t_page
کد خبر: ۲۲۹۸
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۴
جاده همجوار شهر تاریخی بیشاپور در شهرستان کازرون سنگفرش خواهد شد تا این شهر دوره ساسانی یک گام دیگر به ثبت جهانی نزدیک تر شود.

به گزارش عصرفارس به نقل از مهر، بیشاپور یکی از شهرهای باستانی ایران در 25 کیلومتری غرب کازرون است که در زمان ساسانیان ساخته شده، بیشاپور با 200 هکتار وسعت از شهرهای مهم آن زمان بوده و اهمیت ارتباطی داشته، این شهر از قدیمی ترین شهرهایی بوده که تاریخچه ساخت آن به صورت مکتوب در سنگ نوشته ای موجود است.

شهر بیشاپور مرکز ایالت و کوره اردشیر خوره بوده و تا قرن هفتم هجری آباد و مسکونی محسوب می شده اما پس از آن ویران شده که البته گنجینه ای از آثار ارزشمند ساسانی مانند معبد آناهیتا به شمار می رود.

طی سالهای اخیر همواره بحث ثبت جهانی این شهر تاریخی مطرح بوده اما عوامل مختلفی مانع از تحقق این امر میشده که یکی از آنها جاده همجوار با این شهر تاریخی است.

اما اکنون خبر رسیده که برای این مانع چاره ای اندیشیده شده که بر این اساس قرار است جاده مذکور سنگفرش شود.

جاده بیشاپور

عضو شورای هم اندیشان جوان کازرون در خصوص تخصیص اعتبار برای سنگ فرش جاده بیشاپور به خبرنگار مهر گفت: موضوع تبدیل جاده آسفالته فعلی بیشاپور به جاده ای سنگ فرش از جمله وعده های 15ساله ای است که در صورت تحقق و اجرایی شدن می تواند امید تازه ای به وضعیت ثبت این شهر در فهرست آثار جهانی دهد.

محسن عباسپور افزود: بدون شک این کار یکی از پرارزش ترین اقدامها طی سالهای اخیر در حوزه حفاظتی شهر تاریخی بیشاپور محسوب شود، منوط به اینکه این اقدام بر روی کاغذ نماند و جنبه اجرایی به خود بگیرد.

وی اظهار داشت: جاده آسفالته فعلی نزدیک به چهار دهه است که مسیر تردد انواع اتومبیل و کامیون را در عرض یک کیلومتری شهر تاریخی بیشاپور است و مشخصاً در یکی از حساس ترین نقاط این شهر به لحاظ تراکم آثار تاریخی فراهم آورده که این مورد بارها مورد اعتراض قرار گرفته بود.

این فعال حوزه میراث فرهنگی ادامه داد: تداوم تردد کامیونها و بالا بودن سرعت تردد احتمال بروز هرگونه سانحه ای را به دنبال دارد کما اینکه چند بار هم شاهد وقوع تصادف و منحرف شدن برخی اتومبیلها به طرف فنس حفاظتی و آثار تاریخی شهر بیشاپور نیز بوده ایم.

وی بیان کرد: با تبدیل شدن این قسمت از جاده آسفالته به جاده ای سنگ فرش، ضمن اینکه به دلیل کاهش سرعت اتومبیلها ضریب امنیت آثار تاریخی بیشاپور که در حاشیه جاده و بعضا در فاصله نیم متری از آن قرار گرفته اند افزایش می یابد باعث می شود که با نزدیک شدن وضعیت بصری جاده به محیط پیرامونی یک اثر تاریخی، وضعیت ثبت شهر تاریخی بیشاپور در فهرست آثار جهانی نیز بهبود یابد.

عباسپور گفت: تبدیل جاده آسفالته به محوری سنگ فرش باید به عنوان اقدامی کوتاه مدت برای حفاظت از آثار تاریخی بیشاپور قلمداد شود و در نگاهی جامع همانطور که بارها نیز اعلام شده در این راستا باید به دنبال بررسی و تعریف مسیری جایگزین برای محور فعلی و انتقال ترافیک موجود بر روی این جاده به جاده دیگری بود تا از این طریق بتوان از این گنجینه تاریخ ایران بهتر حفاظت کرد.

عضو شورای هم اندیشان جوان کازرون اظهار داشت: مطمئناً اقدام اخیر نهادهای دولتی کازرون در تخصیص اعتبار از محل دو درصد نفت و گاز برای سنگ فرش جاده بیشاپور و مشارکت دستگاه های ذی ربط برای تکمیل این بودجه، گامی رو به جلو برای حفاظت از شهر تاریخی بیشاپور محسوب می شود و تداوم این دست از اقدامات بدون شک ضمن اینکه حمایت های مردمی را به دنبال خواهد داشت، باعث بهبود وضعیت فعلی شهر تاریخی بیشاپور نیز خواهد شد.

فرماندار شهرستان کازرون نیز در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: با توجه به اینکه موضوع ثبت جهانی بیشاپور در دستور کار است تحقق این امر به زیرساختهایی نیاز دارد.

الیاس محمدی اظهار داشت: یکی از این موضوعات مربوط به جاده دسترسی این شهر تاریخی است که در این رابطه بودجه ای اختصاص یافته است.

وی بیان کرد: در این راستا در جلسه ای با حضور معاون عمرانی استاندار فارس، مقرر شد بودجه ای برای  سنگ فرش جاده دسترسی بیشاپور اختصاص یابد.

فرماندار شهرستان کازرون افزود: در این جلسه قرار شد که 600 میلیون تومان برای این کار اختصاص یابد که هر چه سریعتر نسبت به سنگ فرش جاده دسترسی اقدام شود.

محمدی ادامه داد: در این جلسه پیش بینی شد 200 میلیون تومان از سوی فرمانداری شهرستان کازرون، 200 میلیون تومان از سوی اداره کل میراث فرهنگی فارس و 200 مییلون تومان نیز از سوی راه و شهرسازی برای آغاز این عملیات تخصیص یابد.

وی اظهار داشت: فرمانداری شهرستان کازرون مبلغ 200 مییلون تومان را از بودجه نفت و گاز اختصاص داد.

فرماندار کازرون با بیان اینکه قرار است این عملیات در سال 92 انجام شود، گفت: به محض اختصاص بودجه از سوی ادارات راه و شهرسازی و میراث فرهنگی عملیات سنگ فرش جاده دسترسی شهر بیشاپور آغاز می شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار