t_page
کد خبر: ۵۰۴۱
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۱
عملیات پُر نمودن چاه های غیرمجاز شهرستان خنج در دشتهای خنج، سیف آباد و لاغر در این شهرستان آغاز شده و 115 حلقه چاه در این منطقه اکنون پر شده است.
به گزارش عصرفارس به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان فارس، عبدالکریم خواجه، رئیس اداره منابع آب شهرستان خنج با اعلام این خبر، از ادامه عملیات پر نمودن چاه ها در این شهرستان خبر داد.

وی گفت: این عملیات با حضور آب منطقه ای فارس و مصوبه شورای تأمین شهرستان خنج در دشتهای تحت پوشش اداره منابع آب شهرستان خنج در حال انجام است.

خواجه ادامه داد: در این عملیات که با همکاری دستگاه های قضایی و انتظامی خنج صورت گرفت پس از ارسال ابلاغ و اعلام فرصت کافی به صاحبان چاه های غیرمجاز، تذکر کتبی مبنی بر رفع منصوبات غیرمجاز از چاه های ابلاغ شده انجام پذیرفت و از بیست و پنجم مرداد ماه ممنوعیت کشت در اراضی تحت شرب صورت گرفت.

وی با بیان اینکه تا کنون تعداد 115 حلقه چاه غیرمجاز پر و مسلوب المنفعه شده است، خاطرنشان کرد: با آغاز این عملیات در دشتهای خنج، سیف آباد و لاغر، چاههای غیرمجاز دارای حکم قضایی پر و مسلوب المنفعه شده و به طور متوسط در این دو دشت میزان 248/13 میلیون متر مکعب آبهای زیرزمینی در سال صرفه جویی شده است.

رئیس اداره منابع آب شهرستان خنج هدف از اجرای این عملیات را با توجه به افت تدریجی سفره های آب زیرزمینی تعادل بخشی سفره های آب موجود عنوان و اضافه کرد: با توجه به کاهش بارندگی در سالهای اخیر و ادامه روند منفی بیلان سفره ها، این عملیات در جهت توقف و یا کاهش نرخ افت و کسری سفره ها صورت می گیرد و با نصب کنتورهای هوشمند آب و برق بر روی چاههای برقی و کنتورهای حجمی بر روی چاه های دیزلی منابع موجود بیش از گذشته حفظ و نگهداری می شوند.

وی قطع برق چاه های برقی شده غیرمجاز و تعیین تکلیف چاه های غیرمجاز باقیمانده را در کنار استمرار عملیات جلوگیری از حفر چاه های جدید و پر کردن چاه های غیرمجاز مثمر ثمر خواند و تصریح کرد: این شرکت طی دو سال اخیر اقدام به شناسایی حدود 95 درصد از چاه های مجاز و غیرمجاز در شهرستان خنج نموده است و این اقدامات بر روی سامانه های شناسایی قرار گرفته، به طوری که عملیات و تغییرات در وضعیت چاه ها، چشمه ها، قنات ها و سایر منابع آبی موجود شامل سدها، مسیل ها، و برکه و آب انبارها بطور دائم رصد می گردد و آخرین تغییرات ثبت می شود.

خواجه بر مقابله با حفر و بهره برداری غیرمجاز از منابع آبهای زیرزمینی تاکید و اظهار کرد: علی رغم تلاشها و پیگیری های شرکت آب منطقه ای در این منطقه، عده ای اقدام به حفاری شبانه و بهره برداری غیرمجاز از منابع آب زیرزمینی نموده اند که این شرکت با شدت بیش از پیش با آنها برخورد می کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار