t_page
کد خبر: ۲۳۹۶
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۲ - ۱۳:۲۰
واکاوی دستمزد بازیگران تئاتر فارس
بررسی دستمزد بازیگران تئاتر در استان فارس و شهر شیراز نشان می دهد که دستمزد بازیگران شیراز به زحمت به 100 یا 150 هزار تومان می رسد اما در تهران این رقم حتی تا 20 میلیون تومان نیز رسیده و بدین سبب بازیگران تئاتر را مجبور می کند تا برای ادامه فعالیت هنریشان دیار خود را ترک کنند.

به گزارش عصرفارس، چندی پیش بود که "اصغر همت" از بازیگران سینما و تئاتر شیراز که سال هاست ترک دیار کرده و در تهران به زندگی حرفه ای خود در بازیگری می پردازد در واکنش به دستمزد خود لب به سخن گشود و این موضوع را به رسانه ها کشاند.

این هنرمند شیرازی که از تئاتر که خاستگاه بازیگری است پا به عرصه های حرفه ای این رشته گذاشت باعث شد یک بار دیگر موضوع دستمزد بازیگران هنر نمایش بر سر زبان ها بیفتد و این موضوع مورد بررسی قرار گیرد که در جایی که ورزشکاران بویژه فوتبالیست ها با قراردادهای میلیاردی موضوع روز قرار می گیرند چرا بازیگران هنر تئاتر آنچنان که هم سلکانشان در بازیگری سینما دستمزدهای آن چنانی دریافت می کنند، از این خوان گسترده بی بهره اند.

کل بودجه ی تئاتر استان ها معادل دستمزد یک بازیکن لیگ برتری فوتبال کشور هم نمی شود

یک کارشناس هنرهای نمایشی در این باره به خبرنگار مهر در شیراز، گفت: در دوره ای که سال ها پیش بازیگران تئاتر به عنوان کارمند - بازیگر فرهنگ و ارشاد به فعالیت می پرداختند شیوه ای برای پرداخت دستمزد وجود داشت. در حال حاضر چون دیگر این شیوه وجود ندارد بنابر این تعرفه ای به عنوان دستمزد بازیگران تئاتر دیده نمی شود.

علی ثابت اشاره داشت: با وجود بیش از 2500 بازیگر تئاتر در فارس به نظر می رسد وجود چنین شیوه ای غیرممکن باشد.

وی تاکید کرد: برای گروه های تئاتری در تهران شیوه نامه ای جهت پرداخت دستمزد وجود دارد که آن هم شامل بازیگران حرفه ای می شود.

این کارشناس هنرهای نمایشی، تصریح کرد: شیوه کار در میان گروه های نمایشی شهرستان ها بصورت توافقی است. به این صورت که سرپرست گروه پس از اینکه اجرا بازخوانی و بازبینی و آماده  اجرا شد با پرداخت هزینه های عوامل هرچه باقی ماند را میان بازیگران توزیع می کند.

وی در پاسخ به اینکه "بطور میانگین دستمزد یک بازیگر با این شیوه چه مقدار است"، گفت: برای گروه هایی که تئاتر درجه یک به اجرا می گذارند این مبلغ برای هر بازیگر بین 100تا150 هزار تومان می شود.

ثابت ادامه داد: البته این دستمزد همواره کمتر می شود اما بیشتر نمی شود.

او علت پایین بودن دستمزد بازیگران و عوامل تئاتر شهرستان ها را بودجه ضعیفی دانست که برای ارشاد در نظر گرفته می شود.

این کارشناس فرهنگی اعلام کرد: کل بودجه تئاتر استان ها معادل دستمزد یک بازیکن لیگ برتری فوتبال کشور هم نمی شود.

در این میان آنچه مسلم است اینکه گروه های تئاتر شهرستانی به مراتب چون از چهره های مطرح بازیگری به شیوه ای که در تهران مطرح است بی بهره است در جبران هزینه های جاری یک کار نمایشی امید به گیشه هم نمی تواند ببندد، لذا از اینکه بتوان با فروشی که از بلیت تئاتر هم این موضوع را جبران کرد معضلی است که گریبان تئاتر شهرستان را گرفته است.

میزان دستمزد بازیگران تئاتر شیراز و تهران، مقایسه فیل و فنجان

فرهاد ارشاد که خود از نمایشنامه نویسان استان است و در کارهای نمایشی به بازی هم می پردازد در این باره به خبرنگار مهر، گفت: بودجه گروه های تئاتری در شیراز در حدی نیست که دستمزدی برای بازیگران به همراه داشته باشد.

وی، عنوان کرد: یک اثر نمایشی در شیراز با حداکثر 2میلیون تومان بودجه روی صحنه می رود، لذا معمولا بر اساس توافق طرفین است که میزان دستمزد بازیگران تعیین می شود. برای نمونه من برای آخرین کار نمایشی که کارگردانی کردم به هرکدام از بازیگران توانستم 150هزار تومان دستمزد بدهم.

ارشاد تاکید کرد: بر اساس شیوه نامه ای که مرکز هنرهای نمایشی تدوین کرده بالاترین دستمزدها برای بازیگر وجود دارد اما در حقیقت چنین چیزی در عمل به اجرا در نمی آید.

این کارشناس هنرهای نمایشی حوزه هنری فارس، درباره آن هنگام که بازیگران تئاتر به عنوان کارمند فرهنگ و ارشاد اسلامی حقوق دریافت می کردند، عنوان کرد: آن موقع که شیوه به این صورت بود که حقوق به بازیگران داده می شد چون برای آنها پست سازمانی تعریف شده بود، بازیگران تامین بودند در حالیکه اینک من به عنوان بازیگر از امنیت شغلی برخوردار نیستم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر پول بازیگر در آخرین مرحله تامین هزینه های تئاتر قرار می گیرد.

ارشاد اعلام کرد: مقایسه دستمزد بازیگران تئاتر در شهرستان با بازیگران حرفه ای در پایتخت کشور مانند مقایسه ی فیل و فنجان است. اگر کاری در شیراز با 1.5 میلیون تومان هزینه به روی صحنه می رود، همین کار در تهران فقط 15میلیون تومان دستمزد بازیگر پرداخت می کند.

در این بین همواره نبود امکانات لازم در شهرستان ها عاملی است که موجب می شود هنرمندان عطای زندگی در شهر و دیار خود را به لقایش ببخشند و برای قرار گرفتن در موقعیت های حرفه ای چه از نظر مالی و چه از نظر رشد کیفی دست به کوچی ناخواسته و گاهی خودخواسته بزنند و ادامه ی کار هنری خود را در پایتخت دنبال کنند.

برخی پیشکسوتان تئاتر شیراز دستمزدی پایین تر از یک بازیگر تازه وارد دریافت می کنند

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان فارس که همواره بر مسایل صنفی اهالی تئاتر فارس تاکید دارد، به خبرنگار مهر، اظهار داشت: تقریبا در دهه 80 خورشیدی در تهران شیوه نامه دستمزد گروه های نمایشی وجود داشت که شرایطی فراهم آورد تا اعضای گروه ها قراردادری با مرکز هنرهای نمایشی و تهیه کننده ها بصورت مجزا داشته باشند اما این جریان مدتهاست که دیگر رعایت نمی شود.

حسین قهرمانی ادامه داد: دستمزد بازیگران در نبود کمک های دولتی و راهکارهای لازم موضوعی است که همواره عوامل گروه بویژه بازیگران را دچار مشکل نموده است. این مشکل بزرگی است که تنها دولت می تواند به آن کمک کند.

وی با اشاره به اینکه میانگینی در پرداخت دستمزدهای بازیگران شهرستانی وجود ندارد، به خبرنگار مهر، پاسخ داد: جالب است بدانید که برخی پیشکسوتان تئاتر در شیراز دستمزدی پایین تر از یک بازیگر تازه وارد به این عرصه دریافت می کنند.

قهرمانی، اعلام کرد: در گروه های تئاتر استان فارس عملا میزان دستمزدها کدخدامنشانه حل و فصل می شود.

درحالیکه دستمزدها موضوعی کاملا پیش پا افتاده و کمتر مورد توجه نهادهای فرهنگی است، اما در این میان آنچه می تواند در نبود دستمزدهایی که موجب شده اهالی هنر آنرا در کنار مسایل زندگی به صورت تفننی دنبال کنند، بیمه هنرمندان است که در سال های اخیر با جدیت دنبال می شود.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان در این باره، معتقد است: بیمه اهالی تئاتر فارس خوشبختانه با رویکردی که از سوی اداره ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش گرفته به صورت جدی صورت می گیرد.

وی درباره بودجه استقرار گروه های نمایشی در فارس، اظهار داشت: این بودجه که در برگیرنده 72 گروه ثبت شده ای است که بخشی از نمایش های 26 گروه آن به تصویب رسیده از سال 90 هنوز پرداخت نشده است.

شاید نخستین کسی که در این بین مورد انتقاد قرار گیرد، کارگردان های تئاتری باشند که معمولا نقش سرپرستی و تهیه کنندگی گروه های تئاتری را بر عهده دارند، کارگردانانی که علاوه بر مسئولیت کارهای نمایشی باید همه جوانب سخت افزاری را هم انجام دهند.

ورودی های تئاتر بدانند پولی در میان نیست

سرپرست گروه تئاتر پویا هم به خبرنگار مهر در شیراز توضیح داد: من به عنوان کارگردان بودجه ای دریافت نمی کنم که بتوانم دستمزد بازیگران را بدهم.

عباس چهل تنان اشاره کرد: بازیگران تئاتر در شهرستان بیشتر به صورت "دلی" کار می کنند و بر اساس علاقه است که به هنر تئاتر می پردازند.

این کارگردان تئاتر تاکید کرد: هر که به هنر تئاتر وارد می شود می داند که پولی در میان نیست؛ بارها شده که ما برای هزینه های یک تئاتر از همین بازیگرانی که بعضا با دستمزدی بین 20 تا 30 هزار تومان به بازی می پردازند کمک مالی گرفته ایم.

چهل تنان ادامه داد: فروش حاصل از بلیت گرچه زیاد نیست، اما همیشه بین عوامل تقسیم می شود.

وی یادآور شد: این در حالیست که حداقل دستمزد در تهران 5 میلیون تومان است و بازیگران تا 20 میلیون تومان هم دستمزد می گیرند.

در استان فارس 37 گروه نمایشی ثبت شده وجود دارد که 21 گروه آن در شیراز به فعالیت تئاتری و نمایشی می پردازند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار