t_page
کد خبر: ۸۷۲۹
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۰
پس از فراخوان محمدباقر قالیباف در دومین مناظره انتخاباتی مبنی بر اینکه ۶ نامزد حاضر در انتخابات، لیست دارایی‌های خود را اعلام کنند، موج حمایت‌های گسترده از این پیشنهاد در کشور شکل گرفته است.
به گزارش عصر فارس، پس از فراخوان محمدباقر قالیباف در دومین مناظره انتخاباتی مبنی بر اینکه ۶ نامزد حاضر در انتخابات، لیست دارایی‌های خود را اعلام کنند، موج حمایت‌های گسترده از این پیشنهاد در کشور شکل گرفته است.

شهردار تهران، در دومین مناظره انتخاباتی گفته بود: من پیشنهادی دارم که آن را آماده کرده‌ام که همه ما در هفته آینده لیست اموال خود و بستگان درجه یک خود را برای مردم اعلام کنیم و به قوه قضائیه هم ارائه دهیم تا مردم بدانند با چه افرادی طرف هستند و ثروت اعضای دولت معلوم باشد.

اکنون سؤال اینجاست که موضع ۵ نامزد دیگر در قبال این پیشنهاد مهم چه خواهد بود و آیا در مناظره سوم، حجم ریالی اموال هریک از ۶ نامزد اعلام خواهد شد یا خیر...؟![۱]

*هرچند که یک انتظار عمومی در حال شکل‌گیری است تا نامزدهای انتخابات، فهرست دارایی‌های خود و بستگان درجه اولشان را اعلام عمومی کنند اما در همین رابطه اطلاعاتی مختصر از وضعیت مالی کاندیداها نیز وجود دارد که دانستن آنها حائز اهمیت است.

البته این اطلاعات پیش از این هم بصورت جسته و گریخته در رسانه‌های کشور نشر یافته و تکذیب هم نشده است اما بازخوانی آنها می‌تواند به مطالبه شکل گرفته مبنی بر اعلام فهرست دارایی‌ها توسط نامزدهای انتخابات کمک کند.

لازم به ذکر است که ما در ذکر این اطلاعات، از بیان مقولات مشکوک، مبهم و بی‌سند در قبال تمام نامزدهای محترم خودداری کرده‌ایم.

یکم: حسن روحانی: اطلاعات چندانی در زمینه دارایی‌های شخصی رئیس‌جمهور روحانی در دست نیست. الّا خبری که درباره منزل شخصی او در رسانه‌ها نشر یافته و البته تکذیب هم نشده است.

گفته می‌شود خانه آقای روحانی بیش از ۵۰ میلیارد تومان ارزش دارد.

دوم: اسحاق جهانگیری: او یکی از چهره‌های محجوب حزب کارگزاران سازندگی و از معاریف اصلاح‌طلب است.

با این حال، شخص آقای اسحاق جهانگیری، ۵ سال قبل در برنامه تلویزیونی شناسنامه با نقل خاطره‌ای از احمدی‌نژاد اینطور گفت که به مدیران دولت جدید گفتم که اگر ما را به کار نگیرید، می‌رویم در بخش خصوصی و پولدار می‌شویم! و آنها هم البته ما را به کار نگرفتند و ما هم رفتیم در خارج از کشور کار اقتصادی کردیم.

سوم: سیدمصطفی هاشمی‌طبا: او یکی از چهره‌های بی‌حاشیه اصلاح‌طلب و از مدیران کارگزارانی جریان چپ است.

تقریبا هیچ حاشیه خاص مالی درباره هاشمی طبا وجود ندارد و به نظر نمی‌رسد او صاحب دارایی‌های کلان باشد. مگر اینکه نکته‌ای از چشم مردم و رسانه‌ها دور مانده باشد. اما با این حال وی مخالفت خود را با اعلام  عمومی لیست اموال اعلام کرده است. وی این نظریه را مطرح کرده است کسی که پول ندارد ممکن است به بیت المال دست بزند!

چهارم: سیدابراهیم رئیسی: آقای رئیسی به دلیل زیّ طلبگی و حضور نزدیک به سی و چند ساله در مناصب قضایی و نظارتی کشور، طبعاً نمی‌تواند از اموال کلانی برخوردار باشد و نکته یا شائبه خاصی هم در این زمینه از سوی رسانه‌ها گزارش نشده است.

پنجم: محمدباقر قالیباف: سابقه مدیریتی قالیباف در نیروی هوایی سپاه پاسداران، در فرماندهی ناجا و در شهرداری تهران نشان می‌دهد که او بیش از فعالیت‌های فوق برنامه شخصی به کارهای اجرایی و مدیریتی مشغول بوده است و صحبت او مبنی بر اینکه تاکنون کار مشروع اقتصادی هم انجام نداده؛ صحیح است.

البته اصلاح‌طلبان و حلقه انحرافی دولت قبل، چند ادعا درباره فرزند وی پیرامون فعالیت‌های اقتصادی مطرح کردند که البته هیچگاه تاکنون اثبات نشده‌اند.

ششم: سیدمصطفی میرسلیم: او از سالیان دور در سمت‌های مختلفی در نظام اسلامی مشغول فعالیت بوده است. با این وجود اما شائبه خاصی در زمینه برخورداری از یک زندگی اشرافی و یا فعالیت اقتصادی کلان پیرامون او مطرح نشده است.
مطالب مرتبط
برچسب ها: عصر فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار