t_page
کد خبر: ۹۱۶۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰۳:۲۸
اقشار مختلف بسیجی باید با مهندسی فرهنگی و تبیین الگوی نمونه ایرانی-اسلامی، با کسب آگاهی و بصیرت و ایجاد اعتماد در میان جامعه، اولاً خود در قالب یک الگوی اخلاقی-انسانی ظاهر شده و دوماً در جذب و تقویت مقبولیت این تفکر متاعلی در میان آحاد جامعه همت بگمارند.
عصر فارس/ دکتر مجتبی اشرافی- مدیر اندیشکده مطالعات راهبردی کریمه؛ بسیج به سازمانی گفته می‌شود که اولین بار در تاریخ ۵ آذر ۱۳۵۸ به فرمان امام خمینی رحمه الله علیه تشکیل شد و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در دی ماه سال 1359 قانوناً رسمیت پیدا کرد و به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعلق گرفت.

در آن هنگام از بسیجیان بیشتر برای ارسال نیروهای داوطلب به صورت سازماندهی شده به جبهه‌های جنگ ایران و عراق استفاده می شد. بعد از پایان جنگ تحمیلی از نیروهای بسیجی برای مواقع ضروری، حوادث غیر مترقبه مانند زلزله و سیل، و خدمات عام‌المنفعه مثل درخت‌کاری و غیره استفاده می‌شود.

بسيجي مفهومي كلي‌تر از رزمنده است چرا كه مراتب بندگي فقط در جنگ نيست كه تبلور مي‌يابد بلكه در تمام شئون زندگي بشري عينيت دارد. بسيجي كسي است كه در هيچ يك از دسته‌بندي‌هاي مادي و متعارف قرار نمي‌گيرد.

در فرهنگ بسيجي،‏ منافع باندي و حزبي راهبر و چراغ هدايت دست اندركاران نيست، بكله مسئولان براي خدمت بي‌ريا و خالص به بندگان خدا، با يكديگر مسابقه مي‌دهند.

در فرهنگ بسيجي، نه تنها از جنگ قدرت خبري نيست از حيف و ميل، دزدي و اختلاس و سوء استفاده از امكانات عمومي به نفع خود و خويشاوندان و نزديكان خبري نيست، هر كس داناتر، دانشمندتر، با تقواتر، قوي‌تر و خوش‌ اخلاق‌تر باشد صلاحيت بيشتري براي تكيه زدن بر كرسي مسئوليت خواهد داشت و چاپلوسان و تملق گويان و عناصر ضعيف‌النفس را راهي به مناصب حكومتي نيست.

تهاجم فرهنگی، و به تبع آن جنگ نرمی که الان جامعه ی ایران اسلامی درگیرش است، سیستمی است که برای تهی سازی هویت اجتماعی از هر گونه محتوا گام بر می دارد و جامعه را به سوی از هم پاشیدگی سوق می دهد تا مردم را به انسانهایی بدون وطن، امت و دولت تبدیل کند.

حلقه تهاجم فرهنگى، ضمن احاطه تدريجى بر كانون فرهنگ جامعه اسلامى، رفته رفته سايه ويران گر خود را بر ساختار دينى و فرهنگى آن مى گستراند و در نتيجه، پيكره جامعه اسلامى را آسيب پذير مى سازد. اين امر در مرحله نخست موجب انتشار آسيب ها و آفات فرهنگى در فضاى جامعه مى گردد و سرانجام به استحاله فرهنگى مى انجامد.

آسيب هاى فرهنگى و معضلات همراه آن، ضمن نفوذ به درون ساختار فرهنگ جامعه اسلامى، هسته مركزى آن را هدف قرار مى دهد و به تضعيف و تخريب آن مى پردازد. اين تيرهاى سمى چنان به قلب فرهنگ اسلامى مى نشيند كه نيروى مقاومت آن را تحليل برده و از درون، بنياد فرهنگى جامعه اسلامى و اركان آن را متزلزل مى گرداند.

به هنگام احساس خطر از جانب آسيب ها، اهميت و ضرورت وجود بسیج و يك حركت دفاعى و يك انقلاب فرهنگى توسط تمامی افراد جامعه که بخش اعظم آنها را بسیجیان تشکیل می دهد، به خوبى احساس مى شود.

كانون حيات بخش فرهنگ اسلامى با معاونت و همكارى اركان خود، با آسيب هاى مهاجم مبارزه مى كند و به پشتيبانى نيروهاى خود در مقابل آن ها صف آرايى مى نمايد.

با توجه به جايگاه بسيار حساس بسيج در نشان دادن چهره نظام جمهوري اسلامي و ايجاد جاذبه در درون جامعه براي مشاركت و جذب هر چه بيشتر جوانان و نوجوانان به سمت الگوهاي سازنده مبتني بر هويت ملي – مذهبي و ایجاد سدی مستحکم برای دفاع از هویت جوانان پاک سرشت این مرز و بوم ،از ديدگاه مقام معظم رهبري، بسيج و بسيجي مسؤوليتي سنگين را به عهده دارد.
 
بسيجيان سلحشوري كه به فرمان حضرت امام خميني رحمه الله علیه در پايگاه هاي مقاومت تحت عنوان بسيجي گرد آمده عازم ميدان نبرد حق عليه باطل شدند  و تا آخرين قطره خون خويش ايستادگي و مقاومت كردند از عهده اين وظيفه الهي كه همان دفاع از دين و ناموس و مملكت اسلامي بود به خوبي برآمده و عند ربهم يرزقون گشتند.

 وظيفه بسيج فقط به جنگ و مساله نظامي محدود نمي شود و امنيت داخلي كشور در سخت ترين شرايط در رويارويي بسيجيان جان بركف با منافقين و مخالفين انقلاب حفظ شد. در حوادث طبيعي و بلايا، و مشاركت هاي همگاني حضور بسيجيان هميشه حرف اول را زده و الگويي براي نسل هاي قبل و بعد از خود بوده اند.

حضرت امام خميني(ره) در مورخ 2/9/67 در هفته بسيج درباره خطر غفلت از بسيجيان و روحيه بسيجي گري به مسؤولان پيامي را صادر مي فرمايند:

"من دست يكايك شما پيشگامان رهايي را مي بوسم و مي دانم كه اگر مسؤولان نظام اسلامي از شما غافل شوند، به آتش دوزخ الهي خواهند سوخت. بار ديگر تأكيد مي كنم كه غفلت از ايجاد ارتش بيست ميليوني (بسيج) سقوط در دام دو ابرقدرت جهاني را به دنبال خواهد داشت. من از تمامي بسيجيان خصوصاً از فرماندهان عزيز آن تشكر مي كنم و از دعاي خير براي اين فرزندان با وفاي اسلام غفلت نخواهم نمود".

آري، مسؤولان در برابر حفظ روحيه ايثار و خدمت كه از ويژگي هاي بسيجيان است، مسؤول هستند، هر گونه تجمل گرايي و عدم كارايي در عرصه مسؤوليت و بي توجهي به روحيه و عواطف مردم خطري است كه مي تواند به نهاد بسيج در عرصه هاي خطر، ضربه وارد كند.

بسیجی و تفکر بسیجی نقش سازنده و انکارناپذیری در تبیین و تعریف ایدئولوژی اسلامی و تبلیغ نمادین حاکمیت دارد. زمانی که حضرت امام  خمینی رحمه الله علیه امر به تشکیل ارتش 20 میلیونی نمودند، ایرانی جمعیتی بین 35 تا 40 میلیون نفر داشت.

این بدان مفهوم است که بسیج و تفکر بسیجی، پیش از این که به حاکمیت وابسته باشد، یک تفکر و حرکت مردمی و مشعب از دل ملت می باشد که تا اندازه زیادی توانسته است ضعف ما در نهادهای مدنی و واسطه ای میان ملت و حاکمیت را برطرف سازد.

بنابراین، اقشار مختلف بسیجی اعم از دانش آموز و دانشجو تا استاد و مدیر و مسئول و کاسب و کارگر و تاجر و ... باید با مهندسی فرهنگی و تبیین الگوی نمونه ایرانی-اسلامی، با کسب آگاهی و بصیرت و ایجاد اعتماد در میان جامعه، اولاً خود در قالب یک الگوی اخلاقی-انسانی ظاهر شده و دوماً در جذب و تقویت مقبولیت این تفکر متاعلی در میان آحاد جامعه همت بگمارند. 
برچسب ها: عصر فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار