t_page
کد خبر: ۶۳۸۸
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۱
تغییر الگوی کشت و مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی، کشاورزان شهرستان پاسارگاد را به سمت کاشت گیاهان دارویی سوق داده است.
به گزارش عصر فارس به نقل از طنین پاسارگاد، در پی خشکسالی های اخیر وکمبود آب در شهرستان پاسارگاد، کشاورزان این شهرستان با مشکلات متعددی مواجه شدند وبه دنبال راهکارهای مختلفی هستند.

در بین راهکارهای مختلف کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، تغییر الگوی کشت به عنوان موثرترین و کارآمدترین روش مطرح بوده که با توجه جدی به این موضوع می‌توان بر بسیاری از چالش‌های موجود در زمینه‌ی بحران آب از طریق کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی غلبه کرد.

کشت گیاهان دارویی را می توان به عنوان یکی از راه های موثر در کاهش و مدیر یت مصرف اب در بخش کشاورزی دانست و توسعه کشت و پرورش گیاهان دارویی می‌تواند اقدامی مؤثر در تحقق اهداف ‌بخشی از اقتصاد مقاومتی به ویژه در حوزه سلامت و بهداشت و درمان باشد.

وجود بازار فروش مناسب و درآمد مطلوب موجب مي شود كه توليد گياهان دارويي به تحقق شعار سال يعني تحقق اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل كمك كند.

وجود اقليم مناسب در دو بخش گرمسيري و سردسيري، مراتع وسيع و فارغ التحصيلان رشته هاي كشاورزي جوياي كار ،قابليت هاي مناسبي را براي سرمايه گذاري و كارآفريني در كشت گياهان دارويي در پاسارگاد فراهم كرده است.

به همین دلیل برای نخستین بار کشت گیاهان دارویی به صورت گسترده در سطح بیش از پنج هکتار از اراضی مرکز آموزش کشاورزی علی اباد کمین شهرستان پاسارگاد انجام شد.

کشت وتولید محصولی مانند گیاهان دارویی علاوه بر مدیرت مصرف آب می تواند با ارز اوری که از صادرات خواهد داشت به  پویا شدن بیش از پیش اقتصاد کشور هم کمک کند.

نشاهایی که در این مزرعه استفاده می شود پس از یک دوره تحقیقات پنج ساله در گلخانه های مرکز آموزشی،تحقیقاتی علی اباد مورد ازمایش قرار گرفته و پرورش داده شده است.

دستگاهی که عملیات نشا کاری گیاهان دارویی را در  این مزرعه  انجام می دهد دارای خصوصیات  منحصر به فردی هست که به گفته سازنده این دستگاه برای نخستین بار در کشور از این دستگاه استفاده می شود  و همزمان چند کار را وبه طور چند خطی انجام می دهد.

نعناع فلفلی،اویشن باغی،سیاه دانه،رازیانه وگل گاوزبان از مهمترین ارقام کشت شده گیاهان دارویی در مزرعه آموزش کشاورزی علی اباد کمین می باشد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار