t_page
کد خبر: ۹۱۶۲
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۳
اگر روزی این سوال از شهروندان مطرح شود که چه انتظاراتی از مدیریت شهری دوره پنجم شهر دارند، می‌توان به قبیلی از موارد ذیل اشاره کرد که در این یادداشت می‌آید.
عصر فارس/ بنیامین قنبری نژاد-کارشناس ارشد شهرسازی و برنامه ریزی شهری در شیراز در یادداشتی نوشت: اگر روزی این سوال از شهروندان مطرح شود که چه انتظاراتی از مدیریت شهری دوره پنجم شهر دارند می‌توان به قبیلی از موارد ذیل اشاره کرد:
1) اگر درشهر معلولی به چشم نمی خورد بدین معنا نیست که معلولی وجود ندارد. در راستای مناسب سازی پیادروهای خیابان ها، پارک ها، فضاهای شهری  فرهنگسراها، ساختمان های متعلق به شهرداری و دفتر شورای شهر، اهتمام ورزید و سهم حضور معلولین از شهر را محیا کنید.
2) پروژهای نیمه تمامی از دوره چهارم مدیریت شهری بجا مانده است. پس پروژه های نیمه تمام را اولویت بندی نموده و به اتمام برسانید.
3 ) متاسفانه در ادوار گذشت به حفظ باغات توجه زیادی نشده و درختان زیادی نیز به وسیله افراد فرصت طلب از بین و به یغما رفته اند. تا میتوانید در حفظ و نگهداری درختان کوشا باشید و در خیابان ها، بلوارها ، بوستان ها و فضاهای مناسب اقدام به درخت کاری کنید.
4) آموزش های همگانی در حوزه های ایمنی، جلوگیری از وندالیسم ، حفظ فضای سبز و درختان، آسیب های اجتماعی، و غیره... فراموش نشود.
5) محل هایی را برای تخلیه نخاله های ساختمانی مشخص و به مردم معرفی کنید.
6) امروزه کمبود امکانات مدرن تفریحی در پارک ها منجرب به این شده تا شهروندان به مناطق اطراف شهر و مراکز استان مراجعه کنند. به مدرن سازی امکانات تفریحی توجه داشته باشید.
7) فصل بارندگی نزدیک است. تجهیزات لوجستیکی و نیروی انسانی ستاد بحران را در نظر داشته باشید.
8 ) کلیه عملکرد شهرداری را در حوزه های مختلف به پرسنل شهرداری اطلاع رسانی کنید. نیروی انسانی شهرداری میتواند بعنوان یک رسانه تبلیغاتی عمل کند.
9 ) فکری برای متکدیان خیابانی شود. متکدیان به چهارراه ها و میادین و خیابان ها برگشته اند.
10) از اصلی ترین وظایف شهرداری جمع آوری زباله ها و پاکیزه نگهداشتن است. اما متاسفانه همچنان اعتراض مردمی به عدم شستشوی باکس های زباله و .....وجود دارد. چاره ای برای حل این معضل و پایان دادن به این موضوع کنید.
11 ) هر 6 ماه یکبار میتوان جلساتی در مناطق و نواحی شهر و در مساجد به همراه کلیه مسئولین شهرداری برگزار کرد. اهداف جلسه میتواند ارائه گزارش کار ، پرسش و پاسخ، و نشستن پای درد و دل شهروندان در خصوص مشکلات شهری باشد.
12 ) برنامه ای در راستای خودکفایی سازمان ها و واحد های متعلق به شهرداری در نظر داشته باشید.
13) کانال اطلاع رسانی در فضای مجازی ایجاد نمایید که مختص ارائه برنامه ها ، اهداف، ارائه گزارش کار شهرداری باشد.
14 ) ساختار سنی، تحصیلی و سوابق پرسنل شهرداری را تهیه و استعداد یابی نمایید. نیروهایی در شهرداری حضور دارند که نیازمند فرصتی برای اثبات خود هستند. به این نیروها بها دهید.
15 ) در ایجاد محله سراها و پاتوق های محلی برای کهنسالان و جوانان اقداماتی مناسب مبذول نمایید.
16 ) زمین هایی ارزان قیمت در حاشیه شهر را تملک نموده و کسری فضای سبز و پارک و.... را در این زمین دریغ ننمایید.
17 ) لازم می دانم به این نکته نیز اشاره نمایم که شرایط نامناسب اقتصادی و بیکاری در کشور چنان عرصه را برای بسیاری از خانواده های آبرومند تنگ کرده و بر روی معیشت شان تاثیر گذاشته است که به دست فروشی روی آورده اند. آمارهای رسمی نشان می دهد که 98 درصد دست فروشان زیر خط فقر زندگی می کنند. امیدوارم تدابیری برای حمایت از مشاغل غیر رسمی، اما گسترده مانند دست فروشی و فروشندگان دوره گرد اندیشیده شود و بجای حذف از آنها حمایت هایی لازم با احداث بازارچه هایی صورت پذیرد.
18 )کمیسیون بند 20 شورای شهر را فعال تر از ادوار گذشته کنید امروزه شاهد افزایش مشاغل آلاینده در ورودی شهرها و پیاده روها هستیم. مکان یابی مناسبی برای ساماندهی این قبیل مشاغل صورت پذیرد.
19 ) نسبت به دوره های قبل به زیبایی بصری و نصب نماها و المان ها و ایجاد نورپردازی ها بیشتر اهتمام بورزید.
شهر فقط کالبد نیست!
20 ) توجه ییشتر به مسئله تاب آوری و پدافند غیرعامل و توسعه پایدار شهری به صورت عملی و اجرایی

برچسب ها: عصر فارس
نام:
ایمیل:
* نظر: