t_page
کد خبر: ۹۱۶۳
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰۱:۵۳
فعال جنبش دانشجویی در دهه 50:
فعال جنبش دانشجویی در دهه 50 گفت: جریان‌های انحرافی و وابسته در این 7 دهه همواره بر این بودند تا خون شهدای جنیش دانشجویی را به نفع خود مصادره کنند و این سه شهید را زمانی از آن جریان مارکسیست و زمانی نیز مربوط به حزب توده بنامند
دکتر سید محمدهاشم پوریزدان‌پرست در گفتگو با عصر فارس اظهار داشت: رگ حیات جنبش دانشجویی با جریان ملی شدن صنعت نفت آغاز می‌شود؛ به‌طوریکه جریاناتی نظیر حزب توده که وابستگی به ابرقدرت‌ها داشتند به دنبال سوءاستفاده از این جنبش دانشجویی به نفع ابرقدرت کمونیستی شرق داشتند.

وی با اشاره به  کوتای 28 مرداد 32 و وقایع پس از آن که شاه به عنوان مهره قدرت آمریکا به ایران بازگشته بود، افزود: طی آذرماه آن سال قرار بود نیسکون با سفر به ایران مدرک دکترای افتخاری از دانشگاه تهران دریافت کند که هدف قدرت‌نمایی آمریکا بعد از کودتا بود.

این چهره فعال دانشگاهی یادآور شد: چندین روز قبل از این سفر و اعتراض گسترده دانشجویان، سه دانشجو در روز 16 آذر شهید استقلال و عزت ملت ایران شدند.

پوریزدان‌پرست با اشاره به اینکه این سه شهید  آذر اهورایی نماد استکبارستیزی جنبش دانشجویی ایران هستند، بیان کرد: اما جریان‌های انحرافی و وابسته در این 7 دهه همواره بر این بودند تا خون شهدای جنیش دانشجویی را به نفع خود مصادره کنند و این سه شهید را زمانی از آن جریان مارکسیست و زمانی نیز مربوط به حزب توده بنامند.

این فعال جنبش دانشجویی در دهه 50 تصریح کرد: در واقع این سه شهید از افراد مومن و از خانواده‌های مسلمانی بودند که با توجه به شرایط روز از استقلال و آزادی کشورشان دفاع کردند و در حقیقت جریان 16 آذر یک جریان استقلال‌طلبانه و ضد بیگانه بود.

برچسب ها: عصر فارس
نام:
ایمیل:
* نظر: