t_page
کد خبر: ۸۳۹۱
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۰۶:۴۹
گزارش «عصر فارس» از یک‌صد و نود و ششمین جلسه علنی شورای شهر شیراز؛
عضو شورای شهر شیراز گفت: شک نکنید که با ادامه این روند ظرف چند سال آینده فارس و شیراز به یک منطقه کویری با زمین‌هایی فرونشسته و خشک تبدیل خواهد شد که تمدن و مردم مظلوم آن را نابود خواهد کرد و در آن زمان پشیمانی را سودی نیست.

به گزارش عصر فارس، محمد حقنگر در یک‌صد و نود و ششمین جلسه علنی شورای شهر شیراز گفت: چه خوب می شد که از دست دادن این اسوه مبارزه و مرد سازندگی یک زنگ هشدار برای تمام فعالان عرصه سیاست می گردید، تا قدر سرمایه های انسانی خویش را قبل از غروب عمر آنها بهتر درک می کردیم.

وی ادامه داد: متاسفانه در این مملکت خیلی از بزرگان و خدمتگزاران از هر دوجناح مورد اماج بی مهری ها و انواع تهمت ها قرار می گیرند ما با دستان خودمان بسیاری از اسوه های مبارزه و فداکاری و خدمت را با یافتن کمترین نقطه ضعف به کلی نابود و طوری عمل می کنیم که چهره آنها در جامعه زشت و منفور می گردد، این درد بسیار بزرگی است، که خساراتی بسیار بزرگ نیز در پی داشته است و تاریخ 100 ساله اخیر پر است از غضب ها و خشم ها که به سادگی مردان بزرگی را از عرصه سیاست و زندگی ساقط کرده و فرصت بدست تفرقه افکنان داده شده است.

عضو شورای شهر شیراز تصریح کرد: این در حالیست که آنقدر مشکلات و آنقدر کارهای ناتمام در این کشور وجود دارد و آنقدر منابع که هنوز استخراج نگردیده است و هزاران فرصت که مورد بهره برداری قرار نگرفته است ما به تمام نیروهای موجود در کشور از هر جناح و از هر حزب و گروه نیازمند هستیم.

حقنگر ادامه داد: منابع انسانی بی حد و بی شماری که در ایران وجود دارد به علت دو دستگی ها متاسفانه مورد بی مهری قرار گرفته و توان و ظرفیت آنها به هدر رفته و مورد استفاده قرار نمی گیرد امیدوارم با عبرت گرفتن از اتفاقات این چنینی ، قدر سرمایه های مملکت خویش را بیشتر بدانیم و بتوانیم با سعه صدر بیشتری همدیگر را تحمل کنیم.

عضو شورای شهر شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت آبی استان نیز گفت: در جمعه گذشته از طرف نهادهای مردمی در حمایت از دریاچه بختگان اقدامای انجام شد و بالاخره نشست 8 استان که با مشکل بحران آب مواجه هستند در شیراز برگزار گردید.

وی افزود: ماحصل اقدامات فوق نشان می دهد که بحران پیش آمده واقعیتی است که باید فرهنگ و شیوه سازگاری با آن را پیدا کنیم و با استفاده از اقدامات موثر در صرفه جویی آب مخصوصا در حوزه کشاورزی بر آن فائق شویم.

حقنگر تاکید کرد: اینجاست که نمایندگان مجلس شورای اسلامی شهر شیراز و استان فارس باید فعال شده و نقش کلیدی خویش را در این موضوع ایفاد کنند.

وی یادآور شد: نقش نماینده ولی فقیه در استان فارس در توسعه پروژه های مذهبی و زیارتی شهر شیراز به خصوص در موضوع حضرت احمدبن موسی (ع) و اقدامات و پیگیری های ایشان که منجر به تحول چشمگیر در این منطقه گردید.

عضو شورای شهر شیراز ادامه داد: با افتتاح پروژه های مربوط به حوزه فرهنگی در پروژه بین الحرمین و کف سازی و بدنه سازی فضاها بر ارزش ایجاد گردیده اضافه شده اما این همه امکانات و چشم انداز های زیبا خالی از رائر و گردشگر می باشد.

حقنگر تصریح کرد: از آنجا که یکی از درخواست های به حق آیت الله ایمانی از شورا و شهرداری که بارها در تریبون نمازجمعه اعلام گردیده است تأمین راه های دسترسی به حرم حضرت احمد بن موسی (ع) می باشد و از طرفی پروژه احداث زائر سرا توسط استان های دیگر نقش بسیار بالایی در جذب گردشگر و زائر برای شهر شیراز در پی خواهد داشت چنانچه یک محور از خیابان 9 دی به سمت سیبویه اختصاص به احداث هتل ها و زائر سراها داده شود و املاک مورد مسیر توسط شهرداری خریداری و جهت احداث پروژه زائر سرا به استان های دیگر واگذار گردد.

وی افزود: با اجرای پروژه فوق بسیاری از آرمان ها و ایده هایی که در جهت توسعه گردشگری وجود دارد محقق خواهد شد و علاوه بر آن یک مسیر ارزشمند برای کمک به ترافیک و خارج کردن حرم حضرت احمدبن موسی(ع) از بن بست نیز ایجاد خواهد گردید.

محسن معین در صحن علنی شورای شهر شیراز گفت: اگر حمله مغول و صدام ایران را تخریب کرد ولی جای شکرش باقی بود که این حملات کوتاه مدت بوده و بعد از مدتی تخریب ها جبران شد ولی امروز متاسفانه فارس و شیراز مورد حملاتی واقع شده که مستدام بوده و به نظر می رسد تا نابودی کامل این سرزمین کهن ادامه داشته باشد و قابل جبران هم نیست.

وی ادامه داد: عاملین حمله دشمن ناخواسته عبارتند از خشکسالی، حفر چاه های بی رویه، اجرای سیستم جمع آوری فاضلاب ، اجرای سیستم زه کشی و جمع آوری آبهای زیرزمینی شیراز، غصب آب سد درود زن توسط استان کهکیلویه و بویراحمد، عدم اجرای سد تنگ سرخ که اگر اجرا شده بود، آب آن را امروز حداقل بعنوان آب خوردن می توانستیم بخوریم، تاثیرات ظاهراً منفی جوی ناشی از احداث منطقه گازی عسلویه که بهره پولش نصیب دولت می شود و خسارتش را باید فارس پس بدهد است.

عضو شورای شهر شیراز افزود: عدم پیش بینی دولت های قبلی و فعلی در انتقال آب خلیج فارس به استان در سال های گذشته و ستون پنجم های دشمن عبارتند از غفلت و جهل و بی خیالی دولت و ملت همه ما مسئولیم و ناخواسته عامل دشمن شده ایم و هنوز نفهمیده ایم که واقعا کفگیر به ته دیگ خورده است.

معین تاکید کرد: از من شورای شهر بگیر تا شهرداری و استانداری و امام جمعه و نمایندگان مجلس و دولت البته من به دولت خیلی امیدی ندارم وقتی ما خودمان در استان هنوز به عمق این فجایع طبیعی و خود ساخته پی نبرده و فریاد نمی زنیم و وقتی رئیس سازمان محیط زیست کشور به شیراز می آید و هنوز هم به رویای احیای دریاچه مهارلو و تالاب های دیگر استان است و شاید هم نمی داند که عامل اصلی احیای تالاب ها جوشش آبهای زیرزمینی است و نه آب باران که ظرف چند ماه تبخیر می شود و نمی داند که در کویر لوت نمی توان تالاب داشت هرچند که باران هم ببارد و مثال تفکر ایشان در جلوگیری از احداث سدهای ذخیره آب مثال فردی است که در خانه خود آب خوردن کافی ندارد و بجای ذخیره سازی آب اندک باقی مانده ، به فکر پر کردن آب نمای منزل باشد.

وی تصریح کرد: مسئولین فارس و شیراز چرا فریادی نمی زنند و فکری نمی کنند، آیا در حفظ این سرزمین مقدس و سومین حرم اهل بیت(ع) و مردم آن مسئول نیستید، آیا سکوت و سری تکان دادن و لبخندی تلخ در مقابل این حقایق تکان دهنده کافی است، آیا نمی بینید که خشکسالی و تغییر اقلیم امسال فارس در 60 سال گذشته بی سابقه بوده وخالی شدن کامل سد درود زن به انهدام آن می انجامد و در سالهای آتی شاید مردم آب خوردن هم نداشته باشند، آیا فرو نشست زمین های اطراف پاسارگاد و تخت جمشید و استهبان و فسا و شیراز را نمی بینید، و شک نکنید که با ادامه این روند ظرف چند سال آینده فارس و شیراز به یک منطقه کویری با زمین هائی فرو نشسته و خشک تبدیل خواهد شد که تمدن و مردم مظلوم آن را نابود خواهد کرد و در آن زمان پشیمانی را سودی نیست و همگی ما مغضوب عذاب الهی ناشی از قصور و بی خبری خود خواهیم بود.

عضو شورای شهر شیراز تاکید کرد: البته به رحمت الهی واسعه الهی و نظر عطوفت امام زاده های مدفون در این دیار پاک پناه برده وامیدوارم که خود غفلت های ما را جبران کرده تا بقای این سرزمین مقدس ادامه یابد ضمناً به پشتوانه تجربیات 30 سال خدمت در مسئولیت های مدیریتی دانشگاه و سازمان نظام مهندسی و شهرداری و شورای شهر برای بعضی از مشکلات فوق راه حل عملی دارم که در صورت درخواست شورای تامین استان آنها را ارائه خواهم کرد.

ابراهیم شعرا عصر دوشنبه در صحن علنی شورای شهر شیراز، گفت: سرشماری اخیر نفوس و مسکن کشور حاکی از این است که جمعیت استان از مرز ۵ میلیون نفر گذشت و رشد شهرستان شیراز هم به مرز ۱.۸ میلیون نفر رسید و رشد جمعیت در این دوره ۶.۶ درصد بوده که جای نگرانی برای مدیریت شهری دارد.

وی ادامه داد: امروزه عمدۀ مسائل اجتماعی کشور ناشی از پدیدۀ مهاجرت و مهاجرت نیز برخاسته ازعدم تعادل ملی – منطقه ای کشور می باشد الگوهای مهاجرت نیزعمدتاً ازمناطق محروم به سوی شهرهای بزرگ است و این پدیده قطعاً فضای شهری کشور را گرفتار کرده است .

عضو شورای شعر شیراز ادامه داد: در اثبات گرفتاری شهرها ، همین بس که ۱۲.۵ میلیون نفرجمعیت در حاشیه شهرها زندگی می کنند طبعاً فضای اجتماعی هم متأثر از این موضوع دچار مشکلات خاص خود است.

شعرا تاکید کرد: هرچند روند رشد جمعیت کشور نشانگر کاهش نرخ رشد جمعیت است، اما رشد جمعیت مناطق شهری مثبت است و در این بین نرخ رشد مناطق روستایی منفی شده است.

وی یادآور شد: سه عامل باروری، مرگ و میر و مهاجرت در تغییرات میزان رشد جمعیت نقش دارند، نرخ باروی و مرگ و میر ایران در طول دهه اخیر با ثبات نسبی همراه بوده که در این بین بیشتر مهاجرت، بعنوان عامل رشد جمعیت شهری نشان می‌دهد.

عضو شورای شهر شیراز افزود: نرخ رشد جمعیت روستایی ( طی سالهای ۹۰- ۱۳۴۵ ) با یک سیر نزولی منفی شده طی همین سالها نرخ رشد جمعیت مناطق شهری در سال ۹۰ به بالای ۲ درصد رسیده و نکته مهم آن که، طی همین سالهایی که نرخ رشد جمعیت در مناطق شهری کوچک سیر نزولی داشته ولی متوسط نرخ رشد جمعیت برای شهرهای بزرگ مثبت بوده و برای مثال برای شیراز ۴ درصد بوده است که عدد بزرگی است.

شعرا ادامه داد: میزان مهاجرین وارد شده به شیراز به ازاء هر هزار نفرجمعیت شهر ، بدین معنی است که از هر هزار نفر جمعیتی که در خیابان های شیراز مشاهده می کنید ، ۹۱ نفر مهاجر هستند که این آمار قطعاً تا سال ۹۵ روند افزایشی داشته است.

وی با اشاره به برهم خوردن تعادل جمعیتی در شیراز، گفت: در حالیکه محدوده نرمال جنسیتی ۱۰۵ -۱۰۳ است درشیراز این نسبت ۱۰۰ است در نتیجه در این شرایط تجرد دختران در شیراز قطعی است در مناطق مختلفی از شیراز هم عدم نسبت جنسی نرمال مشاهده می شود که باید مورد توجه مسئولین ذیربط قرار گیرد.

عضو شورای شهر شیراز ادامه داد: طبق آمار ، ۷.۵۹ درصد خانوارهای شهر صدرا و ۴.۳۹ درصد خانوارها در شیراز مستأجر هستند و شهری که این میزان از خانوارهایش مستأجر هستند کاملاً می تواند در معرص خطر باشد اگر حجم مسکن در سبد خانوار ۴۰ درصد باشد، با توجه به معضل بیکاری در شیراز با ۱۳ درصد در جامعه شهری شیراز و ۱۸ درصد در کل شهرستان و ۳۰درصد هم در بقیه شهرهای اطراف طبعاً می تواند برای خانواده ها مشکل ساز شود .

وی ادامه داد: مسئولین همه باید فکر راه چاره باشد زیرا رتبه اول قتل و نزاع ، تصادفات در شهر مهد تمدن در گذشته سابقه داشته یا به علت وجود اختلافات فرهنگی و اجتماعی موجود و زیر پا گذاشتن سنت های اخلاقی و فرهنگی این اختلالات قومی است.

عضو شورای شهر شیراز تاکید کرد: باید کنترل و مدیریت پدیدۀ مهاجرت و تبعات ناشی از آن دغدغۀ همۀ مسئولین ملی، استانی و شهری شود و در برنامه ریزی های محلی و ملی سهمی به این موضوع اختصاص یابد.

مهر

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار