t_page
کد خبر: ۵۷۶۴
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۰
مدیر جهاد کشاورزی آباده عنوان کرد؛
مدیر جهاد کشاورزی آباده با بیان اینکه سالانه 57 هزار هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت محصولات کشاورزی می‌رود،گفت: کاهش منابع آبی سبب کاهش 20 تا 40 درصد سطح زیرکشت محصولات کشاورزی در این شهرستان شده است.

به گزارش عصرفارس، علی محمدی با بیان اینکه سالانه 57 هزار هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت محصولات کشاورزی می‌رود، اظهار داشت:  این مساحت زیر کشت به محصولات زراعی و باغی تعلق دارد و از این اراضی 340 هزار تن انواع محصولات زراعی شامل گندم، جو، ذرت، حبوبات، چغندرقند، سیب زمینی و محصولات جالیزی برداشت می‌شود.

وی با اشاره به برداشت محصولات باغی در این منطقه گفت: 70 هزار تن از انواع محصولات باغی شامل سیب درختی، انگور، بادام و آلو در اراضی زیر کشت باغات آباده برداشت و به استان‌های هم‌جوار و سایر استان های کشور صادر می‌شود.

محمدی سطح زیر کشت دیم این شهرستان را 12 هزار هکتار عنوان کرد که به کشت گندم اختصاص دارد و افزود: این میزان سطح زیرکشت دیم گندم 10 درصد مساحت دیم کل استان را تشکیل می‌دهد.

مدیر جهاد کشاورزی آباده با تشریح اقلیم آب‌وهوایی موجود در منطقه، اظهار داشت: اقلیم آب و هوای شهرستان شامل دو منطقه خسروشیرین با متوسط بارندگی 380 میلی متر و منطقه حومه با متوسط بارش 124 میلی متر می‌شود.

محمدی با اشاره به مشکلات منابع آبی در شهرستان آباده، خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش نزولات الهی در چند سال گذشته منابع آبی 20 تا 40 درصد کاهش یافته و سطوح زیر کشت نیز به تناسب کاهش یافته است.

وی با اشاره به مشکلاتی که کشاورزان آباده‌ای با آنها روبه‌رو هستند، گفت: عمده‌ترین مشکل کشاورزان کمبود شدید منابع آبی است که مجموعه جهاد کشاورزی شهرستان اقدام به برنامه‌ریزی در زمینه جایگزینی آبیاری بارانی و قطره‌ای در اراضی کشاورزی کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی آباده با بیان اینکه سال گذشته 1700 هکتار از مزارع شهرستان از آبیاری بارانی و قطره‌ای برخوردار شده است، گفت: 85 درصد از تحقق برنامه مذکور با یارانه‌ای بوده که از سوی دولت پرداخت شده است.

محمدی با بیان اینکه لایروبی قنات‌ها و احداث کانال‌های انتقال آب از دیگر اقدامات انجام شده برای مدیریت منابع آبی است، اظهار داشت: تغییر الگوی کاشت و جایگزین کردن کشت کم آب‌بر به جای کشت‌های پر آب‌بر از دیگر برنامه‌های جهاد کشاورزی آباده در حفظ منابع آب بوده است.

حرکت به سمت کشاورزی متراکم، کشت گلخانه‌ای و کشت گیاهان دارویی از دیگر برنامه‌هایی بود که محمدی برای حفظ منابع آبی در شهرستان به آنها اشاره کرد.

وی با اشاره به کاهش قیمت خرید محصولات کشاورزی شهرستان در زمان برداشت محصول، گفت: کاهش قیمت محصولات کشاورزی در زمان برداشت یکی از دیگر مشکلات پیش روی کشاورزان است.

مدیر جهاد کشاورزی آباده به عمده محصولات کشاورزی در شهرستان اشاره و حبوبات، سیب زمینی، چغندرقند، ذرت و هندوانه را از جمله محصولات کشاورزی سالانه منطقه معرفی کرد که در صورت وجود قیمت مناسب، عایدات خوبی را برای کشاورزان در پی دارد.

برچسب ها: جهاد کشاورزی ، آباده
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار