t_page
کد خبر: ۶۰۱۴
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۹
یک فنجان سیاست/ قسمت اول؛
بررسی جریانات سیاسی در سطح کلان و کشوری موضوعی بوده که در بسیاری رسانه‌های مکتوب و غیرمکتوب بدان پرداخته شده است اما جریان‌شناسی در بعد بومی و محلی موضوعی است که تلاش چندانی برای شناختش صورت نگرفته است.
به گزارش عصرفارس، همزمانی سالروز 9 دی با شروع فرآیند دو رخداد بزرگ سیاسی کشور یعنی انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، بهانه مناسبی است تا به مفهوم کلیدواژه «بصیرت سیاسی» رجعتی داشت و تلاشی مضاعف به خرج داد تا با تبیین این مفهوم و تنویر افکار عمومی، نتایج مطلوب و به نفع جریان انقلاب اسلامی در انتخابات رقم زد، چه اینکه این عامه ملت ایران بودند که حتی در زمان گمراهی خواص در صحنه حاضر شدند و پایمردانه عهدی خود با روح‌الله، بنیانگذاران انقلاب اسلامی را تجدید کنند.

از جمله اسباب «بصیرت سیاسی»، شناخت «جریانات سیاسی» است که بررسی منشا و روند فعالیت‌هایشان، خود گامی موثر در تشخیص چرایی این نکته محزون کننده است که چرا كسانی كه نان انقلاب، اسلام و امام را خوردند، دم از ائمه معصومین (ع) و امام زمان (عج) زدند، اکنون رویه‌ای را برگزیده‌اند که اسرائیل، آمریكا و سیا و هر كسی كه در هر گوشه دنیا با اسلام دشمن است، برایشان كف بزنند!

البته شناخت جریانات سیاسی بسیار مهم است اما این حرکات زیگزاگی و بعضا مخالف جریان اولیه قطعا نتوانسته و نباید هراسی به دل دوستداران انقلاب اسلامی راه دهد چرا که امام خامنه‌ای (مدظله العالی) نیز با غصه‌دار خواندن این تغییر رویه، می فرمایند: نباید خیال كرد كه اگر چهار نفر آدمی كه سابقه انقلابی دارند، از كاروان انقلاب كنار رفتند، پس انقلاب غریب ماند. همه انقلابها، همه فكرها، همه جریانهای گوناگون اجتماعی، هم ریزش دارند، هم رویش دارند، ریزش كنار رویش،...»، «جا دارد كه درباره این ریزشها و رویشها، از دیدگاه جامعهشناختی و روانشناختی و تاریخی، كار كنند و بحث كنند؛ كه بحثهای بسیار مهمی است. (روزنامه رسالت - 27/9/78).

بررسی جریانات سیاسی در سطح کلان و کشوری موضوعی بوده که در بسیاری رسانه‌های مکتوب و غیرمکتوب بدان پرداخته شده است اما جریان‌شناسی در بعد بومی و محلی موضوعی است که تلاش چندانی برای شناختش صورت نگرفته و اگر هم تلاشی بوده، در گوشه کناری و به همت برخی دلسوزانی صورت گرفته است و چندان منسجم نشده تا بتواند آنچنان که باید اثرگذار باشد.

به جرات می‌توان ادعا کرد که حضور مردم در حماسه 9 دی ماه سال 88 سندی گویا و مبرهن در تاریخ انقلاب اسلامی ایران رقم خورد که سهم غالبش را می‌توان به نسل سوم و چهارم انقلاب نسبت داد؛ همان کسانی که انقلاب را درک نکردند اما پیام امام خمینی (ره) را درک کردند و با «بصیرت» هر چه تمام نشان دادند که عناوینی چون «نخست وزیر جنگ» و یا «یار امام» صرفا برچسبی است و میزان حال فعلی افراد است.

ضرورت استمرار این «بصیرت افزایی»، هیئت تحریریه عصر فارس را بر آن داشت تا قدمی در جهت «جریان‌شناسی سیاسی در استان فارس» بردارد تا به مدد آن مسیر دستیابی به آرمان‌های انقلاب اسلامی در بعد استانی در قله چون فارس محقق شود؛ جریاناتی که در بزنگاه‌های رخدادهای روزمره با وجود افراد و گروه‌های شناسنامه‌دار با عقبه‌ سیاسی و اقتصادی قوی به کارزار سیاست وارد شده و بر روند وقایع اثر می‌گذارند، جریانی که سرمایه‌اش با پیشینه سیاسی و سیاستش هم با عقبه اقتصادی و سرمایه‌اش گره خورده و نوعی دور (شاید) باطل را رقم زده است.

با آغاز فصل سرد سال 94، عصرفارس در سلسله مقالاتی که در بازه زمانی کمتر از 10 روز  منتشر خواهد شد به معرفی و تحلیل جریانات سیاسی استان فارس و به‌ویژه شهر شیراز می‌پردازد. بی شک پیگیری مستمر این «جریان شناسی سیاسی استان فارس» از سوی مخاطب، گامی موثر در ارتقای سواد و دیدگاهی سیاسی‌اش خواهد داشت، سوادی که سبب می‌شود تا شهروندی که در استان فارس گذران دوران می‌کند در رخدادهای سیاسی به‌ویژه «انتخابات» عملکردی فراتر از اسم و رسم‌ها و نیز انتساب به این خاندان و آن خاندان داشته باشد.


مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار