t_page
کد خبر: ۸۹۱۵
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۱
محمدمهدی اسدزاده؛
درختان سیب: درختان سیب از نوع سیب های زرد و دومزه و سیب گلاب بود. عمده سیب های این منطقه (منطقه معروف به خانه زنیان یا چرامکان) از این نوع هستند. تقریبا از اواسط مرداد ماه سیب های این باغ ها در کنار جاده و در بازارها برای فروش عرضه می شود. لازم به ذکر است که برخی از این سیب ها بر شاخه سوخته یا خراب شده بودند.

درختان سیب: درختان سیب از نوع سیب های زرد و دومزه و سیب گلاب بود. عمده سیب های این منطقه (منطقه معروف به خانه زنیان یا چرامکان) از این نوع هستند. تقریباً از اواسط مرداد ماه سیب های این باغ ها در کنار جاده و در بازارها برای فروش عرضه می شود. لازم به ذکر است که برخی از این سیب ها بر شاخه سوخته یا خراب شده بودند.


درخت به: غیر از درخت سیب، درخت به نیز در این باغ وجود داشت. به میوه است که از هر لحاظ شبیه سیب می باشد. تفاوت های اندکی میان سیب و به وجود دارد. درخت به معمولاً تیره تر از درخت سیب است. میوه به نیز درشت تر و تیره تر (در مقایسه با سیب های زرد و گلاب) می باشد. اما فرق دیگری نیز میان میوه به و سیب وجود دارد و آن این است که به، کرک هایی را بر خود دارد. مزه میوه به در حالت خام تقریباً شبیه سیب است. میوه به اما بیشتر به خصوص در میان مردم کازرون به صورت مربا استفاده می شود. مربای به، یکی از بهترین و خوشمزه ترین مرباهایی است که تا حال خورده ام و شاید بتوانم با کمال اطمینان بگویم که بهترین مربایی که خورده ام همین مربای به بوده است. به خواص دارویی خاصی هم دارد. به از نظر مزاجی میوه ای معتدل است که دارای ویتامین های A و B و C و همچنین قند و پپتین می باشد. به برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله عفونت‌های روده‌ای و ورم حاد روده، اسهال مخصوصاً از نوع خونی، سوزش مجاری ادرار، تنگی نفس، سردردهای مزمن و التهاب‌های مختلف مفید است. البته به بصورت شربت به لیمو نیز عرضه می شود. به لیمو نیز در کازرون ما بسیار زیاد استفاده می شود و در خانه مردم کارزون معمولاً این شربت موجود است. مردم کازرون به محض بروز دل درد و مریضی هایی اینچنین مثل اسهال همچنین در فصل سرما و برای سرفه های خشک و حتی برای تب و سینه درد نیز اولین چیزی که استفاده می شود شربت به لیمو است. (که البته موارد استفاده مردم کازرون از این میوه امروزه از نظر علمی نیز اثبات شده است و در خیلی موارد نیز نتیجه مثبتی دارد)  جز در موارد اندکی که شامل مزاج غیر می شود می توان از به در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده کرد. گفته می شود به باعث جلوگیری از خونریزی (بخصوص برای بیماران هموفیلی و خونی) و تشنگی و سردرد بسیار مفید است و به تقویت حافظه نیز کمک می کند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار