t_page
کد خبر: ۹۰۵۴
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۳
صفرپور در گفتگو با «عصر فارس» تشریح کرد:
تحلیلگر سیاسی منطقه تصریح کرد: تنها کشورهای رژیم صهیونیستی و عربستان که به‌نوعی شکست‌خورگان در صحنه سیاسی منطقه هستند، مجددا به دنبال تداوم منازعه در کشورهای اسلامی منطقه هستند.

غلامرضا صفرپور در گفتگو با عصر فارس با اشاره به موضع استقلال منطقه کردستان عراق اظهار داشت: بعد از آزادسازی مناطق اشغالی عراق از دست گروهک تکفیری داعش شاهد اعلام همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان توسط بارزانی هستیم که به یکی از مباحث مهم و چالشی درمنطقه تبدیل شده و با واکنش گسترده رسانه‌ها، شخصیت‌ها و دولت‌ها در محافل سیاسی عراق، منطقه جهانی روبرو شد.

وی افزود: هرچند که موضع استقلال منطقه کردستان عراق بارها از سوی شخصیت‌های کرد اقلیم عراق مطرح شده ولی امروزه به اوج خود رسیده است؛ هرچند که این مسأله مورد مخالفت اکثر کشورهای جهان، منطقه و حتی دولت مرکزی عراق و برخی گروه های سیاسی کرد قرار گرفته است.

استاد دانشگاه آزاد شیراز تصریح کرد: تنها کشورهای رژیم صهیونیستی و عربستان که به‌نوعی شکست‌خورگان در صحنه سیاسی منطقه هستند، مجددا به دنبال تداوم منازعه در کشورهای اسلامی منطقه هستند که این امر با منافع ملی عراق و کشورهای همسایه عراق از جمله سوریه، ترکیه و ایران در تضاد است.

صفرپور بیان داشت: متاسفانه بارزانی به خاطر یکسری جاه‌طلبی و قدرت‌طلبی خود این موضع را دامن زده تا از قبل آن بتواند هم قدرت بلامنازع خود را در اقلیم کردستان تداوم بخشد و هم امتیازات بیشتری در بعد سیاسی و اقتصادی از دولت مرکزی عراق بگیرد.

وی گفت: رژیم صهیونیستی نیز با حمایت از همه‌پرسی استقلال کردستان به دنبال تجزیه کشورهای اسلامی، بهره‌برداری از منابع نفتی اقلیم، نزدیک شدن به مرزهای جمهوری اسلامی و ایجاد یک منطقه حائل بین ایران و محور مقاومت جهت تأمین امنیت مرزهای رژیم جعلی خود است و بارزانی نیز در تلاش است با حمایت رژیم صهیونیستی گروه لابی(ایپک) از نفوذ آن در غرب به ویژه در امریکا استفاده کرده تا در آینده حمایت آمریکا را با خود همراه سازد.

برچسب ها: عصر فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار