t_page
کد خبر: ۹۰۷۳
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۶
اختصاصی؛
تا به امروز بیش از ۸۰۰ موکب در دو مرز شلمچه و چذابه تدارک دیده شده است
به گزارش شاهین شکوهی/ خبرنگار "عصر فارس"؛پیاده روی نجف تا کربلا به مناسبت اربعین شهادت امام حسین (ع) بزرگترین گردهمایی مذهبی جهان است که هرساله بیش از 18 میلیون نفر از سراسر جهان در آن شرکت می کنند که این رویداد در هیچ کجای جهان سابقه ندارد. تعداد ایرانی های شرکت کنده در پیاده روی اربعین سال 95 بیش از د و نیم میلیون نفر بود که پیش بینی می شود امسال از مرز سه میلیون نفر بگذرد.

در مسیر پیاده روی اربعین عراقی ها و ایرانی ها و شیعیان سایر کشور ها با برقرار کردن موکب هایی خدمات متنوعی به زائرین ارائه می دهند از خدمات در مانی و پزشکی گرفته تا غذا و محل اسکان و ماساژ و ... . هفت هزار و 137 هیئت شامل هفت هزار و 60 هیئت داخلی و 77 هیئت عربی و غیر عربی به زائران کربلا خدمات ارائه می کنند و هرساله با رایزنی های های مختلف بین ایران و عراق خدمات بهتر و متنوع تری ارائه می شود.

به منظور تامین امنیت زائران امام حسین (ع) در مراسم اربعین بیش از 300 هزار نیروی امنیتی و نیروهای دفاع مردمی و دواطلب حضور دارند. همچنین بیش از 600 روزنامه نگار و اصحاب رسانه برای پوشش اخبار اربعین امام حسین (ع) حضور می یابند چرا که حضور میلیونی زائران که شمار زیادی از آن ها با پای پیاده و بعضاً بدون کفش، ده ها کیلومتر را از مرزهای عراق به سمت کربلا طی می کنند و همه با عشق و شور، این مسیر را با سختی هایش طی می نمایند، برای ناظران بین المللی نکات زیادی در بر دارد.

بیش از 4 هزار نفر روحانی و غیر روحانی هم برای انجام کار فرهنگی در ایام اربعین از سوی دفتر حضرت آیت سیستانی در مسیر پیاده روی حضور دارند. طبق روایتی از پیامبر اکرم (ص)، کسانی که از فرصت‌های به دست آمده در ایام اربعین برای خدمت‌رسانی به زائران امام حسین (ع) بیشترین استفاده را می‌برند، زیرک‌ترین و موفق‌ترین افراد هستند.

تسهیل صدور روادید ایران هم سبب شده است که مردم بیش از ۱۹۰ کشور دنیا بتوانند با روادید فرودگاهی ۱۰۵ روزه به کشورمان بیایند. به همین دلیل، شاهد حضور هزاران گردشگر مذهبی در شهرها هستیم. در صورت جذابیت آفرینی و تقویت بسترهای اقامتی و تفریحی، می توان از این اقتصاد رو به رشد، بیش از پیش استفاده کرد.

روند صعودی مخاطبان پیاده روی اربعین و همچنین باشکوه بودن آن در سال های اخیر سبب شده فعالان گردشگری و دیپلماتیک ایران و عراق، به تکاپو افتاده و به ثبت این مراسم در میراثسازمان یونسکوعلاقه مند شوند. درخواست های کاربران در فضای مجازی از موسسه گینس، برای بررسی و ثبت این مراسم در کتاب رکوردها نیز از دیگر موضوعاتیبودکه مطرح شد.

این درخواست از سال های پیش مورد توجه قرار داشت و به نظر می رسدراهپیمایی باشکوه اربعین ۹6،فرصتی طلایی برای ثبت این پیاده روی در فهرست یونسکو باشد.

مسعود معینی پور دبیر علمی همایش ملی اربعین و استادیار دانشگاه باقرالعلوم گفت: یکی از ویژگی های مهم اربعینمقوله عمومی و مردمی بودن آن است به این معنا که هیچ نهاد یا سازمانی در شکل گیری این پدیده دخالت ندارد. البته در این بین باید به اربعین عراقی و ایرانی هم حواسمان باشد چون بسترهای جدید در ایران نشان داده که ما شناخت درست و خوبی از اربعین نداریم و عراقی ها در این باره از ما جلوترند. متاسفانه سیاستگذاران کشور ما چنین درکی از این تفاوت ندارند.

وی افزود: اربعین عقلانیتی دارد که یک نوع شجاعت و امنیت را تامین می کند چون طبیعتا در شرایط فعلی کسی نباید به کربلا برود و رفتن این حجم از جمعیت با هیچگونه عقلانیت ابزاری جور در نمی آید عقلانیت حاکم بر اربعین نوعی عقلانیت و حرکت خروج از جهالت است.

محسن حسام مظاهری، ازپژوهشگران حوزه جامعه شناسی هم گفت: بنده برای اربعین ایرانی چند ویژگی قائلم؛ برجسته سازی و اهمیت دادن به اربعین فراتر از یک آئین. آن اتفاق هم توسط وعاظ و منبری ها می افتد و هم توسط مسئولین نظام و یکسری نخبگان دولتی و حکومتی. برجسته سازی ابعاد جمعی و جمعیتی براین اساس مدام روی ماجرای بزرگترین جماعت مذهبی دنیا و این امار و ارقام تاکید می شود.

به طور کلی اربعین را می توان آئینی دانست که به سمت منسک می رود. منظور از منسک هم مجموعه رفتارهای مذهبی است که در بازه های مختلفی شکل می گیرد و به عرصه عمل می ر سد. البته باید توجه داشته باشیم بین دو نوع از عُرف تمیز قائل شویم؛ عُرف به معنای عمومی شدن توسط مردم و عُرفی شدنی که به سکولاریزم منتهی می شود. اگر نتوانیم برای اربعین نوعی ما به ازای معرفتی، قلبی و رفتاری تعریف کنیم به سمت روزمره و عُرفی شدن آن می رویم. اگر به اربعین به عنوان یک پدیده حماسی و عاطفی نگاه کنیم و نگاه تقلیل گرایانه داشته باشیم و یا اگر امر سیاسی بر امر فرهنگی و فرم بر محتوا غلبه کند یعنی به سوی عُرفی شدن و روزمره شدن اربعین رفته ایم.

امسال برنامه‌ریزی صورت گرفته از سوی سازمان حج و زیارت به‌گونه‌ای است که زائران هر استان باید از یکی از مرزهای چهارگانه رسمی ایران برای ایام اربعین تردد کنند. به این ترتیب، زائران استان‌های تهران، البرز، قزوین، قم، مرکزی، گیلان، مازندران، گلستان، لرستان، ایلام و همدان می‌توانند از مرز مهران تردد کنند.

از مرز خسروی نیز زائران استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان و کرمانشاه وارد کشور عراق می‌شوند.

زائران استان‌های اصفهان، خوزستان، خراسان جنوبی، فارس، کرمان، یزد، سمنان، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی از مرز چذابه و زائران استان‌های اصفهان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان و تهران می‌توانند از مرز شلمچه تردد داشته باشند.

میرمسعود حسینیان سرکنسول ایران در کربلا درباره پیاده روی اربعین گفته است: داشتن پاسپورت و ویزای عراق لازم و حتمی می باشد و امسال مسئولین عراقی و ایرانی از ورود و خروج بدون مجوز بشدت ممانعت خواهند کرد. آمادگی کامل و همه جانبه و داشتن سلامت جسمانی با توجه به مسیر طولانی، سرما و گرما، ازدحام، احتمال بیماری و غیره در این سفر بدیهی است.

وی ادامه داد: از سفر انفرادی به خصوص خواهران اجتناب شود و تلاش شود دسته جمعی سفر انجام گیرد و خواهران همراه کاروان باشند. یکی از اساسی ترین و مهم ترین مشکلات اربعین بحث گم شدگان و مفقودین و اموال آنان است. همانطور که تاکید شد احتمال گم شدن کهنسالان و کودکان و بیماران بیشتر از بقیه است.

سرکنسول ایران در کربلا گفت: لازم به ذکر است که در سال گذشته ۲۰۰ موبایل و ۱۷۰ ساک و ۷۰۰ گذرنامه پیدا شد که متاسفانه یافتن صاحبان ساکها به نتیجه نرسید و موبایل‌ها هم با دشواری تمام به صاحبان آن برگردانده شد. اگر این اقدامات ساده از سوی زوار محترم صورت گیرد بیش از ۹۰ درصد مشکل گم شدگان حل شده و بار سنگینی از دوش نمایندگی کربلا برداشته می شود. با توجه به کمبود طبیعی امکانات در کربلا و نجف زائرین محترم توقع خود را کاهش دهند. در یک روز حداقل ۴ میلیون جمعیت در کربلا حضور دارند و امکانات طبعا پاسخگوی نیازمندی ها بخصوص اسکان شایسته و در خور نیست.

رهبر انقلاب در سال 93 در باره پیاده روی اربعین گفته بودند: امسال شما ملاحظه کردید در اربعین حسینی میلیون‌ها انسان در کنار هم قرار گرفتند؛ خود این حرکت عظیم یک جمعی از مسلمانها - البتّه مخصوص شیعه نبود، سنّی‌ها هم بودند - که در دنیا انعکاس پیدا کرد، تعظیم کردند؛ تجلیل کردند؛ آن را بزرگ‌ترین گردهمایی عالم به حساب آوردند؛ چه کسانی؟ آنهایی که دارند مسائل اسلامی را رصد میکنند.

طبق گفته داود گودرزی،رئیس سازمان بسیج دانشجویی، تاکنون بیش از ۱۶ هزار نفر طی ۵ روز اخیر در سامانه سقا (ثبت مجوز خروج رایگان اربعین برای دانشجویان) ثبت نام کرده اند.

صادق مفرد مسئول جهادسازندگی سازمان بسیج دانشجویی هم از شکل گیری کمیته جهادی اربعین خبر داده و گفت: پس از تجربه موفق سال گذشته و حضور ۷۰۰ جهادگر در خادمی اربعین، امسال نیز فعالیت های ویژه ای توسط جهادگران در برپایی راهپمایی باشکوه اربعین اتفاق خواهد افتاد.

وی افزود: در نجف و در صحن حضرت زهرا (س)، موکبی برای ۵ هزار دانشجو و در کربلا، مجتمع بزرگی با ظرفیتی بیش از ۶ هزار دانشجو تجهیز می شود که مسئولین گروه های جهادی چند استان با همراهی قرارگاه نور، تجهیز این فضای بزرگ را به عهده دارند.

مفرد ادامه گفت: جهادگران غیر از برپایی موکب، در بخشی از امانتداری حرمین و خادمی حرم امیرالمومنین(ع) نیز فعالیت خواهند داشت. تجهیز مدارس نجف و کربلا برای اسکان زوار اربعین و راه اندازی ایستگاه پزشکی در چند نقطه، از دیگر فعالیت های کمیته جهادی اربعین خواهد بود

جانشین فرمانده ناجا هم با اشاره به اینکه نیروی انتظامی قرارگاه اربعین را ایجاد کرده و بستر را برای برگزاری این حماسه بزرگ فراهم کرده است، گفت: تفاوت ویژه مراسم اربعین امسال نسبت به سال گذشته این است که تحت هیچ شراطی اجازه خروج از کشور بدون مستندات قانونی از جمله گذرنامه و ویزا داده نمی شود.

سردار مومنی تاکید کرد: به هیچ عنوان اجازه خروج به این افراد را نمی دهیم و داشتن گذرنامه و ویزا از خطوط قرمز نیروی انتظامی است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات و عالیات خوزستان نیز با بیان اینکه منازل زیادی برای استقبال و پذیرایی از زوار اعلام آمادگی کرده‌اند، گفت: اردوگاه‌های سپاه از جمله اردوگاه شهید باکری، مساجد و حسینیه‌ها نیز اعلام آمادگی کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری، شاهد خدمت‌رسانی بهتری به زائران اربعین حسینی باشیم.

حجت‌الاسلام موسوی رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان خوزستان با بیان اینکه تا به امروز بیش از ۸۰۰ موکب در دو مرز شلمچه و چذابه تدارک دیده شده است، عنوان کرد: از هر ۴۰۰ موکب مستقر در یکی از مرزها برای خدمت‌رسانی به زوار اباعبدالله الحسین (ع) تعداد ۱۰۰ موکب بین‌راهی و مربوط به مسیرهای منتهی به مرزهای چذابه و شلمچه هستند.

گفتنی است که پیاده روی اربعین باشکوه ترین مراسم عزاداری سرور و سالار شیعیان محسوب میشود و هرساله تمام نهادها برای هرچه بهتر برگزار شدن آن تلاش خود را میکنند.نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار