t_page
کد خبر: ۸۲۹۶
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۹
یک نویسنده شیرازی و برگزیده جشنواره‌های ادبی گفت: کاهش سرانه مطالعه در بین جوانان فارس و افزایش پرسه زنی در فضاهای مجازی، نگران کننده شده است.

به گزارش عصر فارس بیژن کیا در گفت‌گو با خبرنگار تسنیم در شیراز، اظهار داشت: کمبود حلقه‌های ارتباطی میان مخاطبان و مخازن کتابخانه‌ای در کنار کاهش مولفه‌های ایجاد جذابیت مطالعاتی، بر میزان دوری مردم از فضاهای کتابخوانی تاثیر شگرفی دارد.

وی افزود: برای داشتن یک جامعه ایده آل در موضوع کتاب‌خوانی و رسیدن به استانداردهای روز جهان، باید به جای اجرای طرح‌های نصف و نیمه غیر هدفمند، بسترهای اجرای شیوه‌های نوین مطالعاتی را که در کشورهای پیشرفته دنیا به خوبی جواب داده است، در استان فراهم آوریم و نگاه روزآمدی را به حوزه فرهنگ و کتاب داشته باشیم.

این نویسنده شیرازی، بازنگری در محتوای کتاب‌های ارایه شده در کتابخانه‌ها و ایجاد کتابخانه‌های تخصصی متناسب با موقعیت‌های جغرافیایی در نقاط مختلف استان، برای جذب حداکثری مخاطبان خاص و افزایش میزان رضایت‌مندی آن‌ها، ضرورتی است که باید هر چه زودتر به آن توجه شود.

وی افزود: بزرگترین مشکل وضعیت کتابخوانی در فارس، نبود کتابخانه‌های استاندارد و مجهز از منظر ساختاری است که سبب بی‌میلی بیشتر مخاطبان نسبت به حضور در این فضاهای فرهنگی می‌شود و ارتباط کتابخوانان را با میزان زمان صرف شده در کتابخانه‌های محلی کم رنگ می‌کند.

ایجاد بسترهای فرهنگی در جامعه

وی تصریح کرد: با نوین‌سازی فضاهای کتابخانه‌ای و گسترش فرهنگ کتابخوانی در استان، می‌توانیم فاصله‌های ایجاد شده بین مردم و میزان مطالعه مفید را تا حد بسیار زیادی کاهش داد.

بیژن کیا گفت: در شرایط کنونی که انواع رسانه‌های دیداری و شنیداری به شیوه‌های مختلف در خدمت تولید کنندگان بخش خصوصی قرار گرفته و مدام در حال تبلیغ محصولات آن‌ها هستند ترغیب مردم به سوی افزایش سرانه مطالعه و گسترش فضاهای مطالعاتی، مهم‌ترین وظیفه دستگاه های فرهنگی است و در این میان، نقش فرهنگ و ایجاد بسترهای فرهنگی در لایه‌های زیرین جامعه، بسیار قابل اعتنا و تاثیر گذار است.

کیا افزود: جامعه فارس به دلیل تنوع فرهنگی و وجود قومیت‌های گوناگون، همواره با نوعی از هم گسیختگی اجتماعی مواجه بوده و این امر، دست برنامه‌ریزان این حوزه را در تحلیل بازخوردهای مطالعاتی بسته نگه داشته است.

وی خطارنشان کرد: در هنگام تصمیم گیری‌های مرتبط با عرصه کتاب و کتاب‌خوانی، شاهد تضادهای آشکار مدیریتی و موازی کاری‌های فرهنگی هستیم که متاسفانه همین اندک بودجه‌های در نظر گرفته شده و فرصت‌های بهینه‌سازی را هم از بین می‌برد و زمینه‌های کندی افزایش سرانه مطالعه مفید را فراهم می‌آورد.

برگزیده جشنواره‌های ادبی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم به آمارهای واقعی خوانش مفید در فارس استناد کنیم، متوجه وضعیت اسفباری می‌شویم که شاید به این زودی ها سامان نیابد.

این پژوهشگر معتقد است: که به جای جابجایی زود به زود مدیران این حوزه و اجرای طرح‌های کارشناسی نشده و موقتی، شایسته است که با تدوین برنامه‌های کلان محور و مشاوره گرفتن از اهل فن، راه حلی ماندگارتر برای افزایش میزان سرانه مطالعه در فارس پیش‌بینی کنیم و جلو هدر رفتن بسیاری از استعدادهای جوانان را بگیریم.

وی افزود: بدون در نظر گرفتن بافت اجتماعی هرمنطقه شهری و روستایی در فارس و دریافت نیازهای مطالعاتی مردم آن نواحی از طریق بازخوردهای نظر سنجی، هرگز نمی‌توانیم ایده موفقی را برای توسعه فضاهای کتابخوانی و افزایش کیفیت و سبک مطالعه طراحی کنیم.

بیژن کیا با اشاره به ناآشنایی غلب گروه های جامعه با دستاوردهای قابل توجه مطالعه مفید تصریح کرد: باید در این راستا، فرهنگسازی کنیم و از همان دروان کودکی به فرزندانمان بیاموزیم که ذهن انسان گنجینه‌ای ارزشمند است، بنابراین نباید هر تفکری را از طریق خوانش، به آن تزریق کنیم.

وی گفت: به عبارت بهتر، قبل از خواندن هر کتابی باید در ابتدا با مشاور مربوطه گفتمانی صورت گیرد و از میزان مفید بودن آن، اطمینان لازم را به دست آوریم.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار