t_page
کد خبر: ۳۴۸۹
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۱
آیین نکوداشت زنده یاد استاد ابراهیم باستانی پاریزی نویسنده، تاریخ دان، پژوهشگر، شاعر، موسیقی پژوه و استاد دانشگاه عصر امروز یکشنبه در شیراز با حضور جمعی از مورخان و دانش پژوهان برگزار شد.
به گزارش عصرفارس، مدیر مرکز سعدی شناسی در این آیین از استاد پاریزی به عنوان شخصیتی فرهیخته یاد کرد که با عشق بی نظیری به سرزمین ایران از سیر تا پیاز تاریخ این مرز و بوم را برای همگان و بخصوص نسل های آینده به رشته تحریر درآورد .

کورش کمالی سروستانی با اشاره به علاقه خاص استاد پاریزی به سعدی شیرازی افزود: این مورخ نامی کشورمان از آمیزه های این شاعر گرانقدر و پنداموز کمک گرفت و توانست با کاوش شخصیت های تاریخی دوران باستان، اسلامی و معاصر اسناد پرشماری را از غبار فراموشی در آورده و برای استفاده تاریخ پژوهان و پژوهشگران ایران وجهان به ودیعه بگذارد.

رییس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس هم در این آیین با برشمردن ویژگی های استاد پاریزی گفت : استاد باستانی با تالیف بیش از 60کتاب و صدها مقاله وزین نه تنها میان نسل ها ارتباط برقرار می کرد بلکه تمام عمرش را به آموزش و پژوهش در زمینه تاریخ سپری کرد.

محمدعلی رنجبر گفت :هرچند استاد پاریزی با نقد روش تاریخ نگاری پای در این عرصه نهاد ولی در نوشته های استاد باستانی بخوبی می توان ضرب المثل، فولکور ،جغرافیا، اقتصاد، سیاست، هنر و تاریخ را با یکدیگر و یکجا دید.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی فارس در این آیین گفت: در جای جای آثار دکتر باستانی پاریزی می توان نفوذ فرهنگ و حکمت ایرانی را مشاهده کرد، حکمتی که از آسمان منشا می گیرد و به همین دلیل در اندیشه ایرانی اسلامی، این استاد فرهیخته، حکمت به نوعی با امور معنوی و اخلاقی مرتبط است.

محمدرضا خالصی افزود: تفکرات باستانی ریشه در تحصیل و تربیت سنتی و روستایی اش و همچنین آشنایی بسیار با متون گذشته این فرهنگ دارد.

وی اظهار داشت : شاید بتوان گفت که سبک نوشتاری منحصر به فرد او که وجه تمایز آثارش با دیگر آثار تاریخی به شمار می آید در همین نکته نهفته است که در این نوع بینش از داستان ها و امثال و حِکَم و اشعار به خوبی بهره برده می شود.

استاد ابراهیم باستانی پاریزی، نویسنده، تاریخ دان، پژوهشگر، شاعر، موسیقی پژوه و استاد بازنشسته دانشگاه تهران و روزنامه نگارمی باشد که در پنجم فروردین ماه سال 93 در سن 88 سالگی به علت بیماری کبدی در تهران دار فانی را وداع گفت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار