t_page
کد خبر: ۹۰۹۳
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۷
علی اسدزاده؛
اربعین استمرار و امتداد عاشورای حسینی و کربلا محل اجتماع عظیم شیعیان و میعادگاه بزرگ آزادگان جهان است، زیرا که عشق به امام حسین (ع) و اهداف مقدسش فراملیتی، قومی و نژادی است. مرزها را درنوردیده و در راهپیمایی بی نظیر بین المللی اربعین تجلی پیدا کرده است.

عصر فارس، اربعین حسینی، چشمه همیشه جوشان و جویبار همیشه جاری و ساری عاشورا؛ روز زیارت مرقد مطهر حضرت سیدالشهدا حسین بن علی (ع)، عاشوراسازان و   حماسهآفرینان است.

عاشورا خروش خون حسین (ع) است و اربعین پژواک این خروش ظالم برانداز و ظلمشکن است.

اربعین استمرار و امتداد عاشورای حسینی و کربلا محل اجتماع عظیم شیعیان و میعادگاه بزرگ آزادگان جهان است، زیرا که عشق به امام حسین (ع) و اهداف مقدسش فراملیتی، قومی و نژادی است. مرزها را درنوردیده و در راهپیمایی بینظیر بینالمللی اربعین تجلی پیدا کرده است.

به کوری چشم یزیدیان زمان، راهپیمایی عاشقان حسین (ع) و راهیان کربلای معلا در اربعین به حدی با عظمت و حضور حسینیان از همهی قومیتها، ملیتها، نژادها و زبانها، با شکوه و دشمنشکن است و هر سال به شکوه و عظمت آن افزوده میشود که همه یزیدیان و سردمداران کفر و شرک و نفاق را مات و مبهوت نموده تا آنجا که شاید هیچگاه هیچ خبرگزاری و خبرنگار ماهری و هیچ تصویرپردار ریزبینی و هیچ واقعنگار متبحری نتواند گوشهای از شکوه و عظمت حرکت و تجمع     بینظیر چند میلیونی ساده و بیآلایش عاشقان و زائران اربعین حسینی را، آنچنان که هست گزارش دهند و به تصویر آورند و برای دیگران بازگو کنند.

 آری اربعین، میعادگاه عاشقان و زائران حسینی از همه ملتها، نژادها و اقوام است که با سوز و عشق درونی و وصفناشدنی، از دور و نزدیک، از آسیا و آفریقا، از اروپا و آمریکا، سواره و پیاده،راهی کوی معشوقند و پیوسته در هر قدم سوز و عشق آنان شعلهورتر میشود تا خود را به میعادگاه معشوق و کعبه مقصود و کربلای حسینی برسانند و به یقین تا کسی، چون قطرهای به این اقیانوس خروشان متصل نشود این را نمیفهمد و این معرفت و عشق را درک نمیکند.

مقام معظم رهبری (مدظلهالعالی) در درس خارج فقه (در سال 94)، پدیدهی عظیم و پرمعنای راهپیمایی اربعین حسینی را، حسنهای ماندگار خواندند و فرمودند: ترکیب عشق و ایمان و عقل و عاطفه، از ویژگیهای منحصر به فرد مکتب اهلبیت (علیهمالسلام) است و حرکت عاشقانه و مؤمنانهی مردم از کشورهای مختلف جهان در این پدیده بیسابقه، بدون تردید از جمله شعائر الهی است.

امام خامنهای (مدظلهالعالی) در 24 مهرماه 1366 اینچنین از اهمیت بزرگداشت اربعین یاد میکند: فقط یک جمله در باب اربعین عرض کنم: آمدن اهلبیت حسین بن علی (ع) به سرزمین کربلا، که اصل آمدن مورد قبول است، اما سال اول یا دوم بودن آن معلوم نیست، فقط برای این نبود که دل خالی کنند یا تجدید عهدی بکنند آنچنان که گاهی بر زبانها جاری میشود.

مسئله از این بسیار بالاتر بود، نمیشود کارهای شخصی مثل امام سجاد (ع) یا مثل زینب کبری (س) بر همین مسائل عادی و رایج ظاهری حمل کرد، باید در کارها و تصمیمات شخصیتهایی به این عظمت در جستجوی رازهای بزرگتر بود، مساله آمدن بر سر مزار سیدالشهدا (ع) در حقیقت امتداد حرکت عاشورا بود؛ با این کار خواستند به پیروان حسین بن علی (ع) و دوستان خاندان پیغمبر و مسلمانانی که تحت تأثیر این حادثه قرار گرفته بودند، تفهیم کنند که این حادثه تمام نشد؛ مسئله با کشته شدن، دفن کردن و اسارت گرفتن و بعد رها کردن اسیران خاتمه پیدا نکرد؛ مسئله ادامه دارد.

به شیعیان یاد دادند اینجا محل اجتماع شماست؛ اینجا میعادگاه بزرگی است که با جمع شدن در این میعاد، هدف جامعه شیعی و هدف بزرگ اسلامی جامعه مسلمین را باید به یاد هم بیاورید، تشکیل نظام اسلامی و تلاش در راه آن حتی در حد شهادت، آن هم با آن وضع، این چیزی است که باید از یاد مسلمانان نمیرفت و خاطره آن برای همیشه زنده میماند، آمدن خاندان پیغمبر (ص)، امام سجاد (ع) و زینب کبری (س) در اربعین به این مقصود بود (1).

اربعین ثمره ای گران سنگ از قیام عاشورا است و بازگشت اهلبیت امام حسین ع به کربلا بدین مفهوم بود که قیام هنوز تمام نشده و اینک زمان آن رسیده که قیام سیدالشهدا برای همیشه در تاریخ جاودان بماند و این نشانگر تدبیر خاندان پیامبر ص در زنده نگه داشتن فرهنگ جهاد و شهادت است و پس از فاجعه بزرگ کربلا، این آغازی بود که پیام این حماسه عظیم بگوش جهانیان برسد و ملت های خفته و در بند را بیدار و ظالمان و ستمگران و منافقین را رسوا نماید .  

رهبرمعظم انقلاب احیای یاد کربلا و شهادت شهدا را گسترش فرهنگ عاشورائی و جاذبه زیارت حسینی را آموزه های ارزشمند اربعین حسینی می دانند که تجلی عشق به تربت و مرقد حضرت  سیدالشهدا در آن  جلوهگر است.

——————————-

1-خطبههای نماز جمعه تهران 24/ 7/ 66 به نقل از کتاب آفتاب در مصاف
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار