t_page
کد خبر: ۸۶۲۵
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۱
آیا با تجربه 38 سال انقلاب و توطئه‌های رنگارنگ استکبار جهانی این‌همه خوش‌بینی به غرب، فتح‌الفتوح نامیدن برجام، آفتاب تابان و باران رحمت خواندن آن ساده‌اندیشی نیست؟

به گزارش عصر فارس، غلامرضا صفرپور، مدرس دانشگاه‌های آزاد فارس در تحلیلی با فرجام برجام پرداخت و نوشت:

ولن ترضی عنک الیهود و لا نصاری حتی تتبع ملتهم

هرگز یهود و نصاری از تو راضی نخواهند شد (تا به‌طور کامل تسلیم خواسته‌های آن‌ها شوی) مگر اینکه از آیین آن‌ها پیروی کنی

یکی از روش‌های پیشبرد سیاست خارجی و اهداف و منافع ملی در کنار ابزارهای دیگر (اقتصادی فرهنگی و نظامی) دیپلماسی، مذاکره و چانه‌زنی است و این‌زمانی توأم با موفقیت خواهد بود که یک فضای منطقی و یک نوع احترام متقابل حاکم و طرفین به فکر جمع جبری صفر نباشند.

بفرموده مقام معظم رهبری مذاکره در محیطی عقلانی، منطقی و اخلاقی صورت گیرد معمولاً طرف‌های مذاکره‌کننده با توجه به نکات قوت و ظرفیت و داشته‌های خود همراه با شناخت دقیق از نظام بین‌الملل و نکات قوت و ضعف رقیب وارد گفتگو و چانه‌زنی می‌شوند.

با توجه به مطالب گفته شده جمهوری اسلامی ایران دارای ظرفیت‌ها و نکات قوت در زمان مذاکرات در داخل و خارج برخوردار بود. که متأسفانه درست از آن بهره‌برداری نشد.

ازجمله خلق حماسه سیاسی و حضور حداکثر مردم با همه فشار و تحریم‌ها، حمایت رهبری و اعلام نرمش قهرمانانه و مجوز پیگیری پرونده هسته‌ای از سوی وزارت امور خارجه و ... و همچنین پیشرفت صنعت هسته‌ای در این مدت 8 سال که با ایستادگی و مقاومت مردم و ایثارگری دانشمندان شهید هسته‌ای و مدیریت رهبری به اورانیوم 20 درصد غنی‌شده، آب‌سنگین اراک، تأسیسات فردو، میله سوخت، سانتریفیوژهای نسل جدید و ... دست پیداکرده بودیم و در منطقه هم شاهد نفوذ روزافزون جمهوری اسلامی در لبنان، سوریه، فلسطین و عراق بوده و با کاهش نفوذ غرب روبرو بودیم. با همه زحماتی که تیم دیپلماسی ما در برابر نمایندگان کشورهای 1+5 و به‌ویژه زورگویان غرب کشیده که قابل‌تحسین است. متأسفانه در نشست اول که منجر به توافقنامه بسیار ضعیف اولیه ژنو شد از تمام دارایی‌های هسته‌ای خود عقب‌نشینی کرده و خودمان را خلع سلاح کردیم این خوش‌بینی به غرب باعث شد رئیس‌جمهور که ادعای فضای باز سیاسی و نقدپذیری داشتند، منتقدین را بی‌سواد، بدون شناسنامه و ارجاع آنان به جهنم با لحنی که درخور و شایسته هیچ‌کدام از طرفین نبود متهم کردند.

و این در حالی بود که بعدازاین توافقنامه ضعیف و یک‌طرفه بعد از هر نشستی مسئولین غربی به‌ویژه آمریکایی لحن آن‌ها تندتر و اقدامات ضد ایرانی آن‌ها هم بیشتر شد.

از این‌طرف پاسخ دندان‌شکنی به آنان داده نمی‌شود آیا این بی‌اعتمادی غرب را نمی‌رساند؟ آیا این نشان دادن پنجه چدنی زیر دستکش مخملی نیست؟ امروزه بعد از گذشت دو سال از انجام تمام تعهدات از سوی جمهوری اسلامی ایران، متأسفانه از سوی غرب به‌ویژه آمریکا روی کاغذ یا به‌صورت شفاهی تحریم تعلیق یا لغو شده ولی در عمل به گفته رئیس بانک مرکزی کشور «تقریباً هیچ» چیزی نصیب ایران نشده است.

واقعاً برای ملت فهیم ایران جای سؤال دارد که با توجه به هشدارهای مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر بدعهدی و عدم خوش‌بینی و اعتماد به غرب و تذکر برخی از منتقدین آیا تیم دیپلماسی به‌ویژه وزیر محترم امور خارجه که قریب به 20 سال سابقه و تجربه در وزارت امور خارجه و نمایندگی ایران در سازمان ملل داشته و یا اینکه رئیس‌جمهور محترم مسئول تیم مذاکره‌کننده در دولت اصلاحات با غربی‌ها در نشست‌های بروکسل، تهران و.. بوده و دو سال تعلیق نتیجه آن دوران چه شد؟

آیا با این تجربه 38 سال انقلاب و توطئه‌های رنگارنگ استکبار جهانی این‌همه خوش‌بینی به غرب فتح‌الفتوح نامیدن برجام و آفتاب تابان. باران رحمت و...ساده‌اندیشی نیست؟

لازم است در چنین شرایطی هیئت نظارت بر حسن اجرای برجام. شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی به وظایف ملی و قانونی خود عمل نمایند تا بیش از این دستاورد مقاومت و ایستادگی مردم و خون‌بهای شهیدان هسته‌ای از بین نرود.

با توجه به اینکه هم رئیس‌جمهور محترم و هم تیم دیپلماسی بحث از توافق برد-برد و بده بستان می‌کردند. و ما در همان توافق اولیه با دادن امتیازات ویژه خود را در مقابل طرف بدعهد و مکاری هم چون آمریکا خلع سلاح نمودند بازی برد- برد بدین معنی است که ما 19 هزار سانتریفیوژ را به پنج هزار کاهش می‌دادیم و یک تحریم (بانکی) غرب برمی‌داشت و ما متقابلاً اورانیوم 20 درصد غنی‌شده را تبدیل به 3.67 درصد می‌رسانیم غرب تحریم دیگری (بیمه‌ای، نفتی،...) برمی‌داشت ولی متأسفانه چنین نشد. امروزه به اعتراف تیم دیپلماسی غیر از برداشتن تحریم‌ها روی کاغذ و شفاهی چیزی نصیب ایران نشده است.

با پشت‌‌سر گذاشتن این تجربه نشان از هوشمندی، درایت و تحلیل واقعی مقام معظم رهبری دارد که از همان ابتدای مذاکرات بدعهدی و عدم اعتماد و خوش‌بینی به غرب مکرر هشدار دارند ولی متأسفانه دولتمردان که بارها دشمنی آمریکا را تجربه کرده بودند بازهم در برابر غرب از خود انفعال نشان می‌دهند.

و مکروا و مکرالله و الله خیر الماکرین

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار