t_page
کد خبر: ۹۱۳۲
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۲
سازمان بسیج رسانه فارس؛
ـ ایمان عاشقانه, ایمان عمیق, ایمان توأم با عواطف که از خصوصیات ملت ایران است باعث درخشان شدن بسیج شد.
1-تعریف بسیج
بسیج به لحاظ لغوی به معنای سامان و اسباب ساز و سازمان جنگ : عزم و اراده ، آماده سفر شدن و آماده ساختن نیروهای نظامی یک کشور برای جنگ می باشد . ( دهخدا ، 1372 )
به نظر ما بسیج یک حرکت منظم و سارمان یافته اجتماعی است که با توجه به فرهنگ هر جامعه و به اشکال مختلفی در اثر شرایط خاصی مانند جنگ ، حوادث غیر مترقبه و حتی در زمان صلح و آرامش به صورت آماده باش بوجود می آید .
در جامعه ما نیز بسیج یک نهاد اجتماعی است . همانند خانواده که به صورت عضوی از ساخت و نظام اجتماعی جامعه است به شمار می آید ، نهادی که با هدف پاسداری از ارزشها و آرمانهای انقلاب اسلامی بوجود آمده است و انحلال آن جز در صورت انحلال جامعه اسلامی قابل تصور نیست .
در اساسنامه بسیج مستضعفین ، بسیج را به این صورت تعریف کرده اند :
« بسیج نهادی است تحت فرماندهی مقام معظم رهبری که هدف آن نگهبانی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن و جهاد در راه خدا و گسترش حاکمیت قانون خدا در جهان طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران و تقویت کامل بنیه دفاعی از طریق همکاری با سایر نیروهای مسلح و همچنین کمک به مردم هنگام بروز بلا و حوادث غیر مترقبه می باشد . » ( سپاه از دید قانون 1362 )
 
هدف از تشکیل بسیج
آرمان والا و ایده بلند و هدف عالی انقلاب اسلامی ما را چنین می سزد که از چار چوب مرزهای ایران بگذرد و دروازه های ملل محروم و توده های مظلوم و مستضعف جهان را بگشاید و پیام آرامش بخش و رسالت انسانی و رهائی بخش خویش را بگوش جان آنها برساند و زمینه های حکومت عدل الهی و جهانی امام عصر (عجل الله فرجه) را آماده سازد . و از این روی ، بسیج تمامی نیروهای فعال و آمادگی جهت تحقق این آرمان ارزنده انسانی ، امری ضروری و طبیعی به نظر می آید .
و از اینجا بود که امام خمینی (ره) این قلب تپنده انقلاب و پیام آور آزادی و کرامت و هویت اسلامی و انسانی این قرن جهت مبارزه همه جانبه با آمریکای جهانخوار که هر روز برای گسترش تجاوزات و سبعیت خویش ، چنگ و دندان نشان می دهد و در رویارویی با همه ابرقدرتهای تجاوزگر و تیز ، رشد انقلابی نهضت اسلامیمان روز 5/8/58 را بسیج عمومی اعلام فرمودند و هدف از تشکیل بسیج را گفتند که « مملکت اسلامی باید همه اش نظامی باشد و تعلیمات نظامی داشته باشد » و در حالت کلی می توان گفت که هدف از تشکیل بسیج را قرآن بیان نموده و در سوره توبه آیه 40
می فرماید: « ‌انفروا خفاقا و ثقالا و جاهدوا باموالکم و انفسکم فی سبیل الله ذلکم خیر لکم ان کنتم تعلمون » ؛ با کیفیت مختلف حرکت کنید و کوچ کنید در حالیکه با بار سبک هستید . مجهز باشید و جهاد کنید با مال و جانتان در راه خدا ، و یکی دیگر از هدف تشکیل بسیج را بازوی ولایت فقیه دانسته و تک تک اعضای بسیج را سلول های بافت ولایت فقیه می دانیم . بهر حال هدف از تشکیل بسیج را جذب آموزش ، سازماندهی نیروهای مردمی دانسته و اصلی ترین مساله بسیج ، بکارگیری نیروهای مردمی در ماموریتهای محوله با توجه شرایط سنی بسیجیان اعم از دانش آموزی ، دانشجویی ، کارگری ، کارمندی ، عشایر و غیره می باشد تشکیلات بسیج به علت ساخت مردمی از یک طرف و گستردگی آن از طرف دیگر باید طوری تنظیم شود که هم در زمان صلح و هم در زمان جنگ بتواند کارآیی لازم را داشته باشد .
 
اهمیت و ضرورت تشکیل بسیج
دفاع از مقدسات و ایدئولوژی اسلام ایجاب می کند که در مقابل خطراتی که آن را تهدید می کند به گونه ای منطقی و شیوه ای صحیح با آن خطر برخورد کرد . امام خمینی (ره) در مورد اهمیت و ضرورت تشکیل بسیج فرمودند : « دفاع از اسلام و کشورهای اسلامی امری است که در مواقع خطر ، تکلیف شرعی و الهی و ملی است و برتمام قشرها و گروهها واجب است » .
همچنین اصل پیشگیری ایجاب می کند که امت اسلامی برای مقابله با هر گونه خطر احتمالی از سوی دشمنان اسلام در آماده باش کامل بسر برده و آمادگی دفاعی برای هرگونه خطری که اسلام را به مخاطره افکند را داشته باشند . فرمان صریح قرآن کریم در آیه شریفه « واعدوا لهم ما استطعتم من قوه » که برای ترسانیدن دشمنان خدا و اسلام و امت اسلامی آمده است دال بر صحت این ادعا می باشد . از اینروست که می بینیم در سفارشات اولیای اسلام نیز بر آماده بودن برای خطرات احتمالی بسیار تاکید شده است و از مسلمانان خواسته اند که درهنگام خواب وصیت نامه و شمشیر را در زیر سر قرار بدهند و این نیست جز فرمان آماده باش برای لقاء الله و همچنین برای دفاع از دین خدا ، لذا سلاله نبوت ، رهبر راحل انقلاب اسلامی در این مورد خطاب به امت اسلامی فرموده اند : « مملکت اسلامی باید همه اش نظامی باشد و تعلیمات نظامی داشته باشد یکی از ابواب فقه باب رمی است . باب تیراندازی است ، آنوقت تیراندازی بوده حالا هم تیراندازی هست به یک طور دیگری » در اسلام با اینکه رهان ، یعنی یک چیزی را بگذارند برای چیزی که نظیر قمار بازی می شود حرام است برای تیراندازی حرام نیست ، برای اسب دوانی حرام نیست .
سبق و رمایه یکی از مسائل فقه است برای اینکه همه افراد مستحب است که سواری یاد بگیرند . حالا اتومبیل سواری و رانندگی را یاد بگیرند . و برای همه است که تیراندازی را یاد بگیرند ، فنون جنگی را یاد بگیرند . باید ملت ما جوانهایشان مجهز باشند به همین جهاز و علاوه بر جهاز دینی و ایمانی که دارند مجهز به جهازهای مادی و اسلامی هم باشند و یاد گرفته باشند . اینطور نباشد که یک تفنگی که دستشان آمد ندانند که با آن چه کنند . باید یاد بگیرند و یاد بدهند . جوانها را یادشان بدهید همه جا . حضرت امام اضافه می کنند که باید اینطور شود که یک مملکتی بعد از چند سالی که 20 میلیون جوان دارد 20میلیون تفنگدار داشته باشد و 20میلیون ارتشی داشته باشد » .( پیام انقلاب شماره 72 ) 
اهمیت و ضرورت تشکیل بسیج در جمهوری اسلامی ایران

بعد از تسخیر انقلابی لانه جاسوسی آمریکا انتظار آن می رفت که از سوی دشمن شماره یک یعنی آمریکای جهانخوار توطئه ها و تحریکها بر ضد این کشور انقلابی شدت یافته و با گسترش آنها زمینه را برای دخالت نظامی آماده نماید ، تا با حمله مسلحانه به ایران و انقلاب اسلامی ، رژیم مردمی جمهوری اسلامی را از پای در آورد ، و حاکمیت طاغوت را دوباره برقرار سازد . بنابراین مشخص بود که در این جنگ جدید امت اسلام نمی تواند فقط و فقط از مشت خویش استفاده کرده و به دفاع برخیزد بلکه ضرورت مسلح شدن و آموزش نظامی دیدن برای همه مشخص بود و احساس می شد که اگر همه مردم وارد صحنه نشوند و با کیفیت و طرز کار سلاحها آشنایی نداشته باشند نمی توانند این سلاح ها را علیه شیطان بزرگ بکار گیرند . از اینرو تشکیل بسیج در تمام قشرها ( دانش اموزی ، دانشجویی ، کامند، کارگری ، عشایری و ... ) به شکل وسیعی صورت گرفت و امام امت فرمان تاریخی تشکیل بسیج عمومی را صادر و در رابطه با ضرورت آن چنین فرمودند : « الان در راس همه مسائل اسلامی ما قضیه مواجهه با آمریکاست . باید تمام تجهیزات ما بطرف این دشمن باشد. مبادا یک وقتی یک تبلیغات سویی بشود و نظرهای ما تشتت پیدا بکند و افکارمان افکار مختلف بشود ... باید الان همه افکار ها یک چیز باشد . چطور در ان وقتی که ما مواجه با این قدرت شیطانی داخلی بودیم هیچ دیگر تشتتی در کار نبود . همه با هم یک فکر داشتید و الله اکبر می گفتید و مقابله با یک چنین قدرتی می کردید شما الان می دانید که مقابله ما با یک قدرتی است که قدرتش صدها برابر زیادتر از آن قدرت قبلی است . شما امروز یک چنین حالی دارید و مملکتمان یک چنین حالی دارد . مملکت شما الان یک حالی دارد که اگر دیر بجنبیم برای همیشه تا آخر از بین رفته ایم . همه باید یکصدا باشند .سرو صدای امروز حفظ مقابله با آمریکاست ... باید همه قوایمان را مجتمع کنیم برای نجات دادن این کشور باید اگر مسائلی برایمان پیش بیاید هرچه هم سخت باشد تحمل کنیم . باز هم من تکرار می کنم که بدانید شما با یک قدرتی مواجه هستید که اگر غفلت بشود مملکتتان از بین می رود ، غفلت نباید بکیند غفلت نکردن به این است که همه قوا را و هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید ، هرچه تظاهرات بر ضد آمریکا بکنید قوای خودتان را مجهز بکیند و تعلیمات پیدا کنید و به دوستانتان تعلیم بدهید » ، که امام (ره) دقیقا با فرمایشات پیامبرگونه خود ضرورت تشکیل بسیج را ترسیم نمودند .2- بسیج از دیدگاه امام خمینی
تردیدی نیست که مردم، اصلی‌ترین بخش یک جامعه زنده و پویا هستند و نقشی حیاتی آنها در حفظ ثبات و پیشرفت کشور بر کسی پوشیده نیست. مقتدرترین حکومت‌ها چنانچه فاقد پشتوانه مردمی باشند به‌راحتی آسیب‌پذیر بوده و قدرت پیش‌برنده لازم را نخواهند داشت و بالعکس حکومت‌هایی که از متن مردم برخاسته و حضور مردم را در همه عرصه به همراه داشته باشند، جامعه‌ای زنده، پویا و در حال پیشرفت خواهند بود.

بر همین اساس حضرت امام خمینی رحمه‌الله با بینش عمیق خود، بارها بر جایگاه مهم مردم برای رساندن کشور به سعادت، تأکید ورزیده و بر این اساس، ایشان در پنجم آذرماه سال 1358، یعنی در مدتی کمتر از یک ماه بعد از حادثه تسخیر لانه جاسوسی، که لزوم تداوم حضور و همبستگی مردم در فرایند تثبیت انقلاب یک ضرورت حتمی بود، فرمان تاریخی تشکیل بسیج را صادر فرمودند.
 
امام با درایت بی‌نظیر خود در نخستین سال‌های پیروزی انقلاب و دفاع مقدس، قشرهای گوناگون را به یکپارچگی و بسیج عمومی برای نجات کشور از بحران جنگ تشویق کردند. قدرت مردم در پرتو تدبیر آن پیر فرزانه و پیوند الهی آنان با یکدیگر، نه تنها بهترین راه‌کار برای مواجهه با مصائب جنگ بود، بلکه بعد از جنگ نیز بسیج را به‌عنوان یکی از مستحکم‌ترین نهادهای کشور مطرح ساخت. اما به‌واقع امام راحل بسیج را چگونه می‌دید و چه نگاهی نسبت به این نهاد انقلابی داشت. مرور برخی از تعابیر ایشان دراین‌باره، به فهم بهتر فلسفه وجودی بسیج از منظر پایه‌گذار آن کمک خواهد کرد.

برخی از فرمایشات حضرت امام خمینی «ره» درباره بسیج عبارت است از:

1- امام بسیج را تجلی وحدت و یکپارچگی آحاد مردم می‌دانستند و یادآور می‌شوند که هدف همه امامان معصوم ایجاد وحدت و یکپارچگی در میان ملت مسلمان بوده است و فرموده‌اند: «ائمه ما با همان دید الهی که داشتند، می‌خواستند که این ملت‌ها را با هم بسیج کنند از راههای مختلف، اینها را یکپارچه کنند تا آسیب پذیر نباشند».

2- رهبر کبیر انقلاب اسلامی، از بسیج به‌عنوان طریقه دفاع از کیان انقلاب و اسلام یاد می‌کرده‌اند: «اگر دفاع بر همه واجب شد، مقدمات دفاع هم باید عمل شود ... این‌طور نیست که واجب باشد بر ما که دفاع کنیم و ندانیم چه جور دفاع کنیم.... ارتش بیست میلیونی (بسیج) فرمول دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامی است».

3-حضرت امام خمینی، با تعابیری لطیف بسیج را به‌مثابه کانون عشق‌ورزی، شهادت‌طلبی و پایمردی دانسته و فرموده‌اند: «بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‌های رفیع آن اذان شهادت و رشادت سرداده‌اند.»

4- بنیانگذار انقلاب اسلامی، بسیج را حقیقتی همیشگی و لشکری از مجاهدان طول تاریخ برشمرده‌اند، به بیان دیگر ایشان شکل‌گیری بسیج را تنها محدود به این دوره زمانی و جغرافیای ایران نمی‌دانسته‌اند، چنان که می‌فرمایند: «بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکیل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضاء نموده‌اند».

5- امام خمینی(ره) محصول تفکر بسیجی را یقین و عشق‌ورزی می‌دانستند: «بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پر ثمری است كه شكوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد».

6- خمینی کبیر(ره) تربیت‌یافتگان مکتب بسیجی را انسانهایی می‌دانند که به‌نام و شهرت نمی‌اندیشند: «بسیج میقات پا برهنگان معراج اندیشه پاک اسلامی است كه تربیت‌یافتگان آن، نام ونشانی در گمنامی و بی‌نشانی گرفته‌اند».

7- امام پایه و اساس شکل‌گیری بسیج را احکام فقهی و جهادی و مبتنی‌بر روحیه دفاع و بازدارندگی می‌دانستند: «سنگ بنای بسیج بر حكم فقهی و جهادی استوار است؛ جهادی كه مبتنی‌بر روحیه دفاعی باشد و نه تهاجمی یا جهان‌گشایی».

8- از نگاه رهبیر بزرگ انقلاب اسلامی، تفکر بسیجی باید همواره در جامعه زنده باشد، چرا که آثاری که براین حقیقت ناب مترتب است، برای همیشه نظام و انقلاب را بیمه خواهد نمود: «اگر بر كشوری نوای دلنشین تفكر بسیجی طنین‌انداز شد، چشم طمع دشمنان و جهان‌خواران از آن دور خواهد گردید والا هر لحظه باید منتظر حادثه ماند، بسیج باید مثل گذشته و با قدرت و اطمینان‌خاطر به‌كار خود ادامه دهد».

بنابراین بر اساس اندیشه امام راحل (ره) بسیج، بر اساس ارزش‌های انسانی و فرهنگ ریشه‌دار اسلامی شکل گرفته و رمز موفقیت آن، این است که از اعتقاد میلیون‌ها انسان برخاسته است. زمانی که افراد مسیر زندگی و هدف خود را با تفکر بسیج هماهنگ و هم‌سو می‌بینند، به آن گرایش می‌یابند. ایمان، اخلاص، ایثار و شجاعت، ویژگی‌های بسیجی‌هایی هستند که در دامن فرهنگ اصیل اسلامی رشد کرده‌اند.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------3- بسیجی و فرهنگ بسیجی در نگاه مقام معظم رهبری
بسیج همزاد با انقلاب اسلامی و همراز آن و همگام با تحولات و رخدادهای انقلاب است، بسیج آشکارتر و معروف تر از آن است که تعریف شود. در واقع واژه ای شفاف تر و دوست داشتنی تر از آن در ادبیات رایج پیدا نمی شود تا بدان توصیف گردد، و بسیجیان شناخته شده تر از آن هستند که نیازمند معرفی باشند از این رو، با عبور از مقدمات مرسوم، به زلال بیانات ولی امر مسلمین و امامت امت میپردازیم تا سیمای بسیجیان را در نگاه مقتدای خویش به نظاره بنشینیم و دلها را بدان بسپاریم.  بدیهی است در فضای سیاسی و رسانه ای موجود و تکاپوی جریان ها و نخبگان برای دستیابی به فرصت های خدمت به جامعه و تهدیدها و فرصت های پیش روی، بسیج همچنان و بدون وقفه نقش خویش را در حراست از انقلاب اسلامی، حفاظت از دستاوردهای انقلاب اسلامی، پشتیبانی از ولایت مطلقه فقیه، مقابله با تهدیدها و توطئه های گوناگون دشمنان و جذب و سازماندهی آحاد مردم ایفا می نماید و در این مسیر با استقبال عمومی نیز مواجه میگردد و اعتماد زاید الوصف جوانان و آحاد مردم در اقشار مختلف بسیجیان را در انجام وظیفه سنگین خویش راسخ تر و ثابت قدم تر می سازد، در عین حال با بی مهری ها و چالش هایی نیز مواجه می گردد که عاشقانه آنها را تحمل می کند و چون مقتدای خویش دم فرو می بندد.مطالب این نوشتار برای عموم مردم بویژه برای بسیجیان عزیز پیام های امیدوار کننده ای دارد و آینده ای روشن و چشم اندازی شفاف را تصویر می کند و مسیر را از لسان مقام عظمای ولایت باز تعریف می نماید،
مقام معظم رهبری فرمودند:
بسیج متن ملت است.
بسیج الگوی ملتهای دیگر است.
عرصه حضور بسیج، نیاز و مصالح کشور است.
بسیجیان با ارزش ترین افراد جامعه هستند.
بسیجی نجات بخش است.
بسیج همراز رهبری.
(برای مشاهده توضیحات روی هرکدام از موارد فوق، کلیک کنید؛ و یا به ادامه مطلب بروید.)
بسیج متن ملت است:   "بسیج متن ملتی است که در مراکز نظامی و اجتماعی و دینی و آموزشی حضور دارد، بسیج متن ملتی است که در سایه آموزش، سلاح به دست گرفته و در وقت نیاز کشور، همراه نیروهای مسلح بیشترین و سنگین ترین بار را بدوش می گیرد، چنانچه در دوران جنگ دیده شد."
بسیج الگوی ملتهای دیگر است:   "بسیج یکی از برجسته ترین مسائلی است که حکمت امام بزرگوار در آن، آشکار شد و بی تردید بسیج مانند هر حرکت خردمندانه ملت ایران که بر اسلام و مبانی منطقی استوار باشد، برای ملتهای دیگر یک الگو وسرمشق خواهد بود و تبلیغات خصمانه استکبار نمی تواند مانع از الگوپذیری ملتها از انقلاب اسلامی شود."
عرصه حضور بسیج، نیاز و مصالح کشور است:   "ولی امر مسلمین در مقاطع مختلف ویژگی های بسیج و مصادیق شایسته آن را مورد اشاره قرار داده و چنین توصیف می نماید "بسیجی هر یک از آحاد ملت است که در هر جایی که به حضور او نیاز هست آماده باشد."   "بسیجی بودن، یعنی فعال بودن، در میدان عمل رفتن، تن به حادثه دادن، خالص بودن، برای اهداف متعالی کارکردن، سرما و گرما را تحمل می کند و از لذتهای شیرین زیر دندان هر انسان براحتی چشم می پوشد. بسیجی آرمانگرا و با اخلاص و با گذشت و در هر میدانی تن به کار بده است."
بسیجیان با ارزش ترین افراد جامعه هستند:   "در هر مجموعه ای که افراد آن عضو بسیج هستند، از جهت خدمت به انقلاب نسبت به دیگران برتر و مقدم ترند، زیرا هرگاه خطری نظام را تهدید کند، سینه بسیجی سپر انقلاب خواهد شد، بنابراین هر کس وارد این عرصه شد، باارزشترین افراد جامعه است و باید به این توفیق افتخار کند. من هم افتخار می کنم که یک بسیجی باشم، بعنوان یک بسیجی، هر جا که انقلاب به وجود من نیاز داشته باشد، حاضرم خدمت کنم. همه باید به این عضویت افتخار کنیم، چون اساسیترین کار انقلاب را بسیج انجام می دهد."
بسیجی نجات بخش است:   "بسیجی بلند همت است، خواسته های او بزرگ، در حد اعتلای کشور است، خواسته او نجات همه آحاد بشر در رفع فساد و فقر و تبعیض و بی عدالتی و سلطه دشمن است، او از اینکه زیر پرچم امریکا یا دیگر قدرتهای بیگانه زندگی بکند و مثل حیوانات بچرد، بیزار است. برای او فرق می کند و مهم است که چه کسی به کشور او فرمان براند، یک انسان فاسد و فاسق و فاجر و مزدور بیگانه یا بندگان صالح خدا، او به اینکه در خانه و در محیط زندگی او حکومت الله مستقر باشد یا حکومت دشمنان الله اهمیت می دهد، لذا برای اینکار می ایستد."
بسیج همراز رهبری:   "مقام معظم رهبری در دو دهه اخیر همواره مهمترین بخش از رهنمودها، تدابیر و دغدغه های خویش را با بسیجیان در میان گذاشته و گفتمان سازی خویش را در جمع آنان مطرح نموده است. بحث خواص و عوام و یادآوری لغزشهای خواص و غفلت های عوام یکی از این امور مهم می باشد، ریزشها و رویشهای تاریخ اسلام و تاریخ انقلاب اسلامی مورد تاکید ولی امر مسلین بود و پرداختن به آنها، پیشگیری و جلوگیری از ریزشها و تقویت رویش ها از آرمانهای ولی امر مسلمین است، مبارزه با فقر و فساد و تبعیض مطالبه ولی امر مسلمین است و انتظار معظم له از بسیجیان در این عرصه آشکار می باشد. تولید علم، نهضت نرم افزاری و فتح قله های علمی و جهاد علمی از مصالح نظام و تاکیدات مقام معظم رهبری است و بسیجیان یکی از ارکان این راهبرد حیاتی و حکیمانه می باشند.مقابله با تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی و ناتوی فرهنگی دشمنان و عناصر وابسته به آنها از عرصه های مورد نیاز کشور است و بسیجیان در این میدان حضوری جدی و تعیین کننده دارند و مقام معظم رهبری در اجتماع جوانان در مصلای تهران بر این ماموریت اساسی صحه گذاردند، تلاش برای فرهنگ سازی ولایت مطلقه فقیه، آرمانهای امام راحل، حمایت از گفتمان عدالت خواهی و خدمت بی منت و مقابله با اسراف و تبذیر و روحیه تجمل گرایی و رانت خواری لازمه حراست از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن می باشد و بسیجیان در این عرصه ها پیشتاز می باشند. بدیهی است مقام معظم رهبری پس از تاکید بر تحقق ارتش میلیونی بعنوان یادگار ماندگار و حکیمانه امام خمینی (ره) بر بسیج دهها میلیونی تکیه دارند.4-بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره)

ــ بسیج شجرة طیبّه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوات تعیین و حدیث عشق می‌دهد.
ـ اگر بر کشوری نوای دلنشین تفکر بسیجی طنین انداز شد چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید.
ـ بار دیگر تأکید می‌کنم که غفلت از ایجاد ارتش بیست میلیونی سقوط در دام دو ابرقدرت جهانی را به دنبال خواهد داشت.
ـ ملیت که در خط اسلام ناب محمدی(ص) و مخالف با استکبار و پول‌پرستی و تحجرگرایی و مقدس‌نمایی است باید همة افرادش بسیجی باشند.
ـ در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجیم.
ـ بسیج لشگر مخلص خداست که دفتر تشکل آن را همة مجاهدان از اولین تا آخرین امضاء نموده‌اند.
ـ بسیج مدرسة عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‌های رفیع آن اذان شهادت و رشادت سرداده‌اند.
ـ من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می‌خورم و از خدا می‌خواهم تا با بسیحیانم محشور گرداند.
ـ تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران یقیناً از برکات و الطاف جلیة خداوند تعالی بود که بر ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد.


5-ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای (مدظله العالی)

ـ‌ بسیج به معنی حضور و آمادگی در همان نقطه‌ای است که اسلام و قرآن و امام زمان (ارواحناه و فداه) و این انقلاب مقدس به آن نیازمند است.
ـ پیوند میان بسیجیان عزیز و حضرت ولی عصر (ارواحناه و فداه) مهدی موعود عزیز یک پیوند ناگسستنی و همیشگی است.
ـ شما جوانان بسیجی و سپاهی و جوانان مؤمن آگاهی را با احساس مسئولیت و شور و شعور همراه کردید.
ـ نیروهای نظامی و بسیجی ما مؤمن و با اخلاصند و به عنوان پشتوانه‌ای که هیچ خدشه‌ای در آن راه ندارد, محسوب می‌شوند.
ـ انکار بسیج, انکار بزرگترین ضرورت و مصلحت برای کشور است.
ـ اگر بسیج در دوران پس از جنگ نبود و اگر امروز هم نباشد, کمیت این انقلاب و این نظام واهمة حرکتهای سازندة این کشور لنگ است.
ـ انکار بسیج و بی‌احترامی به آن یا نابخردانه است یا خائنانه است.
ـ تا وقتی که این کشور و این ملت به امنیت احتیاج دارد, به نیروهای بسیج, به انگیزة بسیح به سازماندهی بسیجی و به عشق و ایمان بسیجی احتیاج است.
ـ فرزندان بسیحی‌ام با حضور خود در هر صحنه‌ای که لازم است دشمنان زبون را مرعوب و منکوب سازند.
ـ بسیج, یعنی نیروی کارآمد کشور برای همة میدانها
ـ همه جا چیزی شبیه بسیج هست, تنها به این درخشندگی, به این فراگیری, به این زیبایی, به این فداکاری, من در جایی سراغ ندارم.
ـ این فداکاری, من در جایی سراغ ندارم.
ـ نیروی عظیم بسیج مردمی است, این بسیج در همة قشرها هست.
ـ بسیج, اختصاص به یک منطقة جغرافیایی ویک منطقة انسانی و طبقاتی و قشری ندارد, همه جا هست.
ـ ایمان عاشقانه, ایمان عمیق, ایمان توأم با عواطف که از خصوصیات ملت ایران است باعث درخشان شدن بسیج شد.
ـ دانشجوی بسیجی دشمن کمین گرفته  را از یاد نمی‌برد و غافلانه خو و دانشگاه و کشورش را به دست تطاول دشمن نمی‌سپرد.
ـ بسیاری از پیشرفتهای کشور مرهون تفکر بسیجی است.
ـ هریک از آحاد قشرهای مختلف جامعه که دارای روحیة حساس مسئولیت و ایمان باشد, بسیجی است.
ـ بسیاری از پیشرفتها و موفقیتهای نظام اسلامی در عرصه‌های مختلف مرهون تفکر و میل بسیجی است.
ـ بسیجی یعنی علی که تمام وجودش وقف اسلام بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار