t_page
کد خبر: ۵۲۷۵
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۵
شهرستان قیر و کارزین با وجود اینکه نخستین تولید‌کننده لیمو‌ترش و لیمو‌شیرین کشور است، اما به‌دلیل نبود صنایع تبدیلی و سردخانه در این شهرستان باغداران آن در گمنامی به سر می‌برند و محصولات آنها به نام شهرستان‌های دیگر وارد بازار می‌شود.
به گزارش عصرفارس، شهرستان قیر و کارزین با توجه به شرایط اقلیمی منحصر به‌‌فرد بزرگ‌ترین تولیدکننده لیموشیرین و لیموترش کشور است به ‌طوری‌که باغداران این شهرستان سالانه 43 درصد لیموشیرین و 25 درصد لیموترش مصرفی کشور را تامین می‌کنند.

براساس آمارهای رسمی سطح زیر کشت لیموشیرین در کشور بیش از 21‌هزار هکتار و سهم استان فارس از این میزان بیش از 14 هزار هکتار است که به گفته ناصر انصاری، مدیر جهاد کشاورزی قیر و کارزین بیش از 5 هزار هکتار از این آمار مربوط به این شهرستان است.

میزان تولید لیموشیرین در کل کشور نیز بیش از 571 هزا تن و سهم استان فارس از تولید این محصول بیش از 505 هزار تن است که براساس گفته‌های انصاری سالانه بیش از 250 هزار تن از این محصول در شهرستان قیر و کارزین تولید می‌شود.

سطح زیرکشت لیموترش در کشور نیز 26 هزار هکتار و سهم استان فارس بیش از 7‌هزار هکتار است که بر‌اساس آمار مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیر و کارزین 3 هزار هکتار از سطح زیر کشت این محصول مربوط به این شهرستان است.

نگاهی به میزان تولید لیموترش در کل کشور نشان می‌دهد که سالانه بیش از 400 هزار تن محصول لیموترش در کشور تولید می‌شود که سهم استان فارس از این آمار بیش از 170 هزار تن است و به‌گفته انصاری 103 هزار تن از این میزان در شهرستان قیر و کارزین برداشت می‌شود.

این آمار و اطلاعات نشان‌ می‌دهد که قیروکارزین در صدر تولیدکنندگان لیموترش و لیموشیرین کشور قرار دارد اما باغداران این شهرستان با گمنامی به‌کام همسایه جهرمی خود در تلاش هستند و به‌گفته مدیر جهاد کشاورزی قیر و کارزین به دلیل عدم‌اطلاع‌رسانی درست و نبود صنایع تبدیلی محصولات باغداران این شهرستان به ‌نام‌ جهرم در بازار عرضه می‌شود.

انصاری با اشاره به نبود صنایع تبدیلی و آب لیمو و آب میوه‌گیری در این شهرستان می‌گوید: به دلیل نبود تاجر بومی و نبود میدان میوه و تره‌بار محصولات ما با برچسب شهرستان‌های دیگر به ویژه جهرم وارد بازار داخلی و بازار کشورهای حوزه خلیج فارس و آسیای میانه می‌شود.

وی با اشاره به عدم وجود متقاضی بخش خصوصی برای ایجاد صنایع تبدیلی و راه‌اندازی سردخانه نگهداری میوه در این شهرستان می‌گوید: در صورت ورود بخش خصوصی به این مقوله مدیریت جهاد کشاورزی تسهیلات لازم را در این زمینه به آنها ارائه می‌دهد.

مدیر جهاد کشاورزی قیر و کارزین با اشاره به معرفی چند متقاضی راه‌اندازی میدان میوه‌ و تره‌بار به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس می‌افزاید: صنایع بسته‌بندی لیمو ترش و لیمو شیرین در این شهرستان راه‌انداری شده است اما این یک واحد کفاف تولیدات شهرستان را نمی‌دهد و این شهرستان به 15 واحد سورتینگ مرکبات نیاز دارد.

وجود صنایع تبدیلی، واحد سورتینگ مرکبات و میدان میوه‌ و تره‌بار نه تنها سبب معرفی شهرستان قیر و کارزین در بازارهای داخلی و جهانی می‌شود بلکه درآمد باغداران این شهرستان را چند برابر کرده و سبب اشتغال‌زایی در این شهرستان می‌شود.

اشکان کاظمی، فرماندار قیر و کارزین، درباره اقدامات انجام شده در رفع مشکلات باغداران این شهرستان می‌گوید: از سال گذشته نخستین مرکز بسته‌بندی میوه در قیروکارزین افتتاح‌ شده و مقداری از میوه‌های تولیدی این شهرستان را با نام قیروکارزین به بازار مصرف ارائه می‌کند که امید است با ورود بخش خصوصی تعداد این واحدها افزایش یابد.

وی با تاکید بر اینکه برای راه‌اندازی میدان میوه‌ و تره‌بار نیز اولویت ما با متقاضیان بومی است می‌افزاید: چند سرمایه‌گذار برای تغییر کاربری اراضی به جهاد کشاورزی استان معرفی شده‌اند و با موافقت مسئولان جهاد استان، میدان میوه و تره‌بار نیز در این شهرستان راه‌اندازی می‌شود.

فرماندار قیر و کارزین در مورد ساخت سردخانه نگهداری مرکبات نیز می‌گوید: با کمک سرمایه‌گذار بخش خصوصی یک واحد سردخانه 5‌هزار تنی میوه نیز در شهرک صنعتی این شهرستان در حال ساخت است که در حال حاضر در مرحله نصب سوله است و به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

یکی دیگر از راه‌های معرفی شهرستان قیر و کارزین به‌عنوان قطب تولید لیمو شیرین و لیمو ترش در کشور برگزاری جشن برداشت مرکبات و همایش مرکبات است که به‌گفته کاظمی جلسه با باغداران این شهرستان برای برگزاری این همایش گرفته شده و کمیته اجرایی آن نیز تا هفته آینده تشکیل می‌شود و در ادامه قول مساعد می‌دهد که همایش مرکبات تا پیش از پایان سال در این شهرستان برگزار شود.

فرماندار قیر و کارزین با بیان اینکه برگزاری جشن برداشت مرکبات با حضور مقامات استانی و کشوری در معرفی توانمندی‌های این شهرستان تاثیر بسیاری دارد می‌گوید: بهترین زمان برگزاری جشن برداشت مرکبات آبان‌ماه است که چون به ماه محرم و صفر برخورد کرده برگزاری آن به بعد موکول شده است.

با توجه به ظرفیت شهرستان قیر و کارزین در تولید لیموشیرین و لیموترش و با توجه به استقبال بازارهای داخلی و کشورهای حوزه خلیج فارس از محصول لیمو ترش و انواع فراورده‌های آن جذب سرمایه‌گذار و ایجاد صنایع تبدیلی یکی از اولویت‌های این شهرستان است که امید است با کمک بخش خصوصی و همراهی بخش دولتی به زودی در این شهرستان احداث شود و به اقتصاد و وضعیت معیشت کشاورزان رونق دهد. 

گزارش از ثریا ستاری
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار