t_page
کد خبر: ۹۴۱۸
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۸
مژگان صحراگرد؛
جشن‌های نوروز، مهرگان، سده، یلدا و... از جشن‌های باستانی ایرانیان است و به‌این دلیل که روزگاری گستره‌ی جغرافیایی ایران بسیار پهناور بود و کشورهای کنونی افغانستان و تاجیکستان در سیطره‌ی ایران و جزئی از پهنه‌ی جغرافیایی ایران بودند دارای زبان و فرهنگ و رسوم مشترک با ایران بوده یا تحت نفوذ ایران از این مراسم تقلید و استقبال می‌کردند...
مژگان صحراگرد/ عصرفارس؛ ماه درخشنده چو پنهان شود
                                        شب پره بازیگر میدان شود
پیشنهاد دولت تاجیکستان برای رسمی شدن جشن‌های مهرگان و سده
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان، دولت تاجیکستان اخیرا طرح اصلاح قانون «درباره روزهای عید» را به مجلس نمایندگان این کشور پیشنهاد کرده که در صورت تصویب آن، هرسال ۱۵ اکتبر جشن مهرگان و روز کشاورزان و ۳۰ژانویه جشن‌سده برگزار خواهدشد.
جشن‌های نوروز، مهرگان، سده، یلدا و ...  از جشن‌های باستانی ایرانیان است و به‌این دلیل که روزگاری گستره‌ی جغرافیایی ایران بسیار پهناور بود و کشورهای کنونی افغانستان و تاجیکستان در سیطره‌ی ایران و جزئی از پهنه‌ی  جغرافیایی ایران بودند دارای زبان و فرهنگ و رسوم مشترک با ایران بودند و  این مراسم را برپا می‌کردند و پس از مستقل شدن هم به علت انس به این رسوم و هم به دلیل زیبایی این آیین، آن را گرامی داشته و برگزار می‌کنند.
 متاسفانه که به علت سهل‌انگاری و بی‌اهمیتی ما؛ آیین، آداب‌ورسوم، شخصیت‌های اهل‌قلم و...که فرهنگ و بخشی از هویت و ریشه‌ ماست؛ را‌ یک‌به‌یک می‌دزدند و به نام خود رقم می‌زنند و به ثبت می‌رسانند و ما فقط نظاره‌گریم
مانند مولوی بلخی که دلایل هجرت تاریخی‌اش را همه می‌دانیم و مالکیت و بهره‌وری ترکیه از این عارف بزرگ ایرانی
تاجیکستان هم چتدسال هست که درپی ساختن تاریخ و فرهنگ و خودنمایی و جلوه‌گری‌ست.
تاجیکستان چند سال قبل برای ثبت رودکی اقدام کرد که پرویز پورحسینی (بازیگر) با یک گروه از طرف وزارت فرهنگ به آنجا رفتند و با رایزنی فرهنگی از این اقدام جلوگیری کردند.
از پارسال هم با ساخت ماکت تخت‌جمشید و برپایی مراسم نوروز برای این مراسم دسیسه چیده‌ و حالا هم سده و مهرگان و...
دیر بجنبیم زبان پارسی را مالک میشود...
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار