t_page
کد خبر: ۸۸۷۵
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۲
آیت الله ایمانی:
هر روز هم تجربه، آزمون و خطا، تکرار این حالات، عامل و کار باید همراه با بصیرت، بیداری، برنامه و حساب و کتاب باشد.
گزیده بیانات آیت الله ایمانی در خطبه نماز جمعه شیراز ۱۳۹۶/۵/۲۷:

مولای متقیان امیرالمومنین در توصیف پرهیزکاران این چنین آنان را معرفی می کند : قبل از این که مجبور شوند و علیه شان شهادتی داده شود، خودشان به حق اعتراف می کنند و گواهی می دهند.

امیدوارم بتوانیم از نظر طی مراحل کمال به آنجا برسیم که خود قاضی خود باشیم و عیب و نقص خود را برای اصلاح متذکر شویم.

کار در مقایسه با ارزش های الهی از یک جایگاه بالاتری برخوردار است ، کاری که برای حفظ آبروی خود و خانواده خود باشد و تلاش برای معیشت باشد؛ این کار اشاره شد به اینکه باید دانش بنیان و خردمحور باشد.

امام صادق ع و سایر پیشوایان دینی مطلبی دارند و می فرمایند: هر گونه کاری نیاز به برنامه دارد، بدون برنامه کار به نتیجه نمی رسد، برنامه یعنی هدف از کار مشخص است، ابزار کار پیش بینی شده، دانش کار دیده شده و براساس تجربه لازم اقدام شده است؛ دانش، عقل، خرد و تجربه دست به دست هم می دهد یک برنامه می سازد.

امام صادق ع می فرمایند: دانش باید به درد کار بخورد، علم باید مفید برای کار باشد، آموزش باید مقدمه کار قرار بگیرد، اگر علم مقدمه کار بود کار ارزشمند می شود.

اما چه کنیم دست های استعمار، نظام آموزشی آموزش و پرورش ما را از آغاز که آموزش و پرورش در این کشور راه افتاد علم را برای علم ایجاد کرد نه علم را برای عمل .

امام صادق ع غیر از این می فرماید: به اینکه علم باید همراه کار باشد، وقتی همراه کار شد علم زیادتر می شود، وقتی دنبال عمل رفتید عمل باعث می شود علم پیدا بشود یعنی همان علم افزوده گردد و بیشتر شود.

بعد امام می فرماید: دانش داد می زند می گوید من مقدمه کارم، من برای کار آمده ام، اگر آن را پاسخ گفتید علم باقی می ماند والا اگر پاسخی به علم داده نشد علم از انسان کوچ می کند و از انسان خارج می شود و انسان جاهل می گردد یعنی چراغ او نور ندارد و این مشکلی است که امروز در جامعه ما است.

اینکه رهبر معظم انقلاب سال های سال دستور فرمودند سند تحول در آموزش و پرورش نوشته شود که آموزش مقدمه عمل و کار باشد و یک فارغ التحصیل دانشگاه خود سازنده باشد وقتی از دانشگاه بیرون آمد نه طلبکار دولت که بگوید آقا شغل به من بده، چه شغلی؟ تو باید شغل ایجاد بکنی، باید برای دیگران هم شغل ایجاد بکنی.

این مسئله مهمی است که ما در زندگیمان علم را از عمل جدا کردیم.

نکته دوم که امام صادق می فرماید: عمل باید همراه با بصیرت و برنامه باشد، بدون برنامه، عمل به جایی نخواهد رسید.

جمله ای که از امام صادق ع در حدیث دوم آمده است این است که می فرمایند: کار بدون برنامه مثل کسی است که در بیراهه دارد حرکت می کند، هر چی زحمت می کشد به نتیجه نمی رسد.

ما چقدر امروز در بیراهه حرکت کردیم.

چقدر این دولت آمد برنامه دولت قبلی را گفت باطل است غلط است، دولت بعدی می آید می گوید برنامه دولت قبلی غلط است ؛این وضعیت که قابل دوام نیست.

مردم گناهشان چیست که هر دولتی که می آید اولین کاری که انجام می دهد اشکالات دولت قبلی را بیان می کند و همه اشکالات را گردن دولت قبلی می اندازد

اگر ما در چارچوب برنامه حرکت کرده بودیم اینجور نبود، الآن برنامه ششم در دستور کار است خب باید تمام برنامه های دولت در قالب برنامه ششم باشد اما آیا هست؟

برنامه پنجم آیا اجرا شد؟ برنامه چهارم آیا همه آن ها اجرا گردید؟

بدون برنامه کار می کنیم هر کسی که می آید عیب را گردن دیگری می اندازد و ما مردم هم باید چوب بی برنامگی مجموعه دست اندرکاران امور بخوریم.

هر روز هم تجربه، آزمون و خطا، تکرار این حالات، عامل و کار باید همراه با بصیرت، بیداری، برنامه و حساب و کتاب باشد.

در شرایطی که آمریکا با پول عربستان به کشورهای منطقه حمله کرده و جنایت می کند، باید ما توان دفاعی خود را افزایش داده و احدی حق ندارد درباره توان بازدارندگی کشور اظهار نظر کند.

دیگر این تجربه را تکرار نمی کنیم چراکه اگر قدرت نظامی نداشته باشیم در دنیای امروز گرفتار می شویم، همان طور که اکثر کشورهای منطقه گرفتار شدند، بنابراین باید توان دفاعی خود را بیش از پیش افزایش دهیم.

رسانه های دنیا در برابر جنایات آمریکا در یمن خفه خون گرفته اند و این سکوت جنایت دیگری است که به خاطر خوش خدمتی به آمریکا انجام می پذیرد.

آمریکای مدعی مبارزه با تروریست، مواضع حشد الشعبی در مرز سوریه و عراق را با توپخانه گلوله باران می کند تا راه را برای داعش هموار کرده و در نیروهای مقاومت گسست ایجاد کند که شهید محسن حججی نیز در این جنایت به دست نیروهای داعش درآمد و شهید شد.

محسن حججی عزیز ما و عزیز دنیای اسلام بود که در اسارت مردانگی خود را نشان داد و شهادت او نه در منطقه، بلکه در دنیا موج رسانه‌ای ایجاد کرد و امید داریم که نیروهای مقاومت روزی زمین را از لوث وجود داعش و گروه‌های تکفیری پاک کنند.


 
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار