارهای داخل قلعه کریم خان:

 

 و این پنجره زیبا و نقوش هنرمندانه آن از درون قلعه کریم خان، بعنوان حسن ختام این سفرنامه مصور.

drmehrdad.com

یادداشتهای روزانه دکتر مهرداد جلالیان

برچسب ها: شیرازگردی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار