t_page
کد خبر: ۹۰۱۸
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۵
" محمد بارونی "
اولیای خدا کسانی هستند که همه اراده و اختیار خود را به خدا سپرده اند و خدا را مالک و صاحب اختیار خود قرار داده اند.
" اولیا" جمع " ولیّ " است و " ولایت" به معنای سرپرستی و صاحب اختیار و اراده بودن ، در همه امور است. به طوری که برای کسی که ولایت او را در دست گرفته اند ، هیچ گونه اراده و اختیاری نمی باشد .     

" ولیّ " هم به آن کسانی که سرپرست و صاحب اختیارهستند، گفته می شود. (اللَّهُ وَلِيُّ الَّذينَ آمَنوا… ) وهم به کسانی که تمام اراده و اختیار خود را به سرپرست خود سپرده اند.( أَلا إِنَّ أَوْلِيَاء اللّهِ...)

بنابراین :

اولیای خدا کسانی هستند که همه اراده و اختیار خود را به خدا سپرده اند و خدا را مالک و صاحب اختیار خود قرار داده اند.

اولیای خدا کسانی هستند کهبه خاطرانجام نیکی ها و خوبی ها و ترک زشتی ها و بدی ها، به مقام والایی از ایمان به خدا رسیده اند. اینان چون مداوم عاشق دوستی با خدا و پروردگار خود هستند، لذا همواره برای کسب رضایت او، از اندیشه های ناصواب و رفتارهای ناصحیح و گفتارهای نادرست دوری می کنند، به گونه ای که حتی در دل هم نیت بد نمی کنند. اینان به مرتبه ای از تقرب رسیده اند که همه وجود خود را تقدیم حضرت پروردگار کرده اند و به آنچه خدا بخواهد رضایت می دهند و تسلیم قضا و قدر الهی می باشند.( وَرِضْوَانٌ مِنَ اللَّهِ أَكْبَرُ ۚ)

اولیای خدا کسانی هستند که شیطان به آنان دسترسی ندارد و نمی تواند بر آنان مسلط شود و آنان را فریب دهد، چون آنان همه اراده و اختیار خود را به خدا سپرده اند و خدا هم در وجود آنان اراده و اختیار دارد ، لذا شیطان نمی تواند بر اراده و اختیار خدا غلبه کند.  ( رعد /99)

اولیای خدا کسانی هستند که چون به خدا تقرب جسته اند، خدا آنان را دوست می دارد، آن وقت خدا گوش آنان می شود، تا با آن بشنوند و چشم آنان می شود، تا با آن ببینند و زبان آنان می شود، تا با آن سخن بگویند و دست آنان می شود، تا با آن داد وستد کنند و هرگاه خدا را بخوانند، خدا پاسخ شان می  دهد و اگر چیزی از خدا بخواهند، به آنان داده می شود. (حدیث قدسی)

اولیای خدا کسانی هستند که به مرتبه ای ازطهارت و پاکی روح رسیده اند که محال است عمل زشتی از آنان سر بزند، اینان مرتباً خود را حسابرسی می کنند و به اعمال خود نظر می افکنند. به تهذیب نفس می پردازند و همه تلاششان خشنودی و رضایت پروردگار عالم است  و چون به خدا تقرب جسته اند، لذا ترس و حزنی در دنیا و آخرت ندارند. ( یونس /62)

اولیای خدا کسانی هستند که که به مرحله خلوص رسیده اند ، اینان دامان خود را از تعلقات مادی تکانده اند. البته مانند همه افراد زندگی روزمره را می گذرانند، اما دلبستگی به دنیا ندارند و خود را عاشق و گرفتار این دنیای مادی و زورگذر نکرده اند، بلکه وجود خود را به دریای با عظمت حضرت دوست پیوند داده اند.  ( حدید/57)

اولیای خدا کسانی هستند که به مرحله یقین رسیده اند. اینان به خدا ایمان آورده اند و اعمال خود را بر اساس ایمانی که آورده اند، انجام می دهند ومرتب بر ایمان خود و تقوای الهی خود می افزایند و از جمله متقین هستند.  ( یونس/63)

اولیای خدا کسانی هستند که فرشتگان رحمت به آنان وعده و بشارت نیکو درهر دو جهان داده است. در این دنیا به آنان وعده آرامش خاطر، اطمینان قلب، بهره مندی از نعمت ها و سرمایه های الهی، رضوان و رضایت الهی ، ملاقات و انس با ارواح پیامبران و ائمه اطهار و ملائکه الهی و لقای حضرت پروردگار داده اند و برای جهان آخرت،بشارت بهشت جاویدان و جنت الهی، آمرزش و مغفرت ، عبور راحت از صراط ، بهره مندی از کوثر، شفاعت پیامبران و همنشینی با پاکان و نیکان داده شده است . (یونس /64)

و یک مژده ی قرآنی کهبسیار موجب دلگرمی همه ماست ، این که اگر ما نمی توانیم به مرتبه اولیای الهی برسیم ، می شود با اطاعت از آنان راه کمال و سعادت را طی نماییم و ازرحمت و نعمت های بی انتهای خدا در هر دو عالم استفاده نماییم . این مژده خداست آنجا که می فرماید: " آن کسانی که از اولیای خدا اطاعت کنند، از زمره و گروه آنان می شود. " (نسا/69)

خدایا به ما کمک کن و بصیرتی نصیب مان کن، تا بتوانیم با پیروی از دستورات انسان سازت، جزو یاران و اولیای خاص تو باشیم . ان شا الله

التماس دعا

منبع : کتاب معاد شناسی – حضرت علامه حاج سید محمد حسین حسینی طهرانی – جلد دوم – مجلس نهم
برچسب ها: محمد بارونی ، قرآن ، ولایت
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار