t_page
کد خبر: ۴۱۲۳
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۱
شهید شرافت؛
پس از فرار شاه و ورود رهبر انقلاب به ميهن ، تظاهرات خياباني گسترده تر گرديد . روز 17 ديماه نظاميان را براي مقابله با مردم به خيابان بردند و فرمانده دستور آتش داد . شهيد شرافت از تيراندازي خودداري کرد . ناگهان از پشت مورد اصابت تير قرار گرفت و در آستانه ي پيروزي انقلاب به شهادت رسيد .

اولین شهید شهرستان های مُهــر و لامرد

شهید محمد شرافت

فرزند: ابراهیم

محل تولد: مهر

تاریخ تولد: 1338/01/01

تاریخ شهادت: 1357/10/17

محل شهادت: آبادان

 

به گزارش عصرفارس به نقل از عصر مهر، سال 1338 در شهر"مهر" ديده به جهان گشود. و در کودکي با خانواده به خرمشهر مهاجرت کرد. تحصيلات ابتدايي را در دبستان بزرگمهر، دوره راهنمايي را در مدرسه ي خشايار شاه و دروس متوسطه را تا سطح ديپلم در دبيرستان دورقي خرمشهر ادامه داد.

در جواني از نزديک با توده هاي مستضعف در ارتباط بود و از تبعيض و نابرابري رنج مي برد. در اين زمان با آرمان هاي بلند رهبر انقلاب آشنا گرديد و از طريق مطالعه ي آثار استاد مطهري و دکتر شريعتي دامنه ي آگاهي هاي مذهبي و سياسي خود را وسعت بخشيد.

آشنايي با انجمن قلم مومنين که تشکلي از دبيران و روشنفکران مسلمان بود، در بيداري وي نقش مهمي ايفا کرد.

در سال1357 به خدمت نظام رفت. در پادگان اعلاميه هاي حضرت امام خميني (ره) و کتاب هاي انقلابي را ميان سربازان پخش ميکرد و هنگامي که امام فرمان فرار سربازان را صادر کرد، از پادگان خارج شد.

به همين منظور تحت تعقيب قرار گرفت. پدرش را براي تسليم شدن وي دستگير کردند. ناچار به پادگان بازگشت و پس از بازجزيي و مواخذه روانه خدمت گرديد.

پس از فرار شاه و ورود رهبر انقلاب به ميهن، تظاهرات خياباني گسترده تر گرديد. روز 17 ديماه نظاميان را براي مقابله با مردم به خيابان بردند و فرمانده دستور آتش داد. شهيد شرافت از تيراندازي خودداري کرد. ناگهان از پشت مورد اصابت تير قرار گرفت و در آستانه ي پيروزي انقلاب به شهادت رسيد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار