t_page
کد خبر: ۲۷۲۱
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۲ - ۰۷:۳۵
تولیت مسجد جامع عتیق شیراز و نوه شهید آیت الله دستغیب گفت: شهید آیت الله دستغیب یک چهره شناخته شده در کشور است که در شهر خود ناشناخته مانده و مورد بی مهری قرار گرفته است.
به گزارش عصرفارس به نقل از شیرازه، مسئول برگزاری مراسم بزرگداشت شهید آیت الله دستغیب گفت: با نهادهای متولی مختلف مانند بنیاد شهید و تولیت آستان مقدس شاهچراغ(ع) هماهنگ شده است که امسال مراسم بزرگداشت شهید محراب به صورت متمرکز در سنگر این شهید بزرگوار یعنی مسجد جامع عتیق برگزار گردد.

سید ابراهیم دستغیب در جمع خبرنگاران بیان کرد: حدود 11 تن شهیدی که همراه با شهید دستغیب به فیض شهادت نائل آمدند مانند شمعی در کنار خورشید، کمتر دیده شده‌اند؛ بنابراین امسال برای نخستین بار فلسفه مریدی و شهادت آن‌ها نیز ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید دستغیب بیان می‌گردد.

رئیس هیئت امنای مسجد عتیق شیراز از برگزاری مراسم گرامیداشت شهید دستغیب از بیستم آذر به مدت دو شب در مسجد عتیق شیراز خبر داد و افزود: مراسم شب نخست بزرگداشت شهید دستغیب با حضور و سخنرانی سید محمدمهدی دستغیب، تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی(ع) و برادر شهید و مراسم شب دوم با سخنرانی حجت الاسلام قرائتی در شیراز برگزار می شود که در هر دو مراسم مختصری در خصوص شهید سخنرانی خواهم داشت.

حجت الاسلام دستغیب همچنین از گلباران مقبره شهید دستغیب خبر داد و گفت: این مراسم با حضور مسئولین استان، اعضای شورای شهر و نیروی انتظامی در ساعت 11 روز چهارشنبه و پنجشنبه یعنی همان ساعتی که ایشان در 32 سال پیش به شهادت رسیدند، برگزار خواهد شد.

وی همچنین از برپایی نمایشگاه عکس و آثار شهید دستغیب در حاشیه مراسم بزرگداشت خبر داد و گفت: آثار شهید از جمله نوارها و کتاب‌های به جا مانده از این شهید که تاکنون مردم به آن کمتر دسترسی داشتند در قالب نمایشگاه به مردم عرضه خواهد شد.

مسئول برگزاری مراسم بزرگداشت شهید آیت الله دستغیب با ابراز گلایه از عدم همکاری برای برگزاری مراسم بزرگداشت شهید دستغیب در شهر شیراز، اظهار داشت: اگر می‌خواستیم در شهرهای دیگر مراسم بزرگداشت را برگزار کنیم با مشکلات کمتری مواجه می‌شدیم.

وی ادامه داد: در شهرهای دیگر برای شناساندن و ترویج اخلاق و منش شهدای محراب اقدامات بسیاری انجام شده است و حتی منزل شهدای محراب خویش را به موزه تبدیل کرده اند اما در شیراز منزل شهید دستغیب به کوچه تبدیل شده است.

حجت الاسلام دستغیب با بیان اینکه مقام علمی و شامخ شهید آیت‌الله دستغیب آنگونه که باید تکریم نمی‌شود، اعلام کرد: باید اخلاق و منش شهید دستغیب به مردم و به ویژه جوانان معرفی شود که در این راستا با دفتر مقام معظم رهبری صحبت شده است و مساعدت‌هایی صورت گرفته که شهید دستغیب از غربتی که در وطن خودش برایش ایجاد شده خارج شود.

رئیس هیئت امنای مسجد عتیق شیراز با اشاره به برخی بداخلاقی‌هایی که در سطح شهر دیده می‌شود، خاطرنشان کرد: جوانان به معلم اخلاق نیاز دارند و یکی از علل اینکه برخی از آنان به سمت فرقه‌هایی گرایش پیدا می‌کنند که ظاهری زیبا اما باطنی پوچ دارند به علت کوتاهی مسئولین در معرفی شخصیت و منش عارف بالله و معلم اخلاق مانند شهید دستغیب می‌باشد.

مسئول برگزاری مراسم بزرگداشت شهید محراب آیت الله با بیان اینکه شهید دستغیب یک چهره ملی به حساب می آید که متاسفانه کمتر به وی پرداخته شده است، گفت: باید ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری شهید دستغیب به مردم معرفی شود که یک بعد آن توجه به مقام علمی شهید است.

نوه شهید دستغیب، عدم توجه به بعد علمی شهید دستغیب را از مواردی خواند که باعث غربت این شهید بزرگ در شهر خودش شده است و ادامه داد: شهید دستغیب علاوه بر تحصیلات کلاسیک، فراگیری تحصیلات حوزوی را نزد پدر خویش آغاز و درجه اجتهاد را از علمای نجف دریافت کرد.

وی با بیان اینکه شهید دستغیب از مراجع بزرگ زمان خود بودند، تاکید کرد: ایشان از متخصصین و صاحب‌نظران در علوم انسانی و حوزوی هستند و هنر وی این بود که مطالب دقیق علمی و فلسفی را به زبانی ساده و روان برای مردم کوچه و بازار نیز بیان می‌کرد.

امام جماعت مسجد عتیق شیراز اضافه کرد: شهید دستغیب اولین فردی بود که در کشور رسم برگزاری مراسم دعای کمیل پنج‌شنبه‌ شب‌ها را بنیان گذاشت که به بهانه دعای کمیل سخنرانی نیز می‌کردند و به مردم آگاهی می‌دادند.

شهید آیت الله سید عبدالحسین دستغیب، امام جمعه فقید شیراز روز جمعه بیستم آذر ماه 1360 در ساعت 11 و 30 دقیقه در حالی که از منزل با محافظان و اصحاب خویش به صورت پیاده در حال عزیمت به محل مصلی وقت نماز جمعه شیراز بود، توسط یک زن از گروهک تروریستی منافقین مورد حمله انتحاری قرار گرفت که در این حادثه وی و 11 تن از همراهان به فیض عظمای شهادت نائل آمدند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار