t_page
کد خبر: ۴۲۱
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۴
آزادی ، برابری ، حقوق زنان ، کلمات دلنشینی هستند که افکار را به سمت خود جذب می کنند . چرا که تاریخ طولانی تحقیر و ستم بر زن این کلمات را حتی در قالب شعار هم جذاب می کند . عده ای تجمع می کنند و می خواهند پتک آزادی و برابری و رعایت حقوق بر این تحقیر ها بزنند .

به گزارش عصر فارس به نقل از پیام زینب (س) ،سوال اینجاست که آن ایده ها و حرکت ها چه چیز را برای آینده ی این زنان در پی داشته است ؟

عمله شدن زن ، سست شدن بنیان خانواده ، قرار ندادن زمان کافی برای تربیت فرزندان و ... از نتایج این تفکر است که زن موفق را زنی معرفی کرده است که از نظر رفتار ، احساس و عملکرد همچون مردان باشد . چه ظلم و ستمی از این بالاتر که بگویند زن با تفاوت های جسمی و روحی که با مرد دارد با او یکسان است و باید همانند او رفتار نماید.ستمی نوین که حقوق زن را ضایع کرده و هویت او را زیر پا می گذارد.

اشکال کار فمنیسم ، در منظر و دیدگاه است که چون تسلط کامل بر نقش زن و جایگاه او ندارد زن را موجودی محقر می داند .

دیدگاه فمنیسم به زن چون دیدگاه حسی است قدرت و احاطه بر همه ی مطلوب و معلوم را ندارد مثال واضح تر در مورد دیدگاه فمنیسم داستانی است که مولوی در باره فیل آورده است که غزالی آن رادر احیاء العلوم نقل کرده که در انتهای داستان نتیجه گیری می شود :

چشم حس همچون کف دست است و بس

نیست کف را بر همه آن دسترس

نظر کردن در تاریک خانه به فیل است و قدرت احاطه بر همه مطلوب و معلوم را ندارد.

پس نگاه فمنیسم یک نگاه محدودی است و راهکار این بن بست این است که ابتدا به نا کارآمدی نگاه خود پی ببرد تا بتواند از این بن بست بیرون بیاید در غیر این صورت مصداق آن بیت شاعر خواهد بود که :

آن کس که نداند و نداند که نداند

در جهل مرکب ابد الدهر بماند

و برای رهایی از این جهل مرکب باید پس از علم به جهل به دنبال شناخت صحیح برود که بهترین الگو آن زنی است که در اسلام اسوه ی نه تنها زن مسلمان بلکه زنان هر دو عالم معرفی شده است .

این روزها و در ایام فاطمیه تفاوت شعار و عمل را خوب می توان فهمید ، زنی مسلمان با تربیت اسلامی رشد می یابد که برای پدرش مادر ، برای همسرش بهترین یاور، برای مردان و زنان پس از خود بهترین الگو می شود . بیایید فاطمیه را از زاویه ی دیگر بنگریم : قدم به قدم حسینیه ها و مساجد و تکیه ها مراسم عزای یک زن را به پا کرده اند . مجالسی که مختص بانوان نیست .مردان و زنان اشک می ریزند ، سینه زنی می کنند و فریاد سر می دهند تا یادآور شجاعت ها و بزرگی زنی به نام فاطمه (س) شوند . اینجا باید برای زن هویت تعیین کرد ، جایی که نام یک زن غرور آفرین باشد .حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) تربیت شده مکتب اسلام و با هویت یک زن مسلمان پرچم عدالت و آزادی را برافراشتند.

در کف هر یک اگر شمعی بدی

اختلاف از گفتشان بیرون شدی.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار