t_page
کد خبر: ۸۸۲۴
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۰
وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی یادداشتی با اشاره به شرایط ویژه جهان کنونی و مشکلات درونی دولت آمریکا، نکاتی را در خصوص تشکیل کابینه جدید و استفاده بهینه از این فرصت استثنایی گوشزد کرده است.

عصر فارس/ کامران باقری لنکرانی؛ زوال و اضمحلال مستکبران و قدرت‌های استکباری از وعده‌ها و سنت‌های الهی است؛ از منظر اندیشمندان و رصدگران آگاه، دولت استکباری آمریکا در حال حاضر ناتوان‌تر از هر زمان دیگر با شتاب فزاینده‌ای در مسیر تحقق این سرنوشت محتوم قرار گرفته است.

چالش‌ها و نواقص نظری و راهبردی در حوزه‌های کلان سیاسی - اجتماعی، فساد و اضمحلال اخلاقی، عدم صداقت در گفتار، عدم التزام به قواعد اولیه انسانی ازجمله وفای به عهد و عدم پایبندی به پیمان‌نامه‌های دوجانبه و چندجانبه بین‌المللی و ممزوج بودن آن‌ها با بدهی‌ها و چالش‌های عظیم اقتصادی و گرفتار آمدن در باتلاق افغانستان و عراق، دولت آمریکا را مجبور به روزمره‌گرایی و هرج‌ومرج در تصمیم‌گیری و به‌طور نمونه باج‌گیری از متحدان سیاسی - نظامی خود به بهانه تأمین امنیت آن‌ها و دوشیدن گاوهای فربه منطقه‌ای با ترفند اختلاف‌افکنی و دیگرهراسی نموده است.

شرایط و صحنه جهانی ناپایدار و به‌سرعت در حال تغییر و دگرگونی است؛ اختلافاتِ معمولاً نهان و زیرپوستی آمریکا و اروپا به‌عنوان جبهه متحد بعد از جنگ دوم جهانی، اکنون به‌صورت موضوعات حاد در منظر جهانیان در حال جریان است. اتحادیه اروپا که تا همین اواخر در مصاف با مشکلات به افتراق و زوال نزدیک‌تر می‌نمود، در مصاف با دولت فعلی آمریکا به اتحاد و همبستگی نزدیک‌تر شده است و در حال حاضر نیز بر اساس واقعیت‌های موجود، شرایط به نفع این اتحادیه در حال تغییر است.

نظریه‌پردازان آمریکایی به دلیل ضعف، فساد و اختلافات عدیده و مشهود در هیات حاکمه آمریکا و مبتلا شدن کشورشان به دولتی که ضعف و فساد شخصیتی رئیس آن حتی امکان هماهنگی اعضای دولت خود را از دست داده است و همچنین عملکرد هرج‌ومرج‌گرایانه و روزمره‌گرای دولت آمریکا، فلج شدن سیاسی آمریکا را دور از ذهن نمی‌دانند؛ لذا آنان، کارگزاران و سیاستمداران را به اجرای ترفند روانکاوانه« دیگر هراسی» و خطرناک جلوه دادن کشورهای مخالف سیاست‌های آمریکا در بین افکار عمومی توصیه می‌نمایند.

از منظر آنان، تغییر مرکز ثقل و نقطه توجه از مشکلات و اختلافات داخلی آمریکا به مسائل بیرونی از طریق استفاده از ابزارهای گسترده تبلیغاتی، سیاسی و حتی اقتصادی، تا مدتی می‌تواند از عواقب واگرایی در حاکمیت آمریکا جلوگیری نماید و یا حداقل از شتاب آن بکاهد.

استفاده برخی از سیاستمداران آمریکایی از واژه‌هایی چون «ایالات نامتحده آمریکا» و «ترامپ آخرین رئیس‌جمهور آمریکا» و از این قبیل، خارج از درست و یا نادرست بودن آن‌ها، می‌تواند در راستای فشار و اضطراب روانی نشات گرفته از واقعیت‌های امروز آمریکا، تحلیل شود.

بر اساس شواهد موجود یکی از مهم‌ترین اهداف تصویب قانون تحریم‌های بی‌سابقه آمریکا علیه ایران، کره شمالی و روسیه، نمایش انسجام حاکمیت روبه‌زوال آمریکا (حتی به‌صورت مقطعی) در بین افکار عمومی داخلی و خارجی است. هرچند که در بدو امر این قانون به‌خودی‌خود منعکس‌کننده نوعی قانون‌مند کردن هرج‌ومرج و روزمره‌گرایی دولت آمریکا است؛ با عین حال آمار بسیار بالای موافقان این تحریم‌ها در مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا می‌تواند مؤید تصمیم به «حفظ ظاهر» و «جلوه‌دهی انسجام حاکمیت روبه‌زوال آمریکا» باشد که این خود مبتنی بر نوعی «تبختر و استبعاد خاص آمریکایی» است.

واقعیت امروز سیاست در ایالات متحده آمریکا این است که «ترفندگرایی آمریکایی» جای سیاست‌گذاری راهبردی را اشغال کرده است. باوجودی که گفته می‌شود «آرمان سبک زندگی آمریکایی مرده است» اما «تبختر و استعباد آمریکایی» همچنان با دولت‌مردان مستکبر و زیاده‌خواه عجین و همراه است.

رقم خوردن تحولات خیره‌کننده اخیر جبهه مقاومت به برکت تلاش‌ها و پایمردی‌ها و ازجان‌گذشتگی‌های مجاهدان بی‌ادعا و تثبیت نقش سازنده ایران اسلامی در منطقه به‌ویژه بعد از پیروزی‌های اخیر در جبهه سوریه و عراق و خیزش دشمن‌شکن مردم در بیت‌المقدس و فلسطین و مقاومت اعجاب‌آور مردمی در یمن باوجود بکار گرفتن انواع ترفندهای خبیثانه استکبار در مقابله با آنان از سویی، و واکنش‌های خلاف انتظار آمریکایی‌ها از سوی کره شمالی و روسیه در برابر ترفند مصوبه تحریم‌های آمریکایی از سوی دیگر بر ضعف مفرط نظام استکباری آمریکا صحه می‌گذارد.

در چنین شرایط ویژه جهانی و منطقه‌ای، در یک هم‌زمانی تعیین‌کننده، فرصت قانونی انتخاب اعضای دولت دوازدهم برای جمهوری اسلامی ایران فراهم آمده است.

در اولین اقدام بنیادی و مؤثر در جهت استفاده هوشمندانه از فرصت تعیین‌کننده به وجود آمده در راستای حفظ و ارتقاء هر چه بیشتر انسجام، اقتدار و منافع ملی و تضمین حقوق حقه مردم، بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رئیس‌جمهور با انتخاب و معرفی افراد شایسته به مجلس شورای اسلامی و نمایندگان مردم نیز با بررسی دقیق سوابق و عملکرد افراد و رای اعتماد مبتنی بر حقیقت، عقلانیت، شجاعت و عدالت می‌توانند با انتخاب افراد متعهد، کارآمد، پاکدست و پاسخگو و دارای وقت و توان کافی برای خدمت‌گذاری، اقدام مؤثر نمایند.

بهره‌گیری از تجارب ارزشمند گذشته، تصحیح برخی باورهای غلط و احیاناً خوش‌بینانه خسارت‌آفرین، اصلاح رویکردها و روندهای معیوب، خدمت بی‌منت به مردم، حفظ و حراست از منافع ملی و اعتلای انقلاب اسلامی و عدم تسلیم در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمنان خارجی و احزاب و گروه‌های قبیله‌ای داخلی، تلاش پیگیر در راستای رفع ناکارآمدی‌های پرهزینه و حاشیه‌ساز و پرهیز از حاشیه‌سازی‌های عدالت و آزادی‌سوز، اجازه جولان ندادن به آب گل‌آلودکنندگانی که در هر شرایط در حال ماهیگیری‌های قبیله‌ای هستند، پیشگامی خود و اطرافیان در تسلیم و پاسخگویی در برابر قانون، جلوگیری قاطع همه مسئولین قوا از تلاش‌های برخی از صاحبان قدرت و ثروت در جهت توزیع ویژه‌خواری بین خانواده و خواص مرتبط با خود، جلوگیری از شیوع جدایی بین مردم و حاکمیت که بعضاً بابیان و عمل برخی از صاحب‌منصبان محقق می‌شود که ازجمله عوارض تلخ مُترتّب بر آن، دلسردی و ناامیدی مردم است و ... می‌تواند در جهت استفاده بهینه از این فرصت استثنایی مؤثر واقع گردد.

خوشبختانه در راستای استفاده بهینه و هوشمندانه از این فرصت تاریخی گران‌بها، داشته‌ها و سرمایه‌های عظیمی در کشور عزیزمان وجود دارد. اعتقاد و ایمان و توکل به قدرت لایزال خداوندی و نعمت ولایت‌فقیه و نقش بلامنازع و بالنده مردم آگاه و شجاع در تحقق حاکمیت ارزش‌های الهی و نقش‌آفرینی مؤثر ایشان در تصمیم‌گیری‌ها، وجود منابع سرشار طبیعی و خدادادی و موقعیت ویژه و استثنایی جغرافیایی و خیل عظیم نیروهای جوان تحصیل‌کرده مبتکر و مشتاق تلاش و سازندگی ازجمله سرمایه‌های بی‌بدیلی هستند که می‌توانند کشور و ملت عزیز ایران را در استفاده شایسته و بایسته از این فرصت تعیین‌کننده یاری رسانند.

برهه حساس و تعیین‌کننده کنونی را هوشمندانه دریابیم. فرصت خدمت و خیرخواهی را قدر بدانیم و آن‌ها را از دست ندهیم.

بیان با کلام نورانی امیرالمؤمنین امام علی علیه‌السلام متبرک خواهد شد؛ آنجا که فرمودند:

«إِنتهزوُا فُرَصَ الخیرِ فإِنَّها تَمُرُّ مَرَّ السَّحاب: فرصت‌های نیک را غنیمت بشمارید؛ به‌درستی که این فرصت‌ها مانند گذر کردن ابر می‌گذرند.»

و همچنین فرمودند:

«قُرِنَتِ الْهَیْبَةُ بِالْخَیْبَةِ وَ الْحَیَاءُ بِالْحِرْمَانِ وَ الْفُرْصَةُ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ فَانْتَهِزُوا فُرَصَ الْخَیْرِ: ترس قرین یأس و کم‌رویی (رودربایستی) همراه با محرومیت است. فرصت به‌مانند ابر گذرا می‌گذرد، پس فرصت‏هاى نیک را غنیمت دانید.»

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار