t_page
کد خبر: ۷۸۰۶
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۶
صدای قدم‌های محرم آرام آرام با اجرای ‌آئین‌های سنتی مردم از گوشه و کنار استان فارس به گوش می‌رسد، یک روز مانده به محرم در شهر فورگ داراب مراسم پرچم با قدمت بیش از ۱۰۰ برگزار می‌شود.
به گزارش عصرفارس، آئین خیمه‌برافراشتن زرقان با قدمت 400 ساله که در 27 روز ذی‌الحجه برگزار می‌شود، نخستین آئین در اعلام عزاداری در استان فارس برای سید و سالار شهیدان است.

پس از آن  یک روز مانده به محرم در شهر فورگ داراب مراسمی با قدمت بیش از 100 برگزار می‌شود که امسال به گفته مژگان ثابت قدم، کارشناس میراث معنوی میراث فرهنگی با شماره 1244 به جرگه آئین‌های عاشورایی ثبت شده استان فارس پیوست.

مراسم پرچم در شهر دوبرجی که همه ساله یک روز قبل از ماه محرم برگزار می‌شود، یک حرکت مذهبی – اجتماعی بزرگ برای احیاء رسم دیرینه قدیمی مردم در ماه محرم است. مردم این شهر یک روز قبل از ماه محرم در حسینیه باستانی قلعه فورگ طبل را با  نوایی غمگین می‌نواختند.

این صدای حزن‌آلود طبل آغاز ماه عزا را به مردم گوشزد می‌کرد. در مقطع زمانی دیگری ذاکران اباعبدالله (ع) یک روز قبل از محرم از بالای پشت بام حسینیه چاووشی می‌خواندند و از این طریق مردم را به عزاداری امام حسین(ع) دعوت می‌کردند.

از سال 1385 هجری شمسی مردم شهر دوبرجی این رسم قدیمی را بازسازی و یک روز قبل از ماه محرم همراه با حرکت نمادین کاروان حسینی مراسم پرچم را اجرا کردند.

در این مراسم کاروانی متشکل از کودکان، زنان و مردان با حزن و اندوه در خیابان‌های شهر فورگ به راه می‌افتند و مردان با حمل شمشیر بر کمر از امامزاده محمد فورگ به سمت مهدیه دوبرجی حرکت می‌کنند. 

پرچم سرخ حسینی توسط این گروه حمل می‌شود و زنان و دختران گلاب می‌پاشند و پسران نوجوان گهواره حضرت علی اصغر(ع) بر دوش حمل می‌کنند و  در این میان زنی در نقش رباب گرداگرد گهواره با بغض در فراق فرزند شیون می‌کند.

در بخشی از این مراسم دختران نوجوان حامل قرآن پیشاپیش همراهانی که پرچم سرخ حسینی را حمل می‌کنند، به سمت پرچم می‌روند و زنان بر سر این حاملان قرآن گلبرگ‌های گل محمدی می‌ریزند. همزمان با اجرای این مراسم مداحان به سوگواری و مرثیه‌سرایی می‌پردازند. در انتهای مراسم پرچم منقش به اسم امام حسین (ع) در میان ذکر یا حسین مردم، بر تیرک حسینیه نصب می‌شود. 

به گفته ثابت قدم قدمت بالا و مردمی بودن مراسم و استفاده از نونهالان و خردسالان در حمل پرچم سبب شد که این آئین در ردیف دیگر آئین‌های عاشورایی استان فارس ثبت ملی شود. 

وی هدف از ثبت این آیین‌ها را معرفی آن‌ها به نسل‌های آینده می‌داند و بر این باور است که ارزشمندی و خاص بودن این مراسم ویژگی‌های منحصربه فردی است که باید حفظ شود. 

به گفته مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس تاکنون 37 اثر و آداب و رسوم استانی در فهرست ملی به ثبت رسیده که بخشی از آن‌ها آئین‌های عاشورایی و مذهبی هستند. 

امیری گفته است در حال حاضر نزدیک به 50 پرونده میراث معنوی فارس در فهرست ملی قرار دارد که طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته، کارشناسان اداره‌کل میراث فرهنگی فارس در حال آماده‌سازی 15 پرونده دیگر هستند.

خاطر نشان می شود تعزیه شیراز، سروستان، کازرون، صحرارود فسا، خرمبید و مراسم عزاداری عاشورای روستای دوان، مراسم خیمه‌های برافراشته زرقان، سینه زنی قطاری شیراز و سینه زنی لاری‌ها و مراسم عمه کبار خرمبید و چک چکو و چارچوگردانی استهبان از جمله آئین‌های مذهبی عاشورایی فارس است که در فهرست ملی ایران به ثبت رسیده است.


منبع:تسنیم

برچسب ها: عصرفارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار