t_page
کد خبر: ۹۳۵۱
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۸
در پايان نخستين نشست مديران ارتباط با صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، از ۷ قرارداد پژوهشي موفق بين دستگاه هاي اجرايي و دانشگاه ها به عنوان قراردادهاي برتر تجليل گرديد و وزارتخانه هاي دفاع، نفت، نيرو و صنعت به عنوان دستگاه هاي اجرايي برتر در ارتباط با دانشگاه ها معرفي شدند.
 عصر فارس/ نخستين نشست مديران ارتباط با صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه هاي كشور با حضور رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي و معاونان پژوهشي وزارتخانه هاي علوم، نفت و صنعت، معدن و تجارت در محل نمايشگاه هاي دائمي تهران برگزار شد.
به گزارش اداره ي كل روابط عمومي وزارت علوم، معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فنّاوري در اين نشست گفت: براي افزايش مشاركت اعضاي هيأت علمي در قراردادهاي صنعتي دانشگاه ها بايد فرآيند واگذاري اين قراردادها به صورت شفاف از سوي مسؤولان دانشگاه به همه ي اين اعضا اعلام شود.
دكتر مسعود برومند افزود: بايد از فعاليت هاي پژوهشي انفرادي فاصله گرفته و به صورت گروهي كار كنيم كه در اين راستا بايد قراردادهاي پژوهشي را به گروه هاي پژوهشي و مؤسسات پژوهشي داخل دانشگاه واگذار نماييم.
وي اظهار داشت: در امور آموزشي و پژوهشي بايد از نوشتن آيين نامه فاصله بگيريم و استانداردها را تعريف كنيم و فرآيند اعطاي اين استاندارد به دانشگاه ها واگذار شود.
رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي هم اظهار داشت: قوانين مناسبي براي تسهيل ارتباط دانشگاه ها با صنايع و رشد شركت هاي دانش بنيان به تصويب رسيده است كه بايد از اين ظرفيت استفاده شود.
دكتر محمد زاهدي تصريح كرد: در قانون رفع موانع توليد، قانون اصلاح مقررات مالي دولت، شماره دو، قانون احكام دائمي برنامه هاي توسعه ي كشور، قانون برنامه ي ششم توسعه و نقشه ي جامع علمي كشور، ضوابط مختلفي براي حمايت از ارتباط صنعت و دانشگاه تصويب شده است.
معاون مهندسي، پژوهش و فناوري وزارت نفت نيز با ارائه ي گزارشي از همكاري اين وزارتخانه با دانشگاه ها گفت: در دولت يازدهم، با هدف افزايش ضريب برداشت از مخازن نفت و گاز، 9 قرارداد همكاري با دانشگاه هاي معتبر كشور امضا گرديد كه همين امر، به تأسيس ۱۲ انستيتوي تخصصي پايين دستي منجر شده است.
مهندس حبيب الله بيطرف افزود: از سال ۹۲ تاكنون، در مجموع، ۳۷۰ فقره قرارداد به ارزش ۳۰۰ ميليارد تومان با ۶۶ دانشگاه منعقد شده است و در حال حاضر، امكان همكاري دانشگاه ها با وزارت نفت از طريق پنج روش مختلف وجود دارد.
وي، مشاركت در طرح هاي كلان انتقال فناوري؛ حضور در پروژه هاي پژوهشي؛ حضور در بخش تحقيق و توسعه؛ حضور در طرح خريد تجهيزات پر كاربرد از داخل كشور و حمايت از پايان نامه هاي مرتبط با نفت و گاز را، مسيرهاي همكاري دانشگاه ها با وزارت نفت برشمرد.
مهندس بيطرف اظهار داشت: وزارت نفت از پايان نامه هاي دوره هاي ارشد و دكتري مرتبط با نفت و گاز در رشته هاي فني و مهندسي بين ۸۰ تا ۱۲۰ ميليون ريال و در رشته هاي غير فني بين ۴۰ تا ۷۰ ميليون ريال حمايت مالي مي كند.
در ادامه، معاون آموزش، پژوهش و فناوري وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بهترين مسير ارتباط صنعت و دانشگاه، طرح توانمند‌سازي و توسعه ي اشتغال پايدار، طرح تاب است.
دكتر برات قباديان افزود: هدف اصلي اين طرح، ايجاد اشتغال پايدار از راه توسعه ي دانش بنيان بنگاه‌ هاي صنعتي، معدني و تجاري موجود است و جهت ‌دهي اين بنگاه‌ ها در مسير دانش‌ بنيان، از طريق دانش فني جديد و استفاده از فارغ ‌التحصيلان دانشگاهي در تمامي مقاطع براي راه ‌اندازي واحدهاي تحقيق و توسعه، از ديگر اهداف آن مي باشد.
وي اظهار داشت: تنها ۲ درصد از ۱۰۰ هزار واحد توليدي صنعتي كشور داراي واحد تحقيق و توسعه مي باشند كه در عرصه ي رقابت نيز موفق هستند؛ زيرا در وضعيت موجود، شرط ماندن در بازار رقابت جهاني، توجه به دانش است.
معاون آموزش، پژوهش و فناوري وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان كرد: طرح پسا دكتراي صنعتي؛ فرصت مطالعاتي اساتيد و دانشجويان دكتري در صنايع و طرح كارورزي دانش آموختگان دانشگاه ها، از ديگر طرح هاي ارتباط اين وزارت با دانشگاه ها مي باشند.
رئيس دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقيقات و فنّاوري نيز به چالش هاي مختلف اين حوزه اشاره كرد و گفت: زنجيره ي ارتباط دانشگاه و صنعت، يك زنجيره ي چند مؤلفه اي است و بايد همه ي قسمت هاي اين زنجيره ي به هم پيوسته به درستي كار كند تا نتيجه بخش باشد.
دكتر محمد سعيد سيف با اشاره به وجود چهار ميليون دانشجو، ۸۰ هزار عضو هيأت علمي، ۱۳۰۰۰ آزمايشگاه علمي، تربيت سالانه ۲۵۰ هزار دانشجوي مهندسي و توليد دو درصد از علم دنيا، افزود: اين ظرفيت بزرگ بايد در راستاي مشكلات كشور مانند بحران آب، آلودگي محيط زيست و مشكلات اقتصادي قرار گيرد.
وي، تمركز دانشگاه ها بر آموزش؛ ناهمخواني برنامه ها و متون درسي دانشگاه ها با مقتضيات صنعت و بازار كار؛ زمان بر بودن تحقيقات دانشگاهي و نبود مهارت را از جمله ي مشكلات در اين زمينه دانست.
دكتر سيف تصريح كرد: بهبود ساختار پژوهشي، افزايش توان علمي و رويكرد به فناوري هاي نو از جمله ي راهكارها براي بهبود رابطه ي صنعت و دانشگاه است.
در پايان نخستين نشست مديران ارتباط با صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، از ۷ قرارداد پژوهشي موفق بين دستگاه هاي اجرايي و دانشگاه ها به عنوان قراردادهاي برتر تجليل گرديد و وزارتخانه هاي دفاع، نفت، نيرو و صنعت به عنوان دستگاه هاي اجرايي برتر در ارتباط با دانشگاه ها معرفي شدند.
دكتر سيد فخرالدين افضلي، مدير دفتر امور فناوري و طرح هاي كاربردي دانشگاه شيراز (ارتباط با صنعت) هم در حاشيه ي اين نشست در خصوص مسائل و مشكلات مختلف طرح هاي در دست اجرا و افزايش سطح تعاملات، مذاكراتي را با مسؤولان انجام داد.
در نشست ياد شده، عنوان گرديد كه دو طرح برگزيده ي دانشگاه شيراز قابل تقدير بوده و در كتاب سال طرح هاي برگزيده ي وزارت علوم چاپ و منتشر گرديده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار