t_page
کد خبر: ۴۰۲۷
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۴
با تعجب از خودم پرسیدم واقعاً شهر شیراز و استان فارس چنین بزرگانی را به خود دیده است؟ پس چرا ما و جوانانمان در بی خبری سیر می کنیم؟ با تأسف ازخودم پرسیدم اگر نسل جدید شهر بپرسند چرا کسی تا به حال این افتخارات تاریخ معاصر را به ما معرفی نکرده است و ما اصلاً نمی دانستیم و نمی شناختیم... چه جوابی بدهم؟

به گزارش عصرفارس، امروز هم شاهد تشییع جنازه یکی دیگر از مردان تاریخ ساز شیراز بودیم. رئیس هیئت فاطمه الزهرا (فاطمیه شیراز) "حاج محمدجواد سبحانی". او یکی از یاران جوان حضرت آیت الله العظمی سیدنورالدین حسینی الهاشمی شیرازی است که  در دوران خفقان رضاخانی حزب اسلامی "برادران" را تأسیس و هیئت های مذهبی شهر را متحد کرد و سازماندهی شده به مبارزه علیه استبداد رضاخانی ادامه داد. هنوز هم خاطره حرکت شجاعانه آیت الله سیدنورالدین در مقابل کشف حجاب رضاخان زبانزد مردمی است که خاطرات آن دوران را از پدران خود شنیده اند که چطور در یک دست قرآن داشت و در دست دیگر شمشیر و خطاب به رضا خان و عمالش می گفت " یا خونتان را می ریزم یا خونم را بریزید". وقتی مرامنامه این تشکیلات اسلامی را می خوانید حس می کنید این چکیده قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است که در دوازده بند بر دیوارهای مسجد نور (آرامگاه آیت الله سیدنورالدین) حک شده است.

تاریخ شفاهی شیراز در حال مرگ است!

تاریخ شفاهی شیراز در حال مرگ است!

با تعجب از خودم پرسیدم واقعاً شهر شیراز و استان فارس چنین بزرگانی را به خود دیده است؟  پس چرا ما و جوانانمان در بی خبری سیر می کنیم؟ با تأسف ازخودم پرسیدم اگر نسل جدید شهر بپرسند چرا کسی تا به حال این افتخارات تاریخ معاصر را به ما معرفی نکرده است و ما اصلاً نمی دانستیم و نمی شناختیم... چه جوابی بدهم؟

امروز هم یکی از کسانی که جزء منابع دسته اول تاریخ معاصر شیراز بود خاطراتش را با خود دفن کرد، اکثر کسانی که او را دیده بودند در وصفش می گفتند که او همیشه می گفت "من در چهارده سالگی با یک مجتهد (آیت الله العظمی سیدنورالدین) هم قسم شده ام تا زمانی که زنده ام از مذهب شیعه جعفری دفاع کنم" . چندی پیش نیز مرحوم مهندس رجبعلی طاهری که رهبر انقلاب ایشان را " مجاهدی با اخلاص و یار دیرین خود " خطاب کردند را از دست دادیم و این زنگ خطر بزرگی است که انگار کسی نمی خواهد آنرا بشنود. مسئولین زیربط چه مرکز فارس شناسی و چه مرکز اسناد انقلاب اسلامی استان و ... بیشتر دنبال تاریخ نگاری در و دیوارهای شهر هستند تا کسانی که در تغییر مسیر تاریخ و در و دیوارهایش نقش ایفا کرده اند. البته در این بین از گروه های خودجوش مردمی هم توقع می رفت که زمان را از دست ندهند و بخشی از فعالیت های خود را به تحقیق و تفحص در تاریخ بومی خود صرف کنند و منتظر پشت میز نشینها و تهرانی ها نباشند، اما حضور این عزیزان هم در این عرصه کم رنگ است.

گویا رسم شده است که اجنبی باید برای جماعت ایرانی تاریخ نگاری کند و قهرمانان ملی و یادگاران تاریخی ما را آنگونه که خود می خواهد معرفی کند و نسل جدید هم بی هیچ مقاومتی بپذیرد و در مقام تحقیق بر نیاید.

از خداوند علو درجات این بزرگواران را خواستاریم و برای مجاهدان در سنگر تاریخ نیز توفیق روزافزون آرزو می کنیم.

شادی روح شهدا و رهروانشان فاتحه مع الصلوات.

تاریخ شفاهی شیراز در حال مرگ است!

تاریخ شفاهی شیراز در حال مرگ است!

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار