t_page
کد خبر: ۵۱۲۹
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۶
مدیر جهاد کشاورزی استهبان گفت: به منظور حفظ منابع و مدیریت مصرف بهینه اب کشاورزی یک هزار و 460 هکتار از اراضی زیر پوشش کشت، امسال از کشت صیفی جات محروم ماند.
به گزارش عصرفارس به نقل از سراج استهبان، محمد بوستانی در تشریح این خبر افزود:  دلیل این کاهش کشت، حفظ منابع آب و جلوگیری از کاهش سطح اب سفره های زیر زمینی است.

وی خاطرنشان کرد: سالانه در ایران و استان فارس صیفی جات شامل خربزه، هندوانه، گوجه فرنگی و بادمجان بیش از نیاز بازار کشت و تولید می شود و در نتیجه در زمان برداشت با کاهش شدید قیمت روبرو می شود.

بوستانی با اشاره به پیامدهای این کاهش قیمت اشاره و اظهار کرد: این قیمت نه تنها اقتصادی نبوده و سودی به کشاورزی نمی رسد بلکه آب های زیر زمینی مصرف شده هم به هدر می رود و این در حالی است اغلب کشت های منطقه سنتی بوده و آب بسیار زیادی مصرف می کند.

وی افزود: در سال جاری کشت ذرت نسبت به سال قبل 35 درصد کاهش یافته است که از این آب  می توان در مصارف ضروری تر از جمله آبیاری کمکی باغات انجیر در جهت حفظ و نگهداری مورد استفاده قرار داد.

مدیر جهاد کشاورزی استهبان تصریح کرد: اگر کشاورزان به کشت گلخانه ای روی بیاورند و زمین های خود را به دستگاه های مدرن آبیاری مجهز کنند با همین میزان آب موجود و در دسترس می توان سطح زیر کشت محصولات کشاورزی را به چند برابر میزان فعلی رساند، که در حال حاضر اقدامات خوبی در این شهرستان برای ایجاد کشت های گلخانه ای انجام شده و در حال انجام است
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار