t_page
کد خبر: ۹۴۰۹
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۲
سازمان اسناد انقلاب اسلامی منتشر کرد:
در روز 19 آذر 57 مصادف با تاسوعا، تظاهرات وسیعی در جهرم صورت گرفت. تظاهرات مردم جهرم در این روز طبق برنامه، از محل مسجد قبله دعا (مسجد امام خمینی فعلی) شروع و در مسجد جامع به پایان رسید.
اگرچه بعد از کودتای عقیم 25 مرداد 1332 و فرار محمدرضا پهلوی از کشور، مجسمه‌های رضاخان و محمدرضا در بعضی از نقاط تهران به زیر کشیده شد، اما بدون شک گسترده‌ترین اقدام در این رابطه در سال 1357 رخ داد و می‌توان گفت از آبان‌ماه آن سال، انهدام مجسمه‌ها به عنوان نمادهای طاغوت در شهرهای مختلف آغاز شد. یکی از استان‌ها که مجسمه محمدرضا پهلوی در آنجا سرنگون و تخریب شد، زنجان بود. در 5 آبان‌، مردم زنجان ضمن شرکت در یک تظاهرات بزرگ، برای ساقط کردن مجسمه‌های رضاخان و محمدرضا پهلوی در سطح شهر اقدام کردند. طی ماه آذر نیز مردم انقلابی جهرم و مشهد اقدام به مبارزه با نمادهای طاغوت کردند که البته با آتش اسلحه‌ها ماموران رژیم پهلوی مواجه شده و عده‌ای نیز در این درگیری به شهادت رسیدند. ساقط کردن مجسمه‌های طاغوت در دی‌ماه هم ادامه یافت و مردم دزفول، کرمان، شیراز، تهران، همدان، رفسنجان، قزوین و ... ضمن شکستن مجسمه محمدرضا پهلوی اقدام به راهپیمایی کردند.

سقوط مجسمه شاه در جهرم در تاسوعای 57

در روز 19 آذر 57 مصادف با تاسوعا، تظاهرات وسیعی در جهرم صورت گرفت. تظاهرات مردم جهرم در این روز طبق برنامه، از محل مسجد قبله دعا (مسجد امام خمینی فعلی) شروع و در مسجد جامع به پایان رسید.

مردم جهرم در تظاهرات گسترده روز تاسوعا، مجسمه محمدرضا پهلوی را كه در باغ ملی این شهرستان قرار داشت پایین کشیدند.در هیمن رابطه ساواك گزارش داد: «در 19 آذر 1357 اخلالگران در شهرستان جهرم مجسمه کد 66 [در گزارش‌های محرمانه، محمدرضا پهلوی با عنوان "کد66" شناسانده می‌شد] را پایین آوردند.»1


مردم جهرم، پیشگامان استقبال از امام خمینی

وقتی خبر ورود امام خمینی به کشور به مردم جهرم رسید، بلافاصله تعداد زیادی از مردم جهرم برای شرکت در مراسم استقبال داوطلب شدند. پس از این جریان ستاد استقبال از امام در مسجد جامع جهرم تشکیل شد و در 3 بهمن، تعداد هشت دستگاه اتوبوس از جهرم به سمت تهران حركت كرد.

از آنجا که هنوز حکومت نظامی در بسیاری از شهرها برقرار بود، این احتمال داده می‌شد كه در مسیر راه، مأموران حکومت نظامی به كاروان جهرم متعرض شده و مشكلاتی را ایجاد كنند. به همین خاطر گروهی از مردم جهرم به عنوان تیم حفاظت انتخاب شدند تا درصورت درگیر شدن با مأموران بتوانند از کاروان دفاع کنند.

جهرمی‌ها به‌خاطر مقاومت‌های زیادی که در مقابل مأموران از خود نشان داده بودند و به خصوص با ترور رئیس شهربانی و فرماندار حکومت نظامی، در بین مردم ایران بسیار مشهور شده بودند. مردم در کاروان شعار می‌دادند: "جهرم جنگ است، خاموشی ننگ است" به همین دلیل هر شهری که كاروان جهرم به آنجا وارد می‌شد، مردم در ورودی شهر می‌ایستادند و از کاروان پذیرایی می‌کردند.

این کاروان در 4 بهمن 1357 به تهران وارد شد و مورد پذیرایی بسیاری از مردم تهران که در ورودی شهر مستقر بودند، قرار گرفت. مردم تهران از جهرمی‌ها درخواست کردند تا به دسته‌های چند نفری تقسیم شوند و به منازل آن‌ها بروند. ولی از آنجا که كمیته استقبال، مدرسه علوی را برای اسکان کاروان جهرم در نظر گرفته بود آنها به مدرسه علوی رفتند و در آنجا مستقر شدند. [2] این کاروان تا روز ورود امام خمینی به کشور در تهران بود و در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی، هماره در تظاهرات شرکت می کرد.

در کتاب "انقلاب اسلامی در جهرم" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده آمده است « در اعتراض به بسته شدن فرودگا‌ه‌ها و ممانعت از ورود امام به کشور، تعدادی از روحانیون سرشناس از جمله حضرات آیات: سید محمد حسینی بهشتی، سید محمود طالقانی، مرتضی مطهری، محمدجواد باهنر، محمد صدوقی، سیدعلی خامنه‌ای، اکبر هاشمی رفسنجانی، عطاءالله اشرفی اصفهانی و غیره در مسجد دانشگاه تهران تحصن کردند.این اقدام روحانیون برجسته مورد حمایت بسیاری از مردم و مهم‌تر از همه مراجع تقلید قرار گرفت. 

مجمع روحانیون جهرم نیز به سرپرستی آیت‌الله حق‌شناس به این نتیجه رسیدند تا گروهی از مردم جهرم دوباره به تهران فرستاده شوند و به صف متحصنین مردم در دانشگاه تهران بپیوندند. به همین خاطر به دستور آیت‌الله حق‌شناس قرار بر این شد پنج نفر به نمایندگی از اقشار مختلف مردم جهرم به تهران اعزام شوند و به متحصنین بپیوندند.

در منزل آیت‌الله حق‌شناس تصمیم گرفته شد تا آقایان حجت‌الاسلام والمسلمین حاج حبیب اللهی به عنوان نماینده  روحانیت، حاج غلامعلی مهربان به عنوان نماینده فرهنگیان، ابراهیم جمالی به عنوان نماینده  کارمندان دولت، حاج تقوایی و حاج جابری به عنوان نمایندگان اصناف به تهران اعزام شوند. به آنها کارت ورود به فرودگاه از طرف آیت‌الله حق‌شناس و آیت‌الله سید حسین آیت‌اللهی داده شد تا اگر احیاناً در هنگام مدت اقامت او در تهران، امام تشریف آوردند بتوانند در فرودگاه به استقبال ایشان بروند.

این پنج نفر در ساعت 2 بعدازظهر روز 11 بهمن 1357 با ماشین پیکان شخصی آقای حاج غلامعلی مهربان از جهرم به سمت تهران حرکت کردند. اما در مسیر راه، به خاطر مشکلاتی که برای اتومبیل آنها پیش آمد، آقایان حاج تقوایی و حاج جابری که نمایندگان اصناف بودند مجبور شدند به جهرم مراجعت کنند، ولی سه نفر دیگر پس از سپری کردن مشکلات بسیار در حوالی ساعت 9:30 یا 10 صبح روز 12 بهمن به تهران رسیدند.

این در حالی بود که تحصن و تظاهرات دولت بختیار را مجبور کرد فرودگاه‌ها را باز کند. ورود نمایندگان مردم جهرم به تهران، مصادف با ورود امام خمینی به کشور پس از 15 سال بود. در این روز امام خمینی به تهران تشریف آوردند و در حوالی ساعت 9:30 صبح هواپیمای حامل امام خمینی در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست و متحصنین در دانشگاه تهران به تحصن خود پایان دادند.

امام از فرودگاه مستقیماً به بهشت زهرا رفتند و سخنرانی معروف خویش را در آنجا ایراد کردند. نمایندگان مردم جهرم هم که با تأخیر به تهران رسیدند و نتوانستند به استقبال امام در فرودگاه مهرآباد بروند، ولی موفق شدند در مقابل خیل عظیم جمعیت استقبال‌کننده از امام که چیزی حدود 6 میلیون نفر تخمین زده می‌شد، خود را به بهشت‌زهرا برسانند.

غلامعلی مهربان در این‌باره می‌گوید: «در بهشت زهرا روحانیون شرکت کننده در مراسم استقبال از امام همه صف کشیده بودند. آقای حبیب اللهی هم که نماینده روحانیون جهرم بود به میان آنها رفت و به دسته صف آنها اضافه شد. وی من را هم با خودش به دسته  روحانیون برد.»

در روز بعد حضرت امام خمینی در مدرسه  رفاه با اعضای کمیته  استقبال دیدار کردند که نمایندگان مردم جهرم هم در این جلسه حضور داشتند. امام در سخنرانی خود که در مدرسه رفاه ایراد کردند، بر لزوم حفظ وحدت تأکید کردند. علاوه بر نمایندگان مردم جهرم که از سوی آیت‌الله حق‌شناس انتخاب شده بودند، دیگر مردم جهرم هم از سایر اقشار و با هر وسیله‌ای که برای آنها ممکن بود، خود را به بهشت زهرا رسانده بودند.

 سعیدمسعودی از جمله کسانی بودند که در مراسم استقبال از امام حضور داشتند. او در این باره می‌گوید: «بالاخره امام روز 12 بهمن به تهران وارد و آن جمعیت عظیم از ایشان استقبال نمود از جمله مشکلاتی که برای آنها در این سفر به وجود آمد، مواجه شدن با کمبود بنزین بود. آقای حاج مهربان نقل می کند: به گفته یکی از کارگران پمپ بنزین مورچه‌خورت، از طرف سازمان امنیت به کلیه  پمپ بنزین‌های سراسر کشور بخشنامه محرمانه شده بود که به هیچ‌یک از ماشین‌هایی که به طرف تهران در حرکت هستند بنزین ندهند.

و اینجانب به اتفاق آقای سید محمد فرید آستانه و آقای رضا قاید شریفی در بهشت زهرا تقریباً در نزدیکی جایگاه امام بودیم. یک روز هم جهت دیدن امام به مدرسه رفاه رفتیم و سپس به جهرم بازگشتیم.-------------------------

1-انقلاب اسلامی در جهرم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص457

2-انقلاب اسلامی در جهرم، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی صص468الی 470نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار