t_page
کد خبر: ۵۴۱۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۶
مدیر جهاد کشاورزی قیروکارزین خبر داد:
مدیر جهاد کشاورزی قیروکارزین از پیش‌بینی برداشت یک‌هزار و 600 تن لوبیای چشم‌بلبلی در قیروکارزین و رتبه نخست این شهرستان در تولید این محصول در استان فارس خبر داد.
به گزارش عصرفارس، ناصر انصاری اظهار داشت: لوبیا چشم‌بلبلی یکی از حبوبات ارزشمندی است که علاوه بر دارا بودن محاسن گروه حبوبات از گیاهان زراعی بوده که ازنظر غذایی نیز به‌واسطه دارا بودن اسید فولیک فراوان و عوامل نفخ‌زای کمتر نسبت به سایر حبوبات متمایز است.

وی ادامه داد: لوبیا چشم‌بلبلی همچنین از لحاظ دامنه سازگاری با اقلیم‌های مختلف در جایگاه مطلوبی قرارگرفته و در اکثر نواحی آب‌و‌هوایی و انواع خاک‌ها با یک مدیریت مناسب قابل‌کشت است.

مدیر جهاد کشاورزی قیروکارزین بابیان این‌که یک‌هزار و 350 هکتار از اراضی این شهرستان به کشت این محصول اختصاص‌یافته، خاطرنشان کرد: در این شهرستان از هر هکتار سطح زیرکشت لوبیا چشم‌بلبلی به‌طور میانگین یک‌هزار و 200 کیلوگرم برداشت صورت می‌گیرد که بر این اساس قیروکارزین در تولید لوبیای چشم‌بلبلی رتبه نخست استان فارس را در اختیار دارد.

انصاری با اشاره به این‌که اغلب برای کاهش ریزش دانه‌ها در حین برداشت و همچنین وجود رطوبت بالاتر در شب عملیات برداشت صورت می‌گیرد، اضافه کرد: عملیات برداشت لوبیا چشم‌بلبلی در برخی نقاط ابتدا به‌صورت تر برای تازه‌خوری انجام می‌شود و برداشت نهایی این محصول به‌صورت خشک زمانی است که حدود 90 درصد غلاف‌ها تغییر رنگ داده و زرد باشند.

این مقام مسئول از پیش‌بینی تولید یک‌هزار و 600 تن محصول لوبیای چشم‌بلبلی در سال زراعی جاری قیروکارزین خبر داد و بیان داشت: برداشت محصول تا اواسط آبان‌ماه ادامه دارد و این محصول می‌تواند در شرایط کم‌آبی کنونی جایگزین مناسبی برای کشت‌های پرآبی مانند ذرت و برنج باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار