t_page
کد خبر: ۹۱۲۳
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۰
محمد بارونی؛
نمازعالی ترین و برترین نوع عبادتی است که انسان ها وظیفه دارند برای تشکر از نعمت های فراوانی که خداوند به بندگان خودش ارزانی داشته است ، به جا آورند . اما برای اینکه بدانیم که اقامه نماز از چه هنگامی بر انسان ها فرض و واجب شده است و توسط کدام دین و شریعت به بندگان خدا ابلاغ شده است ، به کتاب نورانی قرآن مراجعه می کنیم .
عصر فارس،نمازعالی ترین و برترین نوع عبادتی است که انسان ها وظیفه دارند برای تشکر از نعمت های فراوانی که خداوند به بندگان خودش ارزانی داشته است ، به جا آورند . اما برای اینکه بدانیم که اقامه نماز از چه هنگامی بر انسان ها فرض و واجب شده است و توسط کدام دین و شریعت به بندگان خدا ابلاغ شده است ، به کتاب نورانی قرآن مراجعه می کنیم .

 

1-هنگامی که حضرت ابراهیم (ع) از آتش نمرود رهایی یافت، عازم سرزمین شام گذشت. او سال ها درانتظار فرزند صالحی بود و لذا از خدا تقاضا نمود که پروردگارا ! فرزندی صالح به من مرحمت بفرما . خدا دعای بنده اش را مستجاب کرد و اول اسماعیل و سپس اسحاق را به او مرحمت کرد. خداوند این پیامبران بزرگ را امام و رهبر مردم قرار داد و به آنان وحی کرد که کارهای خیر و نیکو انجام دهند و نماز به پای دارند (وَأَوْحَيْنَآ إِلَيْهِمْ فِعْلَ الْخَيْرَتِ وَ إِقَامَ الصَّلَوةِ وَإِيتَآءَ الزَّكَوةِ/ انبیا- 73) و زکات بپردازند .

 

2- حضرت زکریا (ع) هنگامی که دید از خواهرزنش فرزندی شایسته (حضرت مریم (س)) به دنیا آمده است، از خداوند تقاضای فرزند کرد و گفت : پروردگارا ! فرزند پاکیزه ای از سوی خودت به من هم عطا بفرما . و هنگامی که حضرت زکریا (ع) در محراب ایستاده بود و مشغول نماز و نیایش بود فرشتگان الهی او را صدا زدند که ای زکریا خداوند تو را به فرزندی به نام یحیی بشارت می دهد (فَنَادَتْهُ الْمَلَئِكَةُ وَهُوَ قَآئِمٌ يُصَلِّى فِى الِْمحْرَابِ /آل عمران - 39)

 

3-هنگامی که حضرت مریم (ع) نوزادش را در آغوش داشت و به شهر باز می گشت، مردم او را مورد مواخذه و سرزنش قراردادند و گفتند ای خواهر هارون ، پدر تو آدم خوبی بود و مادرت هم هرگز آلودگی نداشت ، این چه وضعی است که در تو می بینیم؟ در این هنگام حضرت عیسی (ع) زبان گشود و گفت : من بنده خذایم ، او کتاب آسمانی به من مرحمت کرده ست و مرا پیامبر قرار داده است و وجود مرا پربرکت ساخته است و مرا تا زنده ام به نماز و زکات سفارش نموده است . (وَأَوْصَانِى بِالصَّلَاةِ وَالزَّكَاةِ مَا دُمْتُ حَيّاً / مریم - 33)

 

4- هنگامی که حضرت موسی (ع) از مدین عازم مصر بود، در تاریکی شب راه را گم کرد. او خواست آتشی بیفروزد تا خود و همسر و فرزندانش را گرم کند، اما آتش روشن نشد، از دور شعله ای را دید، رفت تا آتشی بیاورد، اما آن شعله آتش نبود،  بلکه نور الهی بود. هنگامی که حضرت موسی (ع)  نزدیک نور شد، صدایی شنید که می گفت : ای موسی من پروردگار توام، من تو را به مقام رسالت برگزیده ام و اکنون به آنچه به تو وحی شده است گوش کن ، من الله هستم ، معبودی جز من نیست، پس تنها مرا عبادت کن ، نماز را به پادار تا همیشه به یاد من باشی
( وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِى / طه - 14)

 

5-حضرت لقمان (ع) نیز توصیه های فراوانی به فرزندش دارد . لقمان (ع) ابتدا او را به شناخت خدا و توجه به معاد سفارش می کند و سپس  می گوید : ای پسرم نماز را به پادار (يَا بُنَىَّ أَقِمِ الصَّلَاةَ  / لقمان - 17)

 

6-در داستان قیام بنی اسرائیل علیه فرعون مصر آمده است که خداوند می فرماید : ما به موسی و برادرش وحی فرستادیم که برای قوم خود خانه هایی در مصر انتخاب کنید که نزدیک یکدیگر باشند و نماز بپادارید . (وَ أَقِيمُواْ الصَّلَوةَ  / یونس -87)

 

7- هنگامی که حضرت شعیب(ع) ندا داد که ای مردم از بت پرستی و کم فروشی و تقلب در معامله بپرهیزید و خدای یگانه را عبادت کنید، گفتند ای شعیب آیا نمازت به تو دستور می دهد که ما آنچه را که پدرانمان می پرستیدند ترک گوئیم . (قَالُواْ يَاشُعَيْبُ أَصَلَوتُكَ تَأْمُرُكَ أَن نَّتْرُكَ مَا يَعْبُدُ ءَابآؤُنَآ / هود -87 )             

 

آری دستور اقامه نماز ، از زمان حضرت آدم (ع)، آنگاه که از بهشت به زمین فرستاده شد، صادر شده است و تا زمان پیامبر اعظم (ص) ادامه داشته است، اما در هر دوره و زمانی به روش خاصی اقامه شده است و نمازی که توسط پیامبرخاتم حضرت محمد (ص) ابلاغ شده است ، تکامل یافته نمازهای پیامبران و ادیان گذشته است .  

پس همواره از خدای خود بخواهیم که ما را از نمازگزان قرار دهد . 
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار