t_page
کد خبر: ۵۲۸۶
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۲
معاون حفاظت و بهره برداری سازمان آب منطقه ای فارس:
معاون حفاظت و بهره برداری سازمان آب منطقه ای فارس گفت: 150 حلقه چاه غیرمجاز در جهرم پُر می شوند.

به گزارش عصرفارس به نقل از پسین جهرم، حسین صالح جهرمی با بیان اینکه تعداد دو هزار حلقه چاه غیرمجاز که در سطح استان مسلوب المنفعه شدند مربوط به بعد از سال 85 بوده است، گفت: در شهرستان جهرم نیز تعداد 150 حلقه چاه غیرمجاز مربوط به بعد از سال 85 مشخص شده که به فرماندار ارائه کردیم و قرار است با تصویب در شورای تامین نسبت به مسلوب المنفعه شدن آن اقدام شود.

معاون حفاظت و بهره برداری سازمان آب منطقه ای فارس با بیان اینکه مشکل ما در بحث مسلوب المنفعه کردن چاه های غیر مجاز قانون تعیین تکلیف این چاه ها توسط مجلس است، گفت: در سال 89 یک قانون از تصویب مجلس گذشت که بر اساس آن به چاه هایی که پیش از سال 85 حفر شده و دارای برخی شرایط نیز باشند اجازه صدور پروانه را می دهد.

وی با بیان اینکه بیشتر صاحبان چاه های جهرم در سامانه ای که به این منظور راه اندازی شده ثبت نام کرده و در حال رسیدگی به پرونده شان هستند، افزود: این امر سبب شده تا بیشتر پرونده ها در شهرستان جهرم هنوز تعیین تکلیف نشوند.

صالح جهرمی ادامه داد: در راستای مسلوب المنفعه کردن چاه های غیرمجاز برای هر کدام از چاه ها که اقدام می کنیم در سامانه ثبت شده و از لحاظ قانونی به خاطر قانون تعیین تکلیف چاه ها اجازه پُر کردن آن را نداریم.

چاره‌ای جز کنتوردار کردن چاه‌ها نداریم

معاون حفاظت و بهره برداری سازمان آب منطقه ای فارس با بیان اینکه راهکار ما برای جلوگیری از برداشت بی رویه از چاه ها نصب کنتورهای هوشمند است، خاطرنشان کرد: برداشت غیرمجاز چاه های پروانه دار نیز از مشکلاتی است که با آن رو به رو هستیم؛ یعنی در دل هر چاه مجاز یک چاه غیرمجاز وجود دارد و ما از طریق کنتورهای هوشمند که مانند کارت های سوخت عمل می کند تصمیم داریم برداشت ها را کنترل کرده و میزان آب مصرفی را مدیریت کنیم تا بتوانیم سفره های جهرم را به تعادل برسانیم.

برداشت غیرمجاز سالانه 150 میلیون مترمکعب آب در جهرم

وی با بیان اینکه سفره های زیر زمینی جهرم تحمل برداشت سالانه بیشتر از 550 میلیون متر مکعب آب ندارد، تصریح کرد: در حال حاضر نزدیک به 700 میلیون متر مکعب آب از سفره های زیر زمینی جهرم برداشت می شود.

صالح جهرمی با بیان اینکه این ظرفیت تابع بارندگی بوده و تحمل سفره های جهرم با شرایط خشکسالی بیشتر از 550 میلیون متر مکعب نیست، ادامه داد: ناچاریم به سمتی برویم که به دست خودمان 20 درصد از باغ ها را از چرخه تولید حذف کنیم در غیر این صورت به زودی شاهد آن خواهیم بود که طبیعت درصد بسیار زیادی از مراتع را به قهر خود از ما می گیرد.

برخی از چاه‌های صنعتی 100 درصد برداشت غیرمجاز دارند

معاون حفاظت و بهره برداری سازمان آب منطقه ای فارس همچنین با اشاره به برداشت بی رویه آب از چاه های با کاربری صنعتی نیز گفت: بعضاً شاهد آن هستیم که چاه هایی که با پروانه آن صنعتی است به کشاورزی تغییر کاربری شده و 100 برابر سهم خود افزایش برداشت دارد که در این راستا تصمیم داریم این چاه ها را هم دارای کنتور هوشمند کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار