t_page
کد خبر: ۸۰۳۵
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۷
شلوغی بیمارستان به بیمارستان‌های پایتخت پهلو می‌زند حتی بیش از آن، چراکه براساس ارزیابی‌های وزارت بهداشت شلوغ‌ترین اورژانس بیمارستانی کشور را دارد و یک تخت خالی در آن یافت نمی‌شود.
به گزارش عصرفارس، شهرستان فسا در جنوب فارس قرار گرفته است اما شلوغی بیمارستانش به بیمارستان‌های پایتخت پهلو می‌زند حتی بیش از آن، چراکه براساس ارزیابی‌های وزارت بهداشت شلوغ‌ترین اورژانس بیمارستانی کشور را دارد و به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی فسا ضریب اشغال تخت‌ها بیش از 100 درصد است.

عسگری می گوید: بیمارستان ولی عصر فسا در اصل یک بیمارستان 200 تخته است اما شلوغی بیش از اندازه این بیمارستان مسئولان را بر آن داشته که با تخت‌های اضافه به بیماران خدمات درمانی ارائه کنند و اکنون این بیمارستان 287 تخت دارد.

به گفته وی ترانزیتی بودن شهرستان فسا و قرار گرفتن در مسیر بندرعباس – شیراز سبب شده که مراجعات تصادفی به این بیمارستان زیاد باشد و با وجود اینکه تخت بخش‌های ویژه این بیمارستان 2 برابر شده اما باز هم نیاز به افزایش تخت است.

حضور 90 متخصص، مجهز بودن به انواع دستگاه‌های سونوگرافی، سی تی اسکن و رادیولوژی، وجود 8 رادیولوژیست در بیمارستان و افزایش تعداد جراحان مغز و اعصاب و قلب در بیمارستان ولی عصر فسا سبب شده که از شهرستان‌های اطراف چون نی‌ریز، استهبان، داراب، زرین‌دشت و گاه بیمارانی از استان کرمان برای دریافت خدمات درمانی به این بیمارستان مراجعه کنند.

بیمارستان فوق تخصصی فسا با پیشرفت 45 درصدی

همین امر سبب شده که رئیس دانشگاه علوم پزشکی فسا ساخت بیمارستان نیمه تمام فوق تخصصی امام حسین (ع) را مطالبه اصلی مردم فسا در بعد درمانی بداند. پروژه این بیمارستان در سال 90 کلنگ خورده و پس از 5 سال به گفته عسگری 45 درصد پیشرفت داشته است.

بیمارستان فوق تخصصی فسا از پروژه‌های وزارت راه و شهرسازی است که محمدجعفر علیزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در 14 مرداد در بازدید از این بیمارستان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل آن را 40 میلیارد تومان ارزیابی کرده است.

آنطور که وی گفته است امسال 12 میلیارد تومان برای این بیمارستان اختصاص داده شده و در سال 97 به بهره‌برداری می‌رسد. این بیمارستان 15 هزار متر مربع زیربنا دارد و در 4 طبقه شامل بخش‌های داخلی، جراحی، کودکان، سوختگی، روانی، اتاق عمل و بخش مراقبت‌های ویژه در حال ساخت است.

با این وجود عسگری بر این باور است پیش‌بینی ریالی این است که بیمارستان فوق تخصصی فسا در سال 97 به اتمام برسد اما با توجه به وضعیت بودجه و کمبود اعتبارات احتمال اینکه ساخت این بیمارستان طولانی‌تر شود، وجود دارد.

در راستای صحبت‌های رئیس دانشگاه علوم پزشکی فسا اطلاعات منتشر شده درباره این بیمارستان نشان می‌دهد که در سال گذشته 23 میلیارد تومان برای بیمارستان فوق تخصصی فسا در نظر گرفته شده بود اما به دلیل مشکلات مالی تنها 3 میلیارد تومان اختصاص داده شد.

فسا، دومین شهرستان فارس در ارائه خدمات روانپزشکی 

عسگری می‌گوید: هر چند این بیمارستان 160 تختی می‌تواند بخشی از نیازهای درمانی شهرستان فسا را برطرف کند اما تاخیر و کندی در ساخت آن نمی‌تواند پاسخگوی نیاز درمانی شهرستان باشد و به همین دلیل دانشگاه یکی از بیمارستان‌های از چرخه خارج شده را تجهیز و مورد استفاده قرار داده است.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی فسا بیمارستان شهید شریعتی فسا با بیش از 90 تخت دوباره به چرخه درمانی بازگشته و بخش روانپزشکی به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های درمانی به این بیمارستان منتقل شده است.

وی بر این باور است که انتقال بیماری که مشکل روانی دارد، به شیراز تبعات و مشکلاتی را برای بیمار و همراهان آن به دنبال دارد و به همین دلیل بخش روانپزشکی با 35 تخت در بیمارستان شهید شریعتی راه‌اندازی شده و فسا دومین شهرستان استان فارس در ارائه خدمات درمانی روانپزشکی است.

راه‌اندازی بزرگترین مرکز دیالیز شرق فارس 

عسگری به برخی از توانمندی‌های بیمارستان ولی عصر فسا نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: بزرگترین دیالیز شرق فارس با 50 درصد پیشرفت فیزیکی در فسا در حال ساخت است و در زمینه ارتقا هتلینگ، این بیمارستان به گفته معاون وزیر بهداشت یکی از بهترین هتلینگ‌های بیمارستانی را داشته است.

کاهش نرخ سزارین به زیر 28 درصد  در نخستین بارداری یکی دیگر از موفقیت‌هایی است که رئیس دانشگاه علوم پزشکی فسا مطرح می‌کند و می‌گوید: در طرح بهره‌برداری سراسری بلوک‌های زایمان در کشور فسا میزبان مسئولان وزارت بهداشت است.

رفع نیازهای درمانی فسا به ویژه سرعت بخشیدن در تکمیل بیمارستان فوق تخصصی این شهرستان می‌تواند موفقیت‌های بیشتری را در زمینه درمانی در جنوب استان فارس رقم بزند و علاوه بر آن می‌تواند این شهرستان را به یکی از قطب‌های گردشگری سلامت استان تبدیل کند.


منبع:تسنیم

برچسب ها: عصرفارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار