t_page
کد خبر: ۵۸۱۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۵
عصرفارس گزارش می دهد؛
خبر امحای بیش از یک هزار و 700 تن سیب زمینی در فارس در حالی امروز صحن علنی مجلس را به خود اختصاص داد که کوچک زاده، نماینده مردم تهران در مجلس زحمت مدیران و نیز نمایندگان مردم استان در مجلس را متحمل شد، خبری تاسف آور که در کنار بی توجهی صداوسیمای مرکز فارس در پایش اقتصادی شبکه یک سیما زیر ذره بین قرار گرفت.

به گزارش عصر فارس، پس از اعلام مدیر کل تعاون روستایی فارس مبنی بر خرید تضمینی یک هزار و 720 تن سیب زمینی مازاد از کشاورزان استان و امحا آن برای جلوگیری از افت قیمت، این اقدام با عناوین مختلفی چون، 1700 تن سیب زمینی مازاد چال شد، تنظیم بازار آمریکایی در استان فارس و ... تیتر خبرگزاری ها و سایت های خبری شد.

امحا یک هزار و 700 تن سیب زمینی مازاد با توجیه تنظیم بازار موجب انتقاد و اعتراضات بسیاری از فعالین دانشجو و فرهنگی شهر شیراز شد، که این خبر در مجلس شورای اسلامی نیز بازتاب و اعتراض مهدی کوچک زاده نماینده تهران و استعفای وی را نیز به دنبال داشت.

روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در گفت و گوی تلفنی با عصر فارس، دلیل امحای یک هزار و 700 تن سیب زمینی را پایین بودن کیفیت سیب زمینی های تولید شده دانست و بدون اشاره به اینکه آیا تدبیری بهتر از خاکسپاری سیب زمینی های دفن شده وجود نداشته است؟، گفت: برای متضرر نشدن کشاورزان این مقدار سیب زمینی از آنها خریداری و به دلیل پایین بودن کیفیت امحا شد.

این موضوع در حالی از سوی جهاد کشاورزی عنوان می شود که در مدیریت پیشین تعاون روستایی به عنوان زیرمجموعه ای از جهاد کشاورزی در مواجهه با چنین موضوعی در خصوص گوجه فرنگی، پیش از اقدام به خرید محصول، بازاریابی گوجه فرنگی مازاد را انجام داده بود و محصول گوجه فرنگی خریداری شده برای فرآوری در کارخانجات تولید مواد غذایی به کارگیری شد و از اتلاف محصولات برداشت شده، جلوگیری شد.

طائفی در پاسخ به اینکه آیا بهتر نبود جهاد کشاورزی استان با ارائه سطح زیر کشت به کشاورزان و نظارت بر اجرای آن از تولید این مقدار سیب زمینی جلوگیری می کرد که پس از تولید مازاد آن مجبور به امحا آن نشود؟، اظهار کرد: سطح زیر کشت مشخص به شهرستان ها ابلاغ شده بود اما کشاورزان برای منافع اقتصادی خودشان به تاکیدات کارشناسان توجه نکردند.

به گفته وی منابع آبی استان محدود است و از کشاورزان خواسته می شود از کشت برخی محصولات سیفی خودداری کنند اما با بی توجهی، محصولاتی کشت می شود که ارزش کمتری دارند و انبار داری ها نیز قدرت نگهداری محصولات را ندارند و ازطرفی بازار هدف برای فروش یا صادرات محصولات از قبل مشخص نیست.

باتوجه به اینکه درآمدزایی و کسب سود حق کشاورزان است و متاسفانه با وجود مشکلات بازار توزیع محصولات و دلالی در کشاورزی که موجب ناراحتی و گله مندی کشاورزان از ارگانهای مربوطه چون جهاد کشاورزی می باشد، کشاورزان از سود واقعی دست رنج خود محروم می شوند و شاید دلیل کم توجهی آنان به تاکیدات کارشناسان و سطح زیر کشت ارئه شده وجود بی اعتمادی بین کشاورزان و جهاد کشاورزی است.

وقتی کشاورزی که سرما و گرما و زحمات را به جان خریده و محصولی را تولید می کند حمایت های لازم را از سوی ارگان های متولی نمی بیند، طبیعی است که به طرح و دستورات پایبند نباشد.

درسال های گذشته نیز خسارات مالی بسیاری بر پیکره کشاورزان و کشاورزی استان وارد شده که نتیجه سو مدیریت و عدم برنامه ریزی صحیح است و نمی توان تنها مقصر آن را کم آبی یا شرایط جوی چون خسارت 89 میلیاردی به کشاورزی در بارندگی اخیر استان دانست.

کم آبی یکی از مشکلات استان است اما تنها مشکل نیست و سومدیریت ها به آن بیشتر دامن می زند.

آیا با وجود پیش بینی بارندگی ها و سرما و یخبندان برای جلوگیری از ضرر های احتمالی در بخش کشاورزی نمی شود تدابیری اندیشید؟

آیا برای مدیریت منابع آبی استان و جلوگیری از هدر رفت آب در کشاورزی راه حلی وجود ندارد؟

ارائه سطح زیر کشت باتوجه به نیاز، توان و ظرفیت مناطق مختلف استانی و نظارت بر اجرای صحیح ، آموزش و حمایت از کشاورزان زحمت کش استان برعهده جهاد کشاورزی فارس و زیر مجموعه های مربوطه است.

باوجود اقدامات مناسبی که از سوی جهاد کشاورزی صورت می گیرد اما نتایج نامطلوبی در فرجام شاهد هستیم که نمونه آن را می توان در خاکسپاری یا به تعبیر مدیران دولت دیپلمات، امحای بیش از یک هزار و 700 تن سیب زمینی در استان فارس است.

امید آن می رود که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس ضمن پاسخگویی دقیق به این مسئله و با برنامه ریزی های کلان و اجرای صحیح موجبات بهبود وضعیت کشاورزی استان، آن هم با ظرفیت و توانمندی های بسیار را فراهم آورد.

و باز امید که روزی فارس از سیاست زدگی نجات یابد تا مدیرانی چون مدیر کارگزارانی تعاون روستایی استان فارس مجبور نباشد برای فرار از نپرداختن به سیاست های دولت قبل در توزیع سیب زمینی، به خودزنی اقتصادی تاسف آوری چون امحای بیش از هزار تنی سیب زمینی روی آورد.

گزارش از سمیرا مردانی

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۵
0
0
بعضی ها پست تر از آنی هسند که نشان می دهند. اسرافکاران برادر شیطانند در هر لباسی که باشند - چه استفاده های درستی از این سیب زمینی ها می توتنست صورت بگیرد. دولت چرا پاسخ گو نیست
دولت برای تنظیم بازار به امحاء سیب زمینی‌ها روی آورده است جای بسی ....
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار