t_page
کد خبر: ۹۱۸۶
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۱
دوران یکه‌تازی دلار آمریکا به عنوان یک ارز مرجع به سر آمده و یوآن، یورو و ارزهای دیجیتال در آینده جای این ارز انحصارگر را به شدت تنگ خواهند کرد.
به گزارش عصر فارس، دوران یکه‌تازی دلار آمریکا به عنوان یک ارز مرجع به سر آمده و یوآن، یورو و ارزهای دیجیتال در آینده جای این ارز انحصارگر را به شدت تنگ خواهند کرد. اهمیت این موضوع را زمانی میتوان درک کرد که بدانید اقتصاددانان آمریکایی نیز دیگر در اینباره به زبان آمده‌اند. «باری ایکنگرین» استاد دانشگاه کالیفرنیا آمریکا اخیرا گفته است ارزها بزودی در بازارهای بین المللی همپوشانی و زندگی مسالمت‌آمیزی را خواهند داشت و دلار آمریکا مجبور است که سهم بالای خود را با یوآن و یورو تقسیم کند.

در سابقه تاریخی دو قرن گذشته همواره پیروز جنگها تعیین کننده ی ارز قدرتمند بودند. تا قبل از قدرت گرفتن آمریکا، ارز مرجع تقریبا پوند انگلستان بود. بین دهه سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ میلادی که جنگ های متعددی رخ داد، پوند انگلیس و دلار تقریبا به طور مساوی سهم ذخایر ارزی جهان را با یکدیگر تقسیم کردند؛ اما قبل از جنگ جهانی اول، اگرچه پوند هنوز به عنوان مهم ترین ارز جهانی بود؛ اما فرانک فرانسه و مارک آلمان هم به لحاظ بین‌المللی حائز اهمیت بودند. با پایان جنگ جهانی دوم، دلار پادشاه ارزها شد. اما امروز با قدرت گرفتن اقتصاد چین و اقتصاد دیجیتال، یوان و ارزهای دیگر دیجیتال در حال سهم خواهی عمده اند.

ترکیب سهم های ارزهای قدرتمند دنیا در ۲۰ سال آینده، هیچ شباهتی به امروزگار نخواهد داشت. این یعنی، دلار در آینده‌ی بلند مدت ارزش امروز را نخواهد داشت.
برچسب ها: عصر فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار