t_page
کد خبر: ۲۱۷۰
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۳
خشکسالی و درپی آن خشکی برکه ها و تالابهای فارس باعث شده که سنجاقکها برای یافتن محل زیست مناسب، به شیراز پناه آورند.

به گزارش عصرفارس به نقل از مهر، طی یکی دو هفته گذشته مردم شیراز در خیابانهای شهر به ویژه در پارکها و نقاطی که فضای سبز بیشتری دارد، انبوهی از سنجاقکها را مشاهده می کنند.

این سنجاقکها که خطری برای مردم و زندگی آنها ندارند به گفته کارشناسان به علت خشکی محل زیستشان یعنی برکه ها و تالابها به شهرها پناه آورده اند.

بدین ترتیب تغییرات اقلیمی ناشی از خشکسالی کم کم نشانه های ملموس تری را برای همگان نمایش داده است.

یک کارشناس حوزه محیط زیست در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: سنجاقکها حشراتی هستند که به محیط های حاشیه آب وابستگی شدیدی داشته و در آنجا زندگی می کنند.

علمدار علمداری ادامه داد: این حشرات در حاشیه های آب و در جاهای مرطوب تخم گذاری کرده و نوزادان آنها در این نقاط تکامل  می یابند.

وی افزود: یکی از دلایل هجوم این حشره به شهر می تواند به این موضوع بستگی داشته باشد که شرایط زندگی برای آنها در شهر بهتر باشد.

این کارشناس حوزه محیط زیست با اشاره به اینکه محدودیت شرایط زیست محیطی می تواند منجر به مهاجرت این حشرات شده باشد، بیان کرد: در نقاطی که هوا معتدل بوده و آب وجود داشته باشد این سنجاقکها زندگی می کنند و با توجه به اینکه در نیمه دوم شهریور ماه هستیم و یک دوره خشکی بحرانی سپری شده این امر نیز می تواند در مهاجرت سنجاقک تاثیرگذار باشد.

کارشناسان حوزه حشره شناسی نیز در این خصوص به خبرنگاران مهر عنوان کرده اند که وضعیت اکولوژیک می تواند باعث مهاجرت این حشرات شده باشد، این حشرات  کنار آب تخم گذاری کرده و نوزاد آنها در آب زندگی کرده و پس از تبدیل شدن به حشره از آن محل خارج می شوند.

این کارشناسان اعتقاد دارند معمولا این حشرات در کنار آبهای راکد و در کنار شالیزارها هستند و به طور حتم خشک شدن آب باعث هجوم آنها به شهر شده است.

کارشناس تحقیقاتی منابع طبیعی استان فارس نیز در این رابطه با بیان اینکه سنجاقکها حشرات مضری نیستند، گفت: هجوم این حشرات به شهر هیچگونه مشکلی ایجاد نمی کند زیرا این دسته از حشرات هیچگونه ضرری ندارند.

اصغر آل حسین ادامه داد: خشکسالیهای اخیر استان فارس می تواند به هجوم این حشرات به شهر تاثیر گذاشته باشد که به عنوان نمونه می توان به خشکی چشمه ابوالمهدی اشاره کرد.

وی افزود: در گذشته تعداد زیادی سنجاقک در این منطقه وجود داشت اما در هفته گذشته در بازدیدی که از منطقه داشتیم حتی یک سنجاقک مشاهده نشد که این امر ناشی از خشک شدن برکه است.

وی با اشاره به اینکه سنجاقکها در نقاطی که رطوبت هوا زیاد باشد زیست می کنند، ادامه داد: خشک شدن تالابها و برکه ها به دلیل خشکسالی می تواند شرایط را برای زندگی سنجاقکها در این مناطق دشوار کرده و با توجه به بالا بودن رطوبت هوا در شهر به دلیل آبرسانی به فضای سبز و بالا بودن نم به این مناطق مهاجرت می کنند.

این کارشناس با اشاره به اینکه حشرات در طول سالیان متوالی جمعیتی ثابت دارند، بیان کرد: اما بعد از پنج الی شش سال و در برخی مواقع برای بعضی از حشرات دیگر مانند زنجیرکها لاروشان  14 الی 17 سال در زیر خاک  می ماند و بعدا جمعیت آنها طغیان می کند.

وی با اشاره به اینکه سنجاقکها حشرات مضری نیستند اما تمام حشرات دشمنان مختلفی دارند که یکی از دشمنان آنها انسان هاست، گفت: سنجاقکها به دلیل زیبایی توجه انسانها مخصوص بچه ها را جلب می کنند،  علاوه بر این از طریق پرنده ها نیز شکار می شوند.

کارشناس تحقیقاتی منابع طبیعی استان فارس  با اشاره به پرواز این حشرات نیز بیان کرد: سنجاقکها دو نوع پرواز دارند که شامل مستقیم و غیر مستقیم است که در نوع مستقیم نوابری خود را طوری تنظیم می کنند که با احتمال کمتری با موانع برخورد کنند اما در پرواز غیر مستقیم به دلیل اینکه در سطوح پایین صورت می گیرد، خطراتی برای آنها به وجود می آید که انکار ناپذیر است که به عنوان نمونه می توان به گیر کردن آن در رادیاتور خودروهای در حال حرکت اشاره کرد.

وی همچنین تاکید کرد که جمعیت سنجاقکها جای نگرانی وجود ندارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار